REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

śmierć, ślub

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Małżeństwo z obcokrajowcem - regulacje prawne

Małżeństwo z obcokrajowcem to zjawisko coraz bardziej powszechne. Proces globalizacji przyczynił się do zmian regulacji prawnych. Jakich formalności należy dopełnić, by zalegalizować związek małżeński z obcokrajowcem?

Historia: ubezpieczyciel nie chciał wypłacić odszkodowania. Jaki był skutek?

Śmierć bliskiej osoby zawsze jest szokiem. Sytuacje gdy towarzystwa ubezpieczeniowe nie chcą wypłacać odszkodowań po zmarłych - nie są nowością. Co robić w takiej sytuacji?

Renta rodzinna dla wdowy

Zgodnie z uregulowaniami ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych także rozwiedzionej małżonce lub wdowie przysługuje prawo do renty rodzinnej po zmarłym mężu. Jakie warunki należy spełnić, by uzyskać świadczenie z FUS, tj. rentę rodzinną?

Urlop okolicznościowy – śmierć babci lub dziadka

Śmierć babci i śmierć dziadka - urlop okolicznościowy przysługuje w wymiarze jednego dnia wolnego. Co zrobić, aby otrzymać wolne? Czy pracodawca może odmówić? Jaka jest podstawa prawna?

REKLAMA

Transport zwłok z zagranicy

Transport zwłok z zagranicy do państwa pochodzenia to problem coraz powszechniejszy. Przyczyną takiego stanu jest zwiększająca się mobilność Polaków oraz zmiany polityczne np. w ramach UE. Jak wygląda procedura transportu zwłok z zagranicy?

Ślub cywilny w plenerze 2015

Ślub cywilny w plenerze to rozwiązanie, którego wprowadzenie w 2015 roku zakłada projekt nowelizacji ustawy z dnia 29 września 1986 r. - Prawo o aktach stanu cywilnego. Od 2015 roku będzie można udzielić ślubu cywilnego poza urzędem stanu cywilnego, w plenerze, w miejscu gwarantującym zachowanie powagi, doniosłości ceremonii a także bezpieczeństwa wszystkich uczestników.

Urlop okolicznościowy a śmierć dziadka

Urlop okolicznościowy to płatne zwolnienie pracownika, przewidziane przepisami prawa, przysługujące z tytułu wystąpienia szczególnych okoliczności o charakterze osobistym, np. śmierci dziadka. Udzielenie urlopu okolicznościowego uzasadnia np. ślub, pogrzeb lub narodziny dziecka. Co zrobić, by uzyskać urlop okolicznościowy w związku ze śmiercią dziadka?

Zaprzeczenie ojcostwa po śmierci dziecka

Zaprzeczenie ojcostwa po śmierci dziecka może realizować potrzebę określenia jego tożsamości. Umożliwia także biologicznemu ojcu zaprzeczenie faktu ojcostwa. Jest to w ścisły sposób związane ze sferą życia rodzinnego. Czy zaprzeczenie ojcostwa jest możliwe także po śmierci dziecka?

REKLAMA

Testament ustny – zmiany w prawie spadkowym

Testament ustny to szczególna forma sporządzenia ostatniej woli. Dotyczy osób, wobec których zachodzi obawa rychłej śmierci. Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego zapowiada reformę prawa spadkowego w zakresie testamentu ustnego oraz prawa do zachowku.

Wysokość odprawy pośmiertnej

Wysokość odprawy pośmiertnej nie jest stała. W odróżnieniu od np. zasiłku pogrzebowego uzależniona jest od okresu zatrudnienia pracownika u danego pracodawcy. Ile wynosi wysokość odprawy pośmiertnej?

Urlop okolicznościowy z okazji ślubu dziecka

Pracownikowi przysługuje jeden dzień płatnego urlopu udzielonego przez pracodawcę na jego wniosek z okazji ślubu dziecka. Pracownik powinien niezwłocznie powiadomić pracodawcę o przyczynie nieobecności oraz złożyć odpowiedni wniosek o udzielenie urlopu. Jakie są skutki niezawiadomienia pracodawcy w terminie?

Nieważność małżeństwa katolickiego

Na przykładzie wybranych zagadnień z prawa małżeńskiego przedstawione zostaną różnice pomiędzy Kodeksem Kanonów Kościołów Wschodnich a Kodeksem Prawa Kanonicznego.

"Rozwód" kościelny - najczęstsze pytania i problemy

Pomimo różnych tytułów, z powodu których wszczyna się proces o stwierdzenie nieważności małżeństwa kościelnego, strony i niekiedy świadkowie zadają w istocie podobne pytania, poruszają podobne problemy. W poniższym artykule chciałabym przedstawić je, jak i jednocześnie na nie odpowiedzieć.

Najwyższy Trybunał Sygnatury Apostolskiej

W niektórych kościelnych procesach małżeńskich może zaistnieć sytuacja, kiedy jedna ze stron, względnie obie, zamierzają skontaktować się z Najwyższym Trybunałem Sygnatury Apostolskiej (w dalszej części tekstu posługiwać się będziemy skrótem – Sygnatura Apostolska). Zasadniczym pytaniem jest to: kiedy możemy mówić o styczności z tą instytucją.

Nieważny ślub kościelny: jak rozpoznać symulację?

Symulacja (inny termin to wykluczenie) polega na niechceniu czegoś. W przypadku wykluczenia zgody małżeńskiej będzie to niechcenie zawarcia związku, bądź jak w literaturze specjalistycznej czytamy, chcenie jego niezawarcia. Analogicznie w pozostałych rodzajach symulacji mamy do czynienia z wykluczeniem wierności, jedności, nierozerwalności, i potomstwa.

Jak zawrzeć ważne kościelne małżeństwo

Gdyby strony przed wstąpieniem w związek małżeński odpowiedziały sobie na te pytania, które sama stawiam, pisząc skargę powodową, wówczas uniknęłyby - kolokwialnie mówiąc - przykrości z nieudanego, i co więcej, nieważnego związku małżeńskiego.

Ciało po śmierci

Coraz więcej osób wyraża wolę, aby po śmierci ich ciała zostały spopielone lub przekazane na cele naukowe. W jaki sposób można rozporządzić swoim ciałem po śmierci?

Kiedy wygasa umowa o pracę?

W pewnych okolicznościach może dojść do wygaśnięcia umowy o pracę. Chodzi tutaj przede wszystkim o śmierć pracownika lub pracodawcy oraz o tymczasowe aresztowanie pracownika. Z jakich przyczyn wygasa umowa o pracę?

Specyfika kościelnego procesu o nieważność małżeństwa

Już w pierwszej fazie kontaktu z klientem, bądź też zetknięcia się jego z kościelnym procesem małżeńskim daje się zauważyć może nie tyle zdziwienie, co bardziej uświadomienie sobie różnicy pomiędzy cywilnym rozwodem i jego przebiegiem a właśnie procesem o orzeczenie nieważności małżeństwa.

Odszkodowanie za śmierć bliskiej osoby - jak i kiedy?

Podstawą do żądania odszkodowania za śmierć bliskiej osoby jest już sama utrata członka rodziny, cierpienie wywołane tą szkodą, utrata oparcia i kontaktu. Wysokość zadośćuczynienia jest ustalana na podstawie kilku kryteriów.

Zawarcie związku małżeńskiego z wyznawcą islamu

Zawarcie związku małżeńskiego m.in. z wyznawcą islamu związane jest z koniecznością uzyskania przez stronę katolicką dyspensy od przeszkody różnej religii, zwanej też przeszkodą różnej wiary.

Psychiczna niezdolność do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich

Zgodnie z kan. 1095 n. 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK) z 1983 roku, niezdolni do zawarcia małżeństwa są ci, którzy z przyczyn natury psychicznej nie są zdolni podjąć istotnych obowiązków małżeńskich.

Jak zgłosić zgon, który nastąpił za granicą?

Śmierć obywatela polskiego za granicą powoduje obowiązek zgłoszenia tego do Urzędu Stanu Cywilnego znajdującego się w Polsce i sporządzenia aktu zgonu. Jak dokonać zgłoszenia zgonu, który miał miejsce za granicą?

Kremacja a polskie prawo

Kremacja to spopielenie zwłok osoby zmarłej. Jak wygląda kremacja w Polsce w świetle obowiązującego prawa?

Stwierdzenie zgonu

Z uwagi na doniosłość znaczenia śmierci i jej skutków prawnych bardzo ważne jest precyzyjne stwierdzenie chwili śmierci oraz odpowiednie jej udokumentowanie. Z chwilą śmierci następują m. in. takie zdarzenia jak otwarcie spadku i powołanie do spadkobrania.

Śmierć pracownika a obowiązki pracodawcy

Śmierć pracownika wywołuje szereg obowiązków po stronie jego pracodawcy. Jakie to obowiązki i w jaki sposób są spełniane?

Jak przewieźć zwłoki z zagranicy?

W dzisiejszych czasach wielu Polaków mieszka i umiera poza granicami naszego kraju. W jaki sposób rodzina może przewieźć zwłoki do Polski?

Co grozi za ograbienie zwłok lub grobu?

Ograbienie zwłok lub grobu jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawieniem wolności. Jakie czyny zalicza się do ograbienia zwłok lub grobu?

W jaki sposób można pochować zwłoki?

Po śmierci człowiekowi należy się godny pochówek. Miejsca i sposób pochówku zwłok opisane są w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Jak można pochować osobę zmarłą?

Kara śmierci w Polsce

Jarosław Kaczyński zapowiedział powrót kary śmierci. Czy możliwe jest przywrócenie kary śmierci w Polsce? Czy zapowiedź nowelizacji kodeksu karnego przywracającej karę śmierci ma szanse na realizacje?

Ile trwa prawo do grobu?

Prawo do grobu nie jest wieczne. Po 20 latach w miejscu pochówku może się znaleźć kwatera innej pochowanej osoby. Co warto wiedzieć o prawie do grobu?

Karalność przestępstwa bigamii

Przestępstwo bigamii określone jest w kodeksie karnym. Jego istotą jest karalność osoby, która zawiera małżeństwo, pomimo że pozostaje w związku małżeńskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jaka jest wysokość zasiłku pogrzebowego?

Od zmiany, która nastąpiła w 2011 roku zasiłek pogrzebowy ma stałą wysokość 4000 zł. Wysokość zasiłku nie zależy już od wysokości przeciętnego wynagrodzenia za pracę.

Kredyt a śmierć jednego z małżonków

W przypadku, gdy umiera jeden z małżonków, kredyt wspólnie zaciągnięty nie wygasa. Jakie skutki dla zobowiązań kredytobiorcy ma śmierć małżonka?

Ekspert radzi: Kredyt przed ślubem

Co w sytuacji, gdy jedno z małżonków przed ślubem bierze kredyt? Jakie ma to skutki po zawarciu małżeństwa?

Braki formy kanonicznej podstawą do stwierdzenia nieważności małżeństwa

Braki formy kanonicznej podczas wyrażania zgody małżeńskiej najczęściej dotyczą kapłana asystującego przy zawieraniu małżeństwa oraz zobowiązania do zawierania małżeństwa przez katolików według formy przypisanej prawem.

Czy zakaz małżeństw osobom chorym psychicznie jest dyskryminujący?

Pełnomocnik ds. równego traktowania stwierdził, że zakaz zawierania małżeństw dla osób chorych psychicznie jest dyskryminujący i w związku z tym należałoby zmienić przepisy Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego.

Zawarcie małżeństwa kościelnego przez pełnomocnika

Do ważnego zawarcia małżeństwa przez pełnomocnika wymaga się, aby było specjalne upoważnienie do zawarcia go z określoną osobą oraz żeby pełnomocnik był wyznaczony osobiście przez mandanta i osobiście wypełnił swoje zadanie.

Odszkodowanie dla żony i dzieci zmarłego

Od kilku lat członkowie najbliższej rodziny zmarłego mogą domagać się odszkodowania za śmierć ojca, czy męża. Zadośćuczynienie przysługuje każdemu z osobna.

Przywilej Pawłowy, czyli rozwiązanie małżeństwa na korzyść wiary

Przywilej Pawłowy polega na tym, iż na korzyść wiary może być rozwiązane małżeństwo zawarte przez osoby nieochrzczone, jeśli jedna ze stron przyjęła chrzest, a jednocześnie zachodzą warunki określone przez prawo.

Czym jest akt małżeństwa?

Akt małżeństwa sporządza się niezwłocznie po jego zawarciu. Stanowi on dowód zawarcia związku małżeńskiego.

Zawarcie związku małżeńskiego - poradnik

Kto może zawrzeć związek małżeński? Jak wziąć ślub za granicą? Kiedy zdecydować się na ślub konkordatowy? Zawarcie małżeństwa wiąże się z wieloma pytaniami. Poniżej ślub w pytaniach i odpowiedziach.

W jakich kościołach udzielany jest tzw. "ślub konkordatowy"?

Ślub kościelny, który wywołuje skutki również w sferze prawa polskiego jest możliwy nie tylko w kościele katolickim. Możliwość taką posiada również dziesięć innych kościołów i związków wyznaniowych działających w Polsce.

Ślub konkordatowy - jak i kiedy?

Istotą tzw. ślubu konkordatowego jest to, iż małżeństwo zawarte przed duchownym wywiera skutki w zakresie prawa polskiego. Podpowiadamy gdzie się udać i o czym pamiętać, gdy decydujemy się na taki ślub.

Kiedy można dokonać ekshumacji?

Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie przechowywania zwłok i szczątków, określa warunki, w jakich powinna być dokonywana ekshumacja. Jakie to warunki?

Ustanie małżeństwa w wyniku uznania małżonka za zmarłego

W razie uznania jednego z małżonków za zmarłego domniemywa się, że małżeństwo ustało z chwilą oznaczoną w orzeczeniu jako chwila śmierci tego małżonka. Jakie są skutki ustania małżeństwa w wyniku uznania za zmarłego?

Kiedy można sporządzić akt stanu cywilnego na postawie zagranicznego?

Akt stanu cywilnego (urodzenia, małżeństwa, zgonu) dotyczący obywatela polskiego, a sporządzony za granicą, może zostać wpisany do polskich ksiąg stanu cywilnego. Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego przewiduje trzy sytuacje, kiedy może to zostać dokonane.

Jakie roszczenia po śmierci bliskiej osoby w wypadku?

W sytuacji śmierci ofiary wypadku jej najbliższym będą wobec sprawcy, przysługiwać różnego rodzaju roszczenia. Sprawca będzie odpowiadał m.in. za pogorszenie sytuacji życiowej rodziny zmarłego, która wynikła w związku z jego zgonem.

Pomyśl o tym, jeśli prowadzisz własną działalność

Prowadząc działalność gospodarczą powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie co się stanie z firmą po naszej śmierci. Jakie mamy zabezpieczenie dla rodziny, po wykreśleniu firmy z ewidencji lub wygaśnięciu koncesji – pisze Maciej Lichoński, specjalista ds. ubezpieczeń.

Eutanazja

Eutanazja jest to przyspieszenie lub niezapobiegnięcie śmierci, tłumaczone troską i współczuciem dla osoby nieuleczalnie chorej. Nazywana jest również śmiercią z wyboru. Eutanazja jest problemem etycznym i jednym z poważnych problemów współczesnego świata.

REKLAMA