reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > ABC Gminy > W jaki sposób można pochować zwłoki?

W jaki sposób można pochować zwłoki?

Po śmierci człowiekowi należy się godny pochówek. Miejsca i sposób pochówku zwłok opisane są w ustawie o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Jak można pochować osobę zmarłą?

Prawo pochowania zwłok

Prawo do pochowania zwłok mają przede wszystkim najbliżsi osoby zmarłej – pozostały małżonek, dzieci, wnukowie, dziadkowie, pradziadkowie, krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa oraz powinowaci w linii prostej do 1 stopnia. W stosunku do osób zmarłych w czynnej służbie wojskowej prawo do pochówku ma właściwy organ wojskowy, a pochówek osób zasłużonych wobec państwa i społeczeństwa przysługuje m.in. organom państwowym.

Gdzie można chować zwłoki?

Osoba zmarła może być pochowana poprzez złożenie jej w grobach ziemnych, grobach murowanych, katakumbach oraz zwłoki mogą być zatopione w morzu. Zwłoki spopielone mogą być również przechowywane w kolumbariach. Należy wskazać, że groby ziemne, murowane i kolumbaria mogą znajdować się wyłącznie na cmentarzach.

Zabronione jest przenoszenie lub przewożenie zwłok w otwartych trumnach.

Zatopienie w morzu

Zatopienie w morzu jest dosyć bolesnym sposobem pochówku, w szczególności dla rodziny zmarłego pozostającej na lądzie. Rodzina zmarłego przeważnie chce zobaczyć zwłoki bliskiej osoby. Pochówek w morzu ma miejsce w przypadku osoby zmarłej na pełnym morzu, w sytuacjach, gdy okręt nie może w przeciągu 24 godzin przybyć do portu objętego programem podróży. Jeżeli jest to możliwe, należy zwłoki przewieźć na ląd i tam pochować. Jeśli nie jest to możliwe zatopienie w morzu powinno odbyć się zgodnie ze zwyczajami morskimi.

Kapitan okrętu może poczynić wyjątki od tej zasady, uwzględniając wskazania sanitarne i wojskowe, o ile jest to okręt wojskowy.

Zobacz: Gdzie zgłosić zgon?

Termin pochówku

Należy zaznaczyć, że zwłoki nie mogą być pochowane przed upływem 24 godzin od chwili zgonu. Wyjątkowo jest taka możliwość, o ile osoba zmarła była chora na niektóre choroby zakaźne – w takim przypadku zwłoki powinny być natychmiast usunięte z mieszkania i pochowane w ciągu 24 godzin od zgonu na najbliższym cmentarzu.

Najpóźniej po upływie 72 godzin od chwili zgonu zwłoki powinny być usunięte z mieszkania celem pochowania. W przypadku odroczenia terminu pochówku zwłoki powinny być złożone w kostnicy lub w domu pogrzebowym do czasu pogrzebu.

Wszelkie wyjątki od wskazanych terminów mogą być czynione po utrwaleniu zwłok przy jednoczesnym zezwoleniu właściwego miejscowo państwowego inspektora sanitarnego.

Zobacz serwis: Gmina

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Narkiewicz-Tarłowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama