Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Transport zwłok z zagranicy

Aleksandra Pajewska
Transport zwłok z zagranicy/ fot. Fotolia
Transport zwłok z zagranicy/ fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Transport zwłok z zagranicy do państwa pochodzenia to problem coraz powszechniejszy. Przyczyną takiego stanu jest zwiększająca się mobilność Polaków oraz zmiany polityczne np. w ramach UE. Jak wygląda procedura transportu zwłok z zagranicy?

Zgodnie z art. 37 Konwencji wiedeńskiej o stosunkach konsularnych, sporządzonej w Wiedniu dnia 24 kwietnia 1963 r. (Dz. U. z dnia 17 maja 1982 r., nr 13, poz. 98) w razie zgonu obywatela jednego państwa (tzw. państwo wysyłające) na terytorium drugiego państwa (tzw. państwo przyjmujące) władze państwa przyjmującego powinny niezwłocznie zawiadomić o tym urząd konsularny państwa wysyłającego, w którego okręgu nastąpił zgon.

REKLAMA

Obowiązek informacyjny spoczywa więc na państwie przyjmującym. O śmierci obywateli polskich poza granicami kraju informuje konsul RP.

Zadaj pytanie na Forum

Transport zwłok do Polski

Transport zwłok z zagranicy, tj. ich przewóz do Polski uregulowany jest na mocy następujących aktów prawnych: Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz.U. 1959 nr 11 poz. 62 z późn.zm.), Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2001 r. w sprawie postępowania ze zwłokami i szczątkami ludzkimi (Dz.U. 2001 nr 153 poz. 1783 z późn. zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 grudnia 2007 r. w sprawie wydawania pozwoleń i zaświadczeń na przewóz zwłok i szczątków ludzkich (Dz.U. 2007 nr 249 poz. 1866).

Zobacz również: Jak zgłosić zgon, który nastąpił za granicą?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprowadzenie zwłok z zagranicy - procedura

1. Krok pierwszy - wniosek

W celu transportu zwłok do Polski należy złożyć stosowny wniosek. Organem właściwym w tym zakresie jest starosta (właściwy ze względu na miejsce przyszłego pochowania zwłok). Z wnioskiem wystąpić mogą osoby najbliższe zmarłemu, czyli małżonek, dzieci, wnuki, dziadkowie, pradziadkowie, krewni boczni (do 4 stopnia pokrewieństwa) oraz powinowaci (w linii prostej do 1 stopnia). Treść wniosku powinna obejmować: nazwisko, imię/ imiona, nazwisko rodowe, datę i miejsce urodzenia, ostatnie miejsce zamieszkania osoby zmarłej, datę i miejsce zgonu, miejsce, z którego zwłoki albo szczątki ludzkie zostaną przewiezione, miejsce pochówku, środek transportu, którym zostaną przewiezione zwłoki albo szczątki ludzkie, nazwisko, imię lub imiona, adres zamieszkania wnioskodawcy oraz jego numer i serię dokumentu tożsamości. Jako załącznik złożyć należy akt zgonu/ inny dokument potwierdzający fakt zgonu i jego przyczynę. Od wniosku nie są pobierane żadne opłaty. Co do zasady jest on rozpatrywany w ciągu 3 dni od złożenia.

Warto pamiętać, że w przypadku zgonu spowodowanego chorobą zakaźną, transportu zwłok dokonać można nie wcześniej niż po upływie 2 lat od zgonu.

2. Krok drugi - zezwolenie na transport zwłok

Pozytywna decyzja (zgoda na transport zwłok) jest przekazywana do właściwego polskiego urzędu konsularnego położonego w państwie, z którego zwłoki mają być sprowadzone. Może to nastąpić np. w drodze faksu.

3. Krok trzeci - zaświadczenie na przewóz zwłok

Na podstawie powyżej decyzji polski konsul wydaje zaświadczenia na przewóz zwłok lub prochów.

Zaświadczenie wydawane jest odpłatnie – 68 USD. Około 208 zł.

Uczyniwszy zadość przepisom prawa polskiego warto pamiętać o praktycznej konieczności uzyskania zgody właściwych organów obcego państwa.

Międzynarodowy transport zwłok

Transport zwłok wymaga zapewnienia odpowiednich warunków sanitarnych i technicznych. Jeśli transport zwłok ma nastąpić na odległość większa niż 60 km, wówczas zajmują się nim podmioty profesjonalne. Pojazd do przewożenia zwłok powinien:

 • być trwale oznakowany w sposób wskazujący na jego przeznaczenie;
 • mieć kabinę kierowcy, odizolowaną od części przeznaczonej na umieszczenie zwłok albo szczątków ludzkich;
 • mieć zabezpieczenie przed przesuwaniem się podczas przewozu trumny lub pojemnika na zwłoki albo szczątki ludzkie;
 • mieć podłogę w części przeznaczonej na umieszczenie trumny lub pojemnika na zwłoki albo szczątki ludzkie, wyłożoną materiałem łatwo zmywalnym i odpornym na działanie środków dezynfekujących.

Wskazane warunki transportu zwłok i szczątków podyktowane są względami konieczności ochrony życia i zdrowia ludzi oraz poszanowania zwłok i szczątków.

Po przewiezieniu zwłok na miejsce przeznaczenia zwłoki muszą być niezwłocznie pochowane, bez otwierania trumny.

Powyższe wymogi nie dotyczą transportu prochów (urn). Te mogą być przewożone dowolnym środkiem transportu.

Koszty

Co do zasady koszty sprowadzenia i transportu zwłok ponosi ubezpieczyciel, gdy go nie ma – rodzina zmarłego. Trudno abstrakcyjnie oszacować koszty transportu zwłok z zagranicy. Zależą one od oferty firmy, z usług której korzystamy, a przede wszystkim od odległości transportu. Przykładowo transport z Niemiec to koszt około 2500, z Irlandii – 9500, z Hiszpanii – 10 700 zł.

Polecamy serwis: Sprawy urzędowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wybory 2023. Najważniejsze terminy dla wyborców

  15 października 2023 r. odbędą się wybory parlamentarne. Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów na czteroletnią kadencję. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7 do godz. 21. O jakich przedwyborczych terminach warto pamiętać?

  Wybory 2023. Ostatnia szansa, aby zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego!

  Termin zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego upływa do 13. dnia przed dniem wyborów. 2 października to więc ostatni moment! Można to zrobić przez internet albo w urzędzie. 

  Czy przekazane gospodarstwo rolne wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków? Uchwała SN

  „Gospodarstwo rolne przekazane na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 1982 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin następcy pozostającemu w ustroju ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków” – uznał Sąd Najwyższy w uchwale z 21 czerwca 2023 r.

  Adwokat i radca prawny w 2024 r. zarobi dwa razy więcej? Na ten cel ma być przeznaczona dodatkowa kwota 120 milionów złotych, co da łącznie 240 milionów zł.

  Podwojenie stawek dla adwokatów i radców prawnych z urzędu w 2024 r. Ministerstwo Sprawiedliwości zwiększyło przyszłoroczny budżet na ich wynagrodzenia.

  REKLAMA

  Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić online!

  Przygotuj się do głosowania w wyborach 2023 r. Formalności możesz załatwić online. Sprawdź co!

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić jeden z niewymagających warunków

  Dodatkowe ponad 125 zł obniżki na rachunkach dla wszystkich rodzin w Polsce już obowiązuje. Trzeba spełnić  jeden z niewymagających warunków. Sprawdź co zrobić!

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie weszło w życie 29 września 2023 r.

  Zmiany w szkoleniach nauczycieli. Rozporządzenie w sprawie dofinansowania doskonalenia zawodowego nauczycieli, szczegółowych celów szkolenia branżowego oraz trybu i warunków kierowania nauczycieli na szkolenia branżowe weszło w życie 29 września 2023 r.

  Książeczka żeglarska 2023 - nowy wzór i nowe rozporządzenie od 14 października. Co się zmieniło?

  W dniu 14 października 2023 r. wejdzie w życie nowe rozporządzenie ministra infrastruktury z 27 września 2023 r. w sprawie książeczki żeglarskiej. Zostało ono właśnie opublikowane w Dzienniku Ustaw. Rozporządzenie to wprowadza nowy wzór książeczki żeglarskiej, a także zmienia tryb wydawania tych dokumentów przez dyrektorów urzędów morskich.

  REKLAMA

  Niższe ceny prądu od 1 października 2023 r. Zamiast 785 zł za MWh będzie to 693 zł za MWh

  Od 1 października 2023 r. obowiązuje nowe ceny prądu. Wybrane grupy zapłacą mniej. Sprawdź dla kogo nowe taryfy są korzystne!

  Bon o wartości 2,5 tys. zł tylko dla nauczycieli i pracowników pedagogicznych pracujących w klasach IV-VIII. Jakie terminy na złożenie wniosku o bon?

  W tym roku bon na zakup laptopów przysługiwał będzie nauczycielom i wychowawcom wykładającym wszystkie przedmioty w klasach IV-VIII, a także pracownikom pedagogicznym pracującym w tych klasach. Pozostali nauczyciele zostali wykluczeni? 

  REKLAMA