REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ciało po śmierci

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Janecka

REKLAMA

REKLAMA

Coraz więcej osób wyraża wolę, aby po śmierci ich ciała zostały spopielone lub przekazane na cele naukowe. W jaki sposób można rozporządzić swoim ciałem po śmierci?

Możliwości pochówku


Polskie prawo przewiduje jako podstawową formę pochówek całego ciała na cmentarzu: w grobach ziemnych, murowanych, w katakumbach lub zatopienia go w morzu (w przypadku osób, które zginęły w wypadkach morskich). Jest to forma domniemana i wciąż najbardziej popularna. Dopuszczalne jest również pogrzebanie zwłok skremowanych. Prochy ludzkie można według ustawy składać w morzu oraz na cmentarzach w takich samych grobach jak całe ciała, a także w kolumbariach.

REKLAMA

Zobacz także: Stwierdzenie praw do spadku w sądzie czy u notariusza?


Kolumbarium to prostopadłościenna budowla pełniąca funkcję grobowca dla większej liczby zmarłych.

Do przewozu i pochówku spopielonych zwłok stosuje się wszystkie zasady i przepisy dotyczące tradycyjnego pochówku ciała, wymagane są również takie same dokumenty.


Prochy muszą zostać złożone na cmentarzu lub w morzu. Nielegalne jest ich rozsypywanie lub przechowywanie w jakimkolwiek innym miejscu niż cmentarz. Prawo nie reguluje kwestii robienia biżuterii z prochów osoby zmarłej, ale można wnioskować, że skoro ciało nie może być pochowane nigdzie indziej niż poza określonymi miejscami (tj. na cmentarzu lub w morzu), to również robienie biżuterii nie jest przez prawo dopuszczalne. Ciało można również przekazać po śmierci na cele naukowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kremacja


Prawo do wyboru sposobu pochówku jest dobrem osobistym zmarłego, ale także jego najbliższych. W związku z tym, że dobra osobiste wygasają wraz ze śmiercią uprawnionego, należy przyjąć, że jedynie od najbliższych zależy forma i miejsce pochówku zmarłego. Można jednak zobowiązać  członków rodziny,  aby przeprowadzili pogrzeb według naszego wyboru.
Aby to uczynić, należy złożyć oświadczenie woli w obecności osób, które najprawdopodobniej będą zajmować się pogrzebem, o tym, że chcemy zostać skremowani. Takie zdarzenie nałoży na nich obowiązek moralny, ale nie zapewni wykonania ostatniej woli. Aby nasze oświadczenie było prawnie wiążące, należy je złożyć przed notariuszem. Wówczas rodzina zyskuje pewność, że oświadczenie woli jest autentyczne i zostało złożone przez osobę poczytalną, za co ręczy notariusz. Takie notarialnie potwierdzone oświadczenie woli można nosić przy sobie, skierować do konkretnego adresata lub pozostawić u kogoś w depozycie.

Przekazanie ciała na cele naukowe


Zwłoki mogą zostać również przekazane państwowej uczelni medycznej lub publicznej uczelni prowadzącej działalność dydaktyczną i badawczą w dziedzinie nauk medycznych. Podstawą takiego przekazania jest również pisemne oświadczenie osoby, która pragnie oddać po śmierci swoje ciało na cele naukowe. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności należy wybrać placówkę, na rzecz której chcemy przekazać nasze ciało. Ze strony internetowej danej uczelni należy następnie pobrać tzw. akt donacji, w którym wyraźnie wskazuje się że dana uczelnia może korzystać do celów naukowych z naszego ciała i to również na niej, po zakończonych czynnościach, ciąży obowiązek pochówku w wybranej przez nas formie i obrządku. W akcie donacji wskazuje się też osobę, która ma za zadanie poinformować uczelnię o śmierci. Dokument ten musi ponadto zawierać podpis poświadczony u notariusza. Oryginał takiego aktu donacji wysyła się do uczelni, natomiast kopię należy nosić przy sobie.

Polecamy stronę: Akt poświadczenia dziedziczenia u notariusza


Transplantacja

REKLAMA


Inaczej wygląda kwestia zgody na przekazanie po śmierci organów do transplantacji. Istnieje tu domniemanie zgody. Tzn. jeżeli dana osoba nie złożyła oświadczenia woli, że nie zgadza się na pobranie od niej organów po śmierci w celu transplantacji, wówczas przyjmuje się, że wyraziła na to zgodę i może dojść do przeszczepu.

W Internecie można znaleźć przykładowe formularze, na których można złożyć oświadczenie, że nie zgadzamy się na pobranie od nas organów. Tego typu oświadczenie woli ma moc prawnie wiążącą tylko w sytuacji, gdy dotyczy braku zgody. Nie ma natomiast możliwości zapewnienia sobie, że nasze organy zostaną użyte do transplantacji. Można jedynie złożyć, podobne jak w wypadku braku zgody, oświadczenie woli o zgodzie na pobranie organów po śmierci, jednak ma ono jedynie charakter informacyjny dla naszych bliskich. Może się bowiem zdarzyć, że to oni będą decydować o pobraniu naszych narządów po śmierci. Tak więc wypełnienie formularza o zgodzie na przeprowadzenie transplantacji po śmierci nie gwarantuje, że staniemy się dawcami, a jedynie potwierdza, że zgadzamy się nimi być.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister infrastruktury: w 2025 r. wprowadzimy obowiązek jazdy w kasku na rowerze i hulajnodze elektrycznej przez dzieci i młodzież do lat 16

Jest uchwała w sprawie wprowadzenia ustawowego obowiązku noszenia kasku podczas jazdy m.in. rowerem i hulajnogą elektryczną przez dzieci do lat 16. Przepis ma zostać dodany do nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym - poinformował 14 lipca szef MI Dariusz Klimczak.

Renta wdowia zabierze czternastkę. Czy emeryci się tego spodziewali?

Nowe przepisy wprowadzane w 2025 roku miały być ulgą dla tysięcy seniorów, którzy po śmierci małżonka zostali z ograniczonymi środkami do życia. Renta wdowia, nowy instrument łączący własną emeryturę z częścią renty rodzinnej, budziła nadzieję. Niestety, radość nie trwała długo. Okazuje się, że w wielu przypadkach przyjęcie renty wdowiej może pozbawić seniora czternastej emerytury.

Samodzielność kontra mikrozarządzanie: jak zaufanie wpływa na rozwój pracowników

Choć wielu pracowników deklaruje gotowość do samodzielnego działania, to wiele organizacji boryka się z deficytem zaufania do podwładnych. Nadal można obserwować, że style zarządzania opierają się na ścisłej kontroli, przez co ograniczają możliwości rozwoju pracowników i tłumią ich kreatywność.

Co przy spadku daje tzw. transmisja?

Co przy spadku daje tzw. transmisja? Mało osób ma świadomość tej instytucji. a jest ona kluczowa w postępowaniu spadkowym, bo daje ochronę spadkobiercom i spadkodawcom. Co to zatem jest transmisja oraz kim jest transmitent i transmitariusz?

REKLAMA

Takich przelewów jeszcze nie było. We wrześniu emeryci otrzymają rekordowe wypłaty czternastek!

Wrzesień 2025 roku przyniesie długo wyczekiwaną „czternastkę” – dodatkową emeryturę, która dla wielu seniorów stanowi realne wsparcie domowego budżetu. W tym roku jej wysokość to aż 1878,91 zł brutto. Kto dostanie pełną kwotę i jakie są zasady? Sprawdź, co musisz wiedzieć.

Umowę leasingu można zawrzeć online bez podpisu kwalifikowanego. Prawo już na to pozwala ale firmy leasingowe muszą przestawić swoje systemy

Możliwość zawarcia umowy leasingu w formie elektronicznej, bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego, będzie powszechnie dostępna na rynku prawdopodobnie za kilka - kilkanaście tygodni – ustalili eksperci Superauto.pl. To rynek, którego wartość przekroczyła w 2024 r. 110 mld zł. Firmy leasingowe są w trakcie dostosowywania swoich systemów informatycznych oraz procedur do nowego prawa, które właśnie weszło w życie. Pierwsze firmy leasingowe udostępnią jednak tzw. formę dokumentową od razu. Są to Velo Leasing, Vehis, Cofidis oraz Millennium Leasing.

System kaucyjny w Polsce od 2025. Większość Polaków o nim słyszała, ale wciąż nie wie, jak działa

Aż 75% Polek i Polaków wie, że od 2025 roku wejdzie w życie system kaucyjny – ale aż 71% nie rozumie jego zasad. Zamiast jasnych informacji – domysły i nieporozumienia. Eksperci alarmują: bez skutecznej edukacji i komunikacji nawet najlepsze rozwiązania mogą zawieść.

Przełomowy wyrok TK: tysiące Polaków mogą odzyskać podatek od sprzedaży nieruchomości

Trybunał Konstytucyjny uznał, że wymóg składania oświadczenia o zameldowaniu przy uldze meldunkowej w latach 2007–2008 był niezgodny z Konstytucją. To otwiera drogę do odzyskania niesłusznie zapłaconego podatku – nawet sprzed kilkunastu lat – wraz z odsetkami. Czas na działanie jest ograniczony.

REKLAMA

Już teraz zabierają 800 plus i 300 plus dużej grupie. To koniec bezwarunkowego wsparcia: nie spełniasz kryterium, nie masz świadczenia

Od 1 czerwca 2025 roku program "Rodzina 800+" oraz "Dobry Start" przeszedł zmiany. Obowiązują one również w lipcu, w III kwartale 2025 r., jak i w 2026 r. Wraz z nowym okresem świadczeniowym weszło w życie rygorystyczne kryterium, które pozbawi czy już pozbawiło wsparcia finansowego znaczną grupę beneficjentów. Kończy się więc era, w której świadczenie wychowawcze przysługiwało niemal każdemu dziecku w Polsce.

Koniec darmowych worków na śmieci od gminy. Zmiany w sposobie segregacji odpadów

Coraz więcej gmin w Polsce nie udostępnia już darmowych worków na śmieci dla swoich mieszkańców. Jest to związane ze zmianą sposobu segregacji odpadów. Zmiany mają na celu walkę z niewłaściwym sortowaniem śmieci.

REKLAMA