reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek pogrzebowy > Jaka jest wysokość zasiłku pogrzebowego?

Jaka jest wysokość zasiłku pogrzebowego?

Od zmiany, która nastąpiła w 2011 roku zasiłek pogrzebowy ma stałą wysokość 4000 zł. Wysokość zasiłku nie zależy już od wysokości przeciętnego wynagrodzenia za pracę.

Dla kogo zasiłek pogrzebowy?

Zasadą jest, że zasiłek pogrzebowy przysługuje osobie, która pokryła koszty pogrzebu. W przypadku wypłaty zasiłku pogrzebowego nie obowiązuje zasada pierwszeństwa członków rodziny lub krewnych przed innymi osobami, które pokryły koszty pogrzebu. W przypadku pokrycia kosztów pogrzebu przez pracodawcę, dom pomocy społecznej, gminę, powiat, osobę prawną kościoła lub związku wyznaniowego, przysługuje im zasiłek pogrzebowy.

Prawo do zasiłku pogrzebowego wygasa w razie niezgłoszenia wniosku o jego przyznanie w okresie 12 miesięcy od dnia śmierci osoby, po której zasiłek przysługuje. Oznacza to, że osoba która pokryła koszty pogrzebu ma rok, aby uzyskać w zamian zasiłek pogrzebowy.

Nowość: Umowy zlecenia 2015

Wysokość zasiłku pogrzebowego przed zmianą

Do dnia 1 marca 2011 roku wysokość zasiłku pogrzebowego wynosiła 200 proc. przeciętnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu śmierci osoby, której koszty pogrzebu zostały poniesione. Kwotę zasiłku pogrzebowego ustalano miesięcznie, poczynając od trzeciego miesiąca kalendarzowego kwartału, na okres 3 miesięcy, na podstawie przeciętnego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału. Kwotę zasiłku pogrzebowego ogłaszał Prezes ZUS w formie komunikatu ogłaszanego w terminie do 14 dnia roboczego drugiego miesiąca każdego kwartału kalendarzowego.

Zobacz również: Zasiłek pogrzebowy 2015

Wysokość zasiłku pogrzebowego

Od dnia 1 marca 2011 roku nastąpiła zmiana wysokości zasiłku pogrzebowego. Obecnie zasiłek ma stałą wysokość i wynosi 4000 zł.

Czy jednak wszystkim przysługuje jednakowa wysokość zasiłku pogrzebowego? W razie poniesienia kosztów pogrzebu przez więcej niż jedną osobę lub podmiot uprawniony do zasiłku, zasiłek pogrzebowy ulega podziałowi między te osoby lub podmioty. Podział zasiłku następuje proporcjonalnie do poniesionych kosztów pogrzebu.

Zgodnie z przepisami ustawy o emeryturach i rentach z FUS, która reguluje kwestie przyznania zasiłku pogrzebowego obowiązują dwie szczególne regulacje dotyczące wysokości zasiłku pogrzebowego. Po pierwsze w przypadku pokrycia kosztów pogrzebu przez pracodawcę, dom pomocy społecznej, gminę, instytucję zakonną lub diecezjalną, zasiłek pogrzebowy przysługuje w wysokości udokumentowanych kosztów pogrzebu, nie wyższej jednak niż 4000 zł. Po drugie w przypadku, gdy pogrzeb został zorganizowany na koszt państwa, organizacji politycznej lub społecznej, lecz członek rodziny poniósł również część jego kosztów, zasiłek pogrzebowy przysługuje członkowi rodziny w kwocie 4000 zł.

Zobacz także: Zasiłek pogrzebowy w pytaniach i odpowiedziach

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2004r. Nr 39 poz.353 ze zm. ).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 27.11.2014

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wysokość zasiłku pogrzebowego - 4000 zł/ Fot. Fotolia
Wysokość zasiłku pogrzebowego - 4000 zł/ Fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Smoleńska

Dziennikarka, redaktor

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama