Kategorie

Chrzest i jego skutki w praktyce [WYWIAD]

Wioleta Matela-Marszałek
dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Chrzest i jego skutki - o czym warto pamiętać?
Chrzest jest pierwszym sakramentem udzielanym w Kościele katolickim. W praktyce jego skutki rozciągają się na wiele kwestii takich jak przykładowo małżeństwo, tzw. rozwód kościelny czy apostazja. Co warto wiedzieć o chrzcie? O najważniejszych aspektach mówi adwokat kościelny dr Arletta Bolesta.

Wioleta Matela-Marszałek, Infor.pl: Czy fakt, że pierwszym udzielanym sakramentem jest chrzest ma jakieś konsekwencje?

Dr Arletta Bolesta, adwokat kościelny: Tak, sakrament chrztu świętego jest w kolejności pierwszym sakramentem, jaki zostaje udzielony. Pozostałe sakramenty mają charakter bardziej czy mniej fakultatywny. Oznacza to, że nie wszystkie powinno się przyjąć, nie we wszystkich można mieć udział. Ale to, iż chrzest jest udzielany jako pierwszy, niesie za sobą ten skutek, iż w sytuacji, gdyby osobie nieochrzczonej został udzielony jakikolwiek inny sakrament, to nie byłby on ważny.

Polecamy: Seria 5 książek. Poznaj swoje prawa!

Co zatem w sytuacji, kiedy zawieramy związek małżeński z osobą nieochrzczoną?

W takiej sytuacji zachodzi jedna z przeszkód, czyli przeszkoda różnej religii. Inna nazwa to: przeszkoda różnej wiary. Małżeństwo może jednak zostać zawarte po otrzymaniu dyspensy od tej przeszkody.

Problem może pojawić się, gdy takie małżeństwo się rozpada. Jak wówczas wygląda kwestia tzw. rozwodu kościelnego, czyli procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa?

Nic nie stoi ku temu na przeszkodzie, aby przeprowadzić kościelny proces małżeński. Istnieje też inna możliwość w postaci rozwiązania ważnie zawartego małżeństwa na korzyść wiary strony katolickiej, tj. na korzyść wiary czy to katolika z tego związku, czy osoby z takiego związku, która zamierza związać się z katolikiem.

Załóżmy, że małżeństwo zostało zawarte niejako z przymusu, aby uzyskać zgodę na chrzest dziecka. W takim przypadku można stwierdzić nieważność kościelnego małżeństwa?

Biorąc pod uwagę nasze polskie realia oraz czas to taka sytuacja raczej nie rokuje pozytywnym wyrokiem, a to chociażby z jednego powodu. W Kodeksie Prawa Kanonicznego nie czytamy o odmowie udzielenia chrztu, co o jego odłożeniu, a to zupełnie dwie różne sytuacje. Aczkolwiek jest to też argument, który niejako z powodzeniem może przytoczyć obrońca węzła małżeńskiego.

Wspomniałyśmy o dwóch sytuacjach, czyli o ślubie z osobą niechrzczoną i „rozwodzie kościelnym”. Inny problem może dotyczyć braku zgody rodzica na chrzest dziecka. Co w takiej sytuacji? Czy można udzielić chrztu dziecku, gdy jeden z rodziców się na to nie zgadza?

Można. A zagłębiając się w problematykę, to prawodawca jasno formułuje, iż do godziwego udzielania chrztu wymagana jest już zgoda przynajmniej jednego z rodziców.

Zdarza się, iż wybrany przez rodziców chrzestny nie jest osobą wierzącą i rodzi się pytanie o zgodę na takiego świadka.

Jest kilka wymogów, jakie powinien spełniać rodzic chrzestny i wśród nich w Kodeksie Prawa Kanonicznego czytamy o „życiu zgodnym z wiarą”. Brak ewentualnej zgody należy jednak wyjaśnić jego zadaniem. Skoro ma on stanowić pomoc rodzicom w prowadzeniu przez przyjmującego chrzest chrześcijańskiego życia, to o wiele prościej taką pomoc można zrealizować, gdy sam chrzestny takowe prowadzi, nie mówiąc już o tym, iż jednak za słowami powinny iść przede wszystkim czyny.

Kto może udzielić chrztu?

Praktycznie w naszych warunkach chrzest sprawuje osoba duchowna, jednakże np. w niebezpieczeństwie śmierci nic nie stoi na przeszkodzie, aby sakrament ten został udzielony przez osobę świecką. Ale skoro czynimy już odniesienia do sakramentu małżeństwa to warto dodać, iż szafarzami chrztu są przyszli małżonkowie.

Co w praktyce oznacza niezniszczalny charakter chrztu?

Biorąc pod uwagę niektóre ze sformułowań kodeksowych ma się wrażenie, iż nie brzmią one prawnie. Takim przykładem może być właśnie twierdzenie, iż chrzest ma „niezniszczalny charakter”. W twierdzeniu tym jednak jest prawna konsekwencja w postaci pozostaniu ochrzczonym mimo np. dokonania aktu apostazji.

Bardzo dziękuję za rozmowę.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  13 cze 2021
  Zakres dat:

  Gdzie zrealizowano najwięcej bonów turystycznych? [AUDIO]

  W województwie mazowieckim aktywowano ponad 241 tys. bonów turystycznych i dokonano płatności na kwotę przeszło 65 mln zł. To najwięcej w Polsce.

  Abonament RTV w 2022 r. - stawki

  Stawki opłat za abonament RTV w 2022 r. nie ulegną zmianie. Tak wynika z nowego rozporządzenia KRRiT.

  Unieważnienie małżeństwa z powodu choroby psychicznej

  Unieważnienie małżeństwa to instytucja uregulowana w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym, polegająca na unieważnieniu ślubu cywilnego.

  Wzrosła liczba dzieci zmuszonych do pracy [RAPORT]

  Liczba dzieci zmuszonych do pracy wzrosła po raz pierwszy od dwóch dekad. Tak wynika z raportu opublikowanego przez UNICEF i Międzynarodową Organizację Pracy.

  Jakie obostrzenia na wakacje 2021 r.?

  Jakie obostrzenia przewidziano na wakacje w 2021 r. Co z hotelami i obiektami kultury?

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci

  Lato 2021 – ubezpieczenie dzieci. Po przedłużonym lockdownie i związanych z pandemią obostrzeniach zbliżające się lato 2021 jest jednym z najbardziej wyczekiwanych okresów od kilku lat. Mimo że w ubiegłym roku zmuszeni byliśmy zmienić wiele wakacyjnych planów podróży (według badań CBOS zrobiła to ponad jedna trzecia z nas[1]), część rodaków wybrała się na wypoczynek – w kraju lub za granicą. Spora część z nas urlop planuje również w nadchodzących miesiącach. Czy jesteśmy teraz skłonni bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas wyjazdów i jakie mamy w tym zakresie priorytety?

  Alimenty, kredyty, koszty sądowe - jakie długi w 2021 r.?

  Wartość nieopłaconych w terminie bieżących rachunków, alimentów czy kosztów sądowych oraz rat kredytów po I kwartale 2021 r. wynosi prawie 80 mld zł.

  Dr Anna Stasiak-Apelska: Hejt jest wszechobecny

  „Hejtowanie w Internecie ma negatywne i poważne konsekwencje dla obydwu stron” – przekonuje dr Anna Stasiak-Apelska – radca prawny.

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów w 2021 r.?

  Bon turystyczny dla emerytów i rencistów od września 2021 r. - to zmiany, które poparła senacka komisja ustawodawcza.

  Senat za zasiłkiem pogrzebowym dla nowej grupy uprawnionych

  Zasiłek pogrzebowy miałby przysługiwać nowej grupie uprawnionych. Senackie komisje poparły projekt, zakładający wsparcie rodziców dziecka martwo urodzonego, którego płci nie da się ustalić..

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii [BADANIE]

  Pracownik zagraniczny w dobie pandemii - badanie wykazało, że cudzoziemcy chętnie przedłużają pobyt i pracę w Polsce na czas pandemii. Pojawia się jednak pytanie - co potem?

  Czy konsumenci rozróżniają oryginalne i podrobione towary?

  Konsumenci nadal mają trudności z rozróżnieniem towarów oryginalnych i podrobionych. Na problem zwraca uwagę Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej.

  Prawnik do porodu? Pomocy szukamy nie tylko przy rozwodzie

  Prawnik do porodu czy mediator to coraz częstsze oczekiwania osób szukających pomocy prawnej. Prawnicy rodzinni zajmują się już nie tylko rozwodami czy alimentami.

  Świadczenia rodzinne bez zmian przynajmniej do 2024 r.?

  Świadczenia rodzinne zostaną utrzymane na dotychczasowym poziomie. Dotyczy to zarówno kryteriów, jak i kwot. Tak wynika z propozycji Rady Ministrów.

  Kiedy jest Dzień Ojca w 2021 r.?

  Dzień Ojca w Polsce będziemy obchodzić 23 czerwca 2021 r. To dobry moment na poznanie praw taty w pracy.

  Świadczenie wyrównawcze - zmiany od czerwca 2021 r. [AUDIO]

  Świadczenie wyrównawcze od 1 czerwca 2021 r. przysługuje również wtedy, gdy działacz opozycji komunistycznej ma przyznaną rentę rodzinną.

  Kiedy dziecko może jechać z przodu i kiedy bez fotelika?

  Jak do jazdy dzieci w przodzie oraz do jazdy bez fotelika odnosi się prawo o ruchu drogowym? Oto aktualne zasady.

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym?

  Czy procesy o alimenty mogą toczyć się w trybie uproszczonym? Na to pytanie odpowie Sąd Najwyższy.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r.

  Obostrzenia od 6 czerwca 2021 r. zostały w określonych przypadkach złagodzone. Co zmieniło nowe rozporządzenie?

  Mecenas Pruszyńska: Rolą mediacji jest wygaszanie konfliktu

  „Mediacje sprawdzają się zarówno w prawie gospodarczym, jak i cywilnym” – przekonuje radca prawny Iwona Pruszyńska.

  Alimenty natychmiastowe a dłużnicy alimentacyjni

  Alimenty natychmiastowe to rozwiązanie zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Czy po wprowadzeniu przepisów zaległości dłużników wzrosną?

  Obostrzenia czerwiec 2021

  Obostrzenia na czerwiec 2021 r. przedstawił podczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski. Co z weselami?

  Rekrutacja przez sztuczną inteligencję oczami kandydatów [BADANIE]

  Rekrutacja z wykorzystaniem sztucznej inteligencji? Dla większości kandydatów nie stanowiłoby to problemu. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl.

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta?

  Jak założyć Internetowe Konto Pacjenta dla siebie i dla dziecka? Co daje posiadanie takiego konta?

  Polski Ład - emeryci stracą czy zyskają na zmianach?

  Ci, którzy dziś otrzymują ponad 5 tys. zł brutto miesięcznie, stracą na nowym systemie podatkowym. Emeryci jednak jako całość to jedna z tych grup, które na Polskim Ładzie skorzystają najwięcej.