reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Braki formy kanonicznej podstawą do stwierdzenia nieważności małżeństwa

Braki formy kanonicznej podstawą do stwierdzenia nieważności małżeństwa

Braki formy kanonicznej podczas wyrażania zgody małżeńskiej najczęściej dotyczą kapłana asystującego przy zawieraniu małżeństwa oraz zobowiązania do zawierania małżeństwa przez katolików według formy przypisanej prawem.

W myśl ustawodawcy kościelnego tylko te małżeństwa są ważne, które zostają zawarte wobec asystującego miejscowego ordynariusza albo proboszcza, albo wobec kapłana lub diakona delegowanego przez jednego z nich, a także wobec dwóch świadków; według zasad wyrażonych w odpowiednich kanonach i z uwzględnieniem określonych w prawie wyjątków. Za asystującego natomiast przy zawieraniu małżeństwa uważa się tylko tego, kto jest obecny i pyta narzeczonych, czy wyrażają zgodę i przyjmują ją w imieniu Kościoła. Powyższa forma winna być zachowana zawsze, gdy choćby jeden z nupturientów został ochrzczony w Kościele katolickim lub był do niego przyjęty i nie odstąpił od niego formalnym aktem, z zachowaniem przepisów o prawie ordynariusza miejsca do dyspensowania od formy. 

Zobacz również: Jakie mogą być przyczyny stwierdzenia nieważności małżeństwa w Kościele?

Oczywiście w praktyce spotkać można wyjątki od wyżej wskazanej formy, która nie jest wymagana do ważności i zachodzić może w przypadku gdy małżeństwo zawiera strona katolicka ze stroną niekatolicką obrządku wschodniego; natomiast kanoniczna forma zawarcia jest wymagana tylko do godziwości. Niemniej jednak w wypadku uzasadnionych trudności niepozwalającej zachować formy kanonicznej, ordynariusz miejsca może od niej dyspensować. Władza dyspensowania natomiast odnosi się w tym wypadku nie tylko do tych, którzy zawierają małżeństwo mieszane w sensie ścisłym, lecz także do tych, którzy zawierają małżeństwo mieszane w sensie szerokim. Biskup poza niebezpieczeństwem śmierci nie może dyspensować od formy kanonicznej przy zawieraniu małżeństw przez obydwie strony. 

Zobacz również: Pełnomocnik do zawarcia małżeństwa

Władza ordynariusza miejsca oraz proboszcza, którzy są zwyczajnymi świadkami urzędowymi upoważnionymi przez samo prawo ma charakter terytorialny. Prawodawca bowiem postanowił, że jeden i drugi na mocy swego urzędu, w granicach własnego terytorium ważnie asystują przy małżeństwach nie tylko swoich podwładnych, lecz także obcych, chyba że jedno z nich należy do obrządku łacińskiego, chyba że wyrokiem lub dekretem zostali ekskomunikowani, ukarania interdyktem lub suspendowani od urzędu.

Pominięcie zatem powyższych formalności przy wyrażaniu zgody małżeńskiej powoduje nieważność małżeństwa, a strony lub strona może na tej podstawie występować do sądu kościelnego o stwierdzenie nieważności swego małżeństwa. Pamiętać i wiedzieć jednak trzeba, iż braki formy kanonicznej są najrzadszymi przyczynami nieważności małżeństwa.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama