REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej osób wyraża wolę, aby po śmierci ich ciała zostały spopielone lub przekazane na cele naukowe. W jaki sposób można rozporządzić swoim ciałem po śmierci?

Możliwości pochówku


Polskie prawo przewiduje jako podstawową formę pochówek całego ciała na cmentarzu: w grobach ziemnych, murowanych, w katakumbach lub zatopienia go w morzu (w przypadku osób, które zginęły w wypadkach morskich). Jest to forma domniemana i wciąż najbardziej popularna. Dopuszczalne jest również pogrzebanie zwłok skremowanych. Prochy ludzkie można według ustawy składać w morzu oraz na cmentarzach w takich samych grobach jak całe ciała, a także w kolumbariach.

REKLAMA

Zobacz także: Stwierdzenie praw do spadku w sądzie czy u notariusza?


Kolumbarium to prostopadłościenna budowla pełniąca funkcję grobowca dla większej liczby zmarłych.

Do przewozu i pochówku spopielonych zwłok stosuje się wszystkie zasady i przepisy dotyczące tradycyjnego pochówku ciała, wymagane są również takie same dokumenty.


Prochy muszą zostać złożone na cmentarzu lub w morzu. Nielegalne jest ich rozsypywanie lub przechowywanie w jakimkolwiek innym miejscu niż cmentarz. Prawo nie reguluje kwestii robienia biżuterii z prochów osoby zmarłej, ale można wnioskować, że skoro ciało nie może być pochowane nigdzie indziej niż poza określonymi miejscami (tj. na cmentarzu lub w morzu), to również robienie biżuterii nie jest przez prawo dopuszczalne. Ciało można również przekazać po śmierci na cele naukowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kremacja


Prawo do wyboru sposobu pochówku jest dobrem osobistym zmarłego, ale także jego najbliższych. W związku z tym, że dobra osobiste wygasają wraz ze śmiercią uprawnionego, należy przyjąć, że jedynie od najbliższych zależy forma i miejsce pochówku zmarłego. Można jednak zobowiązać  członków rodziny,  aby przeprowadzili pogrzeb według naszego wyboru.
Aby to uczynić, należy złożyć oświadczenie woli w obecności osób, które najprawdopodobniej będą zajmować się pogrzebem, o tym, że chcemy zostać skremowani. Takie zdarzenie nałoży na nich obowiązek moralny, ale nie zapewni wykonania ostatniej woli. Aby nasze oświadczenie było prawnie wiążące, należy je złożyć przed notariuszem. Wówczas rodzina zyskuje pewność, że oświadczenie woli jest autentyczne i zostało złożone przez osobę poczytalną, za co ręczy notariusz. Takie notarialnie potwierdzone oświadczenie woli można nosić przy sobie, skierować do konkretnego adresata lub pozostawić u kogoś w depozycie.

Przekazanie ciała na cele naukowe


Zwłoki mogą zostać również przekazane państwowej uczelni medycznej lub publicznej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych. Podstawą takiego przekazania jest również pisemne oświadczenie osoby, która pragnie oddać po śmierci swoje ciało na cele naukowe. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności należy wybrać placówkę, na rzecz której chcemy przekazać nasze ciało. Ze strony internetowej danej uczelni należy następnie pobrać tzw. akt donacji, w którym wyraźnie wskazuje się że dana uczelnia może korzystać do celów naukowych z naszego ciała i to również na niej, po zakończonych czynnościach, ciąży obowiązek pochówku w wybranej przez nas formie i obrządku. W akcie donacji wskazuje się też osobę, która ma za zadanie poinformować uczelnię o śmierci. Dokument ten musi ponadto zawierać podpis poświadczony u notariusza. Oryginał takiego aktu donacji wysyła się do uczelni, natomiast kopię należy nosić przy sobie.

Polecamy stronę: Akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza


Transplantacja

REKLAMA


Inaczej wygląda kwestia zgody na przekazanie po śmierci organów do transplantacji. Istnieje tu domniemanie zgody. Tzn. jeżeli dana osoba nie złożyła oświadczenia woli, że nie zgadza się na pobranie od niej organów po śmierci w celu transplantacji, wówczas przyjmuje się, że wyraziła na to zgodę i może dojść do przeszczepu.

W Internecie można znaleźć przykładowe formularze, na których można złożyć oświadczenie, że nie zgadzamy się na pobranie od nas organów. Tego typu oświadczenie woli ma moc prawnie wiążącą tylko w sytuacji, gdy dotyczy braku zgody. Nie ma natomiast możliwości zapewnienia sobie, że nasze organy zostaną użyte do transplantacji. Można jedynie złożyć, podobne jak w wypadku braku zgody, oświadczenie woli o zgodzie na pobranie organów po śmierci, jednak ma ono jedynie charakter informacyjny dla naszych bliskich. Może się bowiem zdarzyć, że to oni będą decydować o pobraniu naszych narządów po śmierci. Tak więc wypełnienie formularza o zgodzie na przeprowadzenie transplantacji po śmierci nie gwarantuje, że staniemy się dawcami, a jedynie potwierdza, że zgadzamy się nimi być.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych. Premier Tusk ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2 tys. zł dla jednoosobowych działalności gospodarczych oraz dofinansowanie części wynagrodzeń pracowników. "Od czwartku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku pożaru hali targowej przy ul. Marywilskiej w Warszawie mogą się zgłaszać do ZUS o pomoc" - poinformował premier Donald Tusk. Jak dodał, w przygotowaniu są również m.in. zwolnienia podatkowe.

2519 zł dla osób niepełnosprawnych w 2025 roku? Jest plan nowego dodatku do renty socjalnej zamiast stałej podwyżki do minimalnego wynagrodzenia

Od marca 2024 r. trwają w Sejmie prace nad obywatelskim projektem nowelizacji ustawy o rencie socjalnej. Celem tej nowelizacji miało być stałe zwiększenie kwoty renty socjalnej z obecnych 1780,96 zł brutto do kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie 4242 zł brutto). Jednak 9 maja 2024 r. na posiedzeniu sejmowej podkomisji przyjęto poprawkę, zgodnie z którą uprawnionym do renty socjalnej będzie przysługiwał dodatek w kwocie stanowiącej różnicę między tym świadczeniem a wysokością minimalnego wynagrodzenia. Zmiany mają obowiązywać dopiero od 2025 roku.

Wybory do europarlamentu w 2024 r. Jak głosować?

Wybory do europarlamentu zbliżają się wielkimi krokami. Kto może głosować w kraju? Jak można oddać swój głos poza miejscem zamieszkania? Co z osobami niepełnosprawnymi? O jakich terminach warto pamiętać? Odpowiadamy!

Nowe zasady funkcjonowania szkół i nowe formy kształcenia? W Dzienniku Ustaw opublikowano jednolity tekst ustawy – Prawo oświatowe

W Dzienniku Ustaw ukazał się jednolity tekst ustawy  – Prawo oświatowe. Jakie zmiany przepisów obejmuje?

REKLAMA

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy

Wypłata dodatków dla pracowników pomocy społecznej i rodzin zastępczych już możliwa. W Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy, na podstawie której będzie można wypłacić dodatki m.in. pracownikom pomocy społecznej i żłobków oraz zawodowym rodzinom zastępczym.

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej

Będzie obligatoryjna coroczna aktualizacja kryteriów dochodowych uprawniających do otrzymania pomocy społecznej. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zapowiada kompleksową reformą systemu pomocy społecznej.

1500 zł – takie wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosku muszą pamiętać rodzice. Ale kiedy to zrobić?

1500 zł – to wsparcie dla ucznia w roku szkolnym 2024/2025. O złożeniu wniosków muszą jednak pamiętać rodzice. Kiedy to zrobić, by otrzymać pieniądze jeszcze w wakacje?

Abonament RTV 2025 – ile wynosi. Jakie zniżki za zapłatę z góry za cały rok?

W 2025 roku będą obowiązywać takie same stawki abonamentu RTV jak w 2024 roku. Tak wynika z rozporządzenia Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z 13 maja 2024 r. w sprawie wysokości opłat abonamentowych za używanie odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych oraz zniżek za ich uiszczanie z góry za okres dłuższy niż jeden miesiąc w 2025 r. 

REKLAMA

Czy pokrzywdzony musi bać się groźby, by jej sprawca został ukarany?

Groźba nie jest niczym przyjemnym. Wiele osób może odczuwać poważne obawy, a co za tym idzie także emocjonalno–psychiczne cierpienia utrudniające normalne, codzienne funkcjonowanie. Tymczasem są też ludzie bardzo odporni psychicznie na tyle, że w przypadku stosowania wobec nich gróźb, często mogą nie odczuwać ani żadnych obaw ani emocji.

Sanatorium na koszt ZUS 2024 - choroby układu oddechowego. Astma, mukowiscydoza, następstwa przebytego COVID-19 i inne. Jak uzyskać skierowanie?

ZUS informuje, że cały czas można skorzystać z rehabilitacji leczniczej w sanatorium na koszt Zakładu. Dotyczy to różnych schorzeń - także układu oddechowego. Tylko w zeszłym roku skierowanych zostało na rehabilitację lecznicza w ramach prewencji rentowej ZUS ponad 50,8 tys. osób w całej Polsce. Ponad tysiąc osób z całego kraju odbyło leczenie z powodu schorzeń układu oddechowego. Do dolegliwości tych należą m.in. mukowiscydoza, przewlekła choroba płuc, astma oskrzelowa, nadciśnienie płucne czy następstwa przebytego COVID-19.

REKLAMA