reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Małżeństwo > Zawarcie małżeństwa > Zawarcie związku małżeńskiego z wyznawcą islamu

Zawarcie związku małżeńskiego z wyznawcą islamu

Zawarcie związku małżeńskiego m.in. z wyznawcą islamu związane jest z koniecznością uzyskania przez stronę katolicką dyspensy od przeszkody różnej religii, zwanej też przeszkodą różnej wiary.

Przeszkoda ta zachodzi pomiędzy stroną katolicką a nieochrzczoną (kan. 1086 §1 Kodeksu Prawa Kanonicznego).

Uzyskanie dyspensy związane jest z wypełnieniem kilku warunków wymienionymi w kan. 1125 KPK (kan. 1086 §2 KPK).

Pierwszym z nich jest złożenie przyrzeczenia przez stronę katolicką, iż uczyni ona wszystko, aby wspólne potomstwo było ochrzczone w Kościele Katolickim oraz wychowane wg jego zasad. Warto zwrócić uwagę na sformułowanie: strona katolicka jest zobligowana do uczynienia wszystkiego, aby zadośćuczynić temu warunkowi, nie zaś do jego absolutnego wypełnienia. Już treść tego jednego z warunków winna skłonić obie strony, ale szczególnie katolicką, aby w okresie poprzedzającym zawarcie związku poruszyć zatem tę problematykę.

Rozwijając tę kwestię warto przy jej okazji poruszyć też inne zagadnienie. A mianowicie, do nieodosobnionych sytuacji należy fakt, gdy obie strony, abstrahując od ich wyznania, gdyż obie mogą być katolikami, w okresie przedślubnym nie poruszają tematów, które potem już jako konkretne problemy dużej wagi mogą stanowić przyczynę starania się o kościelny proces mający na celu stwierdzenie nieważności ich małżeństwa, ale spędzają czas, jak to się często obserwuje, na sposób rozrywkowo-towarzyski. Ograniczenie wspólnego czasu do tylko takiej formy może być z pewnością niewystarczające, aby w przyszłości stworzyć udany związek. Przy analizowanej przeszkodzie chodzi przede wszystkim o kwestię chrztu i religijnego wychowania. Przy innych z kolei związkach, jak już zostało nadmienione, nawet pomiędzy samymi katolikami, nie poruszenie tej tematyki, może spowodować, co ma jednak rzadko miejsce, wykluczenie tego, co spowoduje jego nieważność. Pomijam w ogóle kwestię wykluczenia potomstwa.

Zobacz również serwis: Rozwód kościelny

Wracając do analizowanego warunku, obok wspomnianego koniecznym jest także oświadczenie również strony katolickiej, iż gotowa jest, aby odsunąć od siebie niebezpieczeństwo utraty wiary. Kolejny raz, treść tegoż warunku winna stać się przyczyną do zainicjowania rozmów na ten temat, gdy takowych jeszcze zabrakło.

Także w związkach pomiędzy stronami, które są katolickie, brak rozmów na ten temat może w przyszłości doprowadzić do zakłócenia małżeńskiego życia, a nawet do rozpadu związku, gdy strony w podejściu do wiary znacząco się różnią; co nie zawsze jednak może dawać w przyszłości szansę na staranie się o przeprowadzenie wzmiankowanego tu kościelnego procesu.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama