| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Powiat > Zadania powiatu > Transport zwłok z zagranicy

Transport zwłok z zagranicy

Transport zwłok z zagranicy do państwa pochodzenia to problem coraz powszechniejszy. Przyczyną takiego stanu jest zwiększająca się mobilność Polaków oraz zmiany polityczne np. w ramach UE. Jak wygląda procedura transportu zwłok z zagranicy?

Zgodnie z art. 37 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych, sporządzonej w Wiedniu dnia 24 kwietnia 1963 r. (Dz. U. z dnia 17 maja 1982 r., nr 13, poz. 98) w razie zgonu obywatela jednego państwa (tzw. państwo wysyłające) na terytorium drugiego państwa (tzw. państwo przyjmujące) władze państwa przyjmującego powinny niezwłocznie zawiadomić o tym urząd konsularny państwa wysyłającego, w którego okręgu nastąpił zgon.

Obowiązek informacyjny spoczywa więc na państwie przyjmującym. O śmierci obywateli polskich poza granicami kraju informuje konsul RP.

Zadaj pytanie na Forum

Transport zwłok do Polski

Transport zwłok z zagranicy, tj. ich przewóz do Polski uregulowany jest na mocy następujących aktów prawnych: Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. 1959 nr 11 poz. 62 z późn.zm.), Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz.U. 2001 nr 153 poz. 1783 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich (Dz.U. 2007 nr 249 poz. 1866).

Zobacz również: Jak zgłosić zgon, który nastąpił za granicą?

Sprowadzenie zwłok z zagranicy - procedura

1. Krok pierwszy - wniosek

W celu transportu zwłok do Polski należy złożyć stosowny wniosek. Organem właściwym w tym zakresie jest starosta (właściwy ze względu na miejsce przyszłego pochowania zwłok). Z wnioskiem wystąpić mogą osoby najbliższe zmarłemu, czyli małżonek, dzieci, wnuki, dziadkowie, pradziadkowie, krewni boczni (do 4 stopnia pokrewieństwa) oraz powinowaci (w linii prostej do 1 stopnia). Treść wniosku powinna obejmować: nazwisko, imię/ imiona, nazwisko rodowe, datę i miejsce urodzenia, ostatnie miejsce zamieszkania osoby zmarłej, datę i miejsce zgonu, miejsce, z którego zwłoki albo szczątki ludzkie zostaną przewiezione, miejsce pochówku, środek transportu, którym zostaną przewiezione zwłoki albo szczątki ludzkie, nazwisko, imię lub imiona, adres zamieszkania wnioskodawcy oraz jego numer i serię dokumentu tożsamości. Jako załącznik złożyć należy akt zgonu/ inny dokument potwierdzający fakt zgonu i jego przyczynę. Od wniosku nie są pobierane żadne opłaty. Co do zasady jest on rozpatrywany w ciągu 3 dni od złożenia.

Warto pamiętać, że w przypadku zgonu spowodowanego chorobą zakaźną, transportu zwłok dokonać można nie wcześniej niż po upływie 2 lat od zgonu.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Michał Szypniewski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »