Kategorie

Nieważny ślub kościelny: jak rozpoznać symulację?

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Ślub Fot. Fotolia
Symulacja (inny termin to wykluczenie) polega na niechceniu czegoś. W przypadku wykluczenia zgody małżeńskiej będzie to niechcenie zawarcia związku, bądź jak w literaturze specjalistycznej czytamy, chcenie jego niezawarcia. Analogicznie w pozostałych rodzajach symulacji mamy do czynienia z wykluczeniem wierności, jedności, nierozerwalności, i potomstwa.

Symulacja a nadużycia

Czasami jednak dochodzi tylko do nadużycia, nie natomiast do właściwego rodzaju symulacji. Jest to widoczne w dwóch przypadkach: wykluczenia wierności oraz potomstwa.

Rozpocznę jednak od nierozerwalności. Przywykło się mówić, iż przy wykluczeniu tegoż przymiotu nie można mówić o nadużyciach, jednakże na pewnych przykładach można zobaczyć i poznać prawdziwą istotę symulacji. I tak, aby stwierdzić ten tytuł podam dla jego zobrazowania, zrozumienia pewien przykład. Nie jest symulantem osoba, która ma takie podejście, zdanie, światopogląd, iż rozwody są czymś pożytecznym, dobrym, czy nawet prawidłowym, gdyż ta sama osoba, zawierając już związek małżeński może chcieć jego dozgonnego charakteru,. Ta sama osoba może chcieć trwać w tym związku do końca życia, na dobre i na złe – a gdy tak, to oznaczałoby to, nawet przy jej największym zaangażowaniu o popularyzację rozwodów, przy jej mentalności rozwodowej – jedynie o zwykłych poglądach, nie zaś woli.

Gdy chcemy zatem udowodnić wykluczenie nierozerwalności trzeba wówczas wykazać wolę niechcenia dozgonnego trwania swojego związku. Kolejnym tytułem jest wykluczenie wierności. 

Zobacz również: Rozwód kościelny a zdrada

Reklama

Tu również nie wystarczy, gdy po ślubie dojdzie do zdrady, czy nawet gdy dojdzie do niej kilkakrotnie, aby mówić o pewnej symulacji wierności. Owszem, tak jak w pierwszym przypadku, tak i w obecnym, na pewno przy takich okolicznościach należy szczegółowo zbadać jaka rzeczywiście była wola, ale znowu: osoba, która dopuściła się zdrady w chwili zawierania przez siebie związku z konkretną osobą, mogła chcieć wyłącznie wierności.

Jeszcze wyraźniej nadużycia, a nie zaś symulację widać przy wykluczeniu potomstwa. Samo przykładowo stosowanie antykoncepcji nie jest potwierdzeniem niechcenia potomstwa; samo mówienie przez stronę, strony, iż na początku warto zatroszczyć się o byt materialny, aby zapewnić dziecku lepszy start, i z tegoż względu odkładanie jego pojawienia się w czasie nie jest także symulacją, chociaż podkreślam, warto się temu bliżej przyjrzeć. Jeszcze raz powtórzmy, iż sedno wykluczenia polega na niechceniu, akcent kładziemy zatem na wolę, a nie na elementy, które mogą świadczyć jedynie o nadużyciu.

Jak rozpoznać?

W jaki sposób można więc ją udowodnić, w jaki sposób można odróżnić ją od nadużyć? Po pierwsze, przez bezpośrednie wypowiedzi strony wykluczającej tak z okresu przed, jak i poślubnego. Nie do odosobnionych przypadków należy sytuacja, gdy przynajmniej jedna ze stron wprost już przed ślubem stwierdza, iż nie chce mieć dziecka. Jak już zostało powiedziane, dobrze jest, aby taką postawę wykazać też i po ślubie. Ta wypowiedź może być też wzbogacona innymi, a dotyczącymi w ogóle dzieci. Rzadszym będzie spotkanie się z przyznaniem się do niechcenia wierności czy nierozerwalności, ale nie chodzi przecież tylko o powiedzenie tego wprost przyszłemu współmałżonkowi, ale jakimś członkom rodziny swojej, znajomym. Trzeba tylko znaleźć właściwych świadków. Kolejnym dowodem jest jej zachowanie również przypadające na okres przedślubny, ale i poślubny. W przypadku wykluczenia dzieci bierzemy pod uwagę jej stosunek do ewentualnego rodzeństwa, dzieci w rodzinie, w najbliższym środowisku.

Zobacz również: Symulacja jako przyczyna nieważności małżeństwa kościelnego

Reklama

W przypadku wykluczenia wierności, ale także i nierozerwalności przedmiotem analizy będą jej związki w okresie przed zawarciem związku. Pośrednio wspomniałam o świadkach, są oni istotni, aby potwierdzić któryś rodzaj wykluczenia, ale  obok nich innymi środkami dowodowymi mogą być dokumenty, np. listy, pamiętniki itp. Przy tytułach tych bierzemy pod uwagę również religijność rodzinnego domu, w których wzrastała strona, strony wykluczająca, wykluczające, jak i jej, ich religijność, tak w okresie przed, jak i poślubnym. I jeszcze raz powtórzmy, chociaż najważniejszym jest udowodnienie nie chcenia przynajmniej w chwili zawierania związku, to bierzemy również pod uwagę okres poślubny – na analogicznej zasadzie jak to analizowaliśmy, odnosząc się do okresu przed wstąpieniem w związek małżeński.

Gdy brak jest jakiegoś elementu, co powoduje niepewność istnienia symulacji, warto wówczas poprosić Sąd o zadanie pytań dotyczących właściwego jej rodzaju, aby z jednej strony, niepotrzebnie „nie mnożyć” nieuzasadnionych tytułów, a z drugiej strony, aby jednak móc je wprowadzić przy ich zasadności.

Jak z tych rozważań widać, wszelkie zaledwie delikatne opinie, zachowania, które można na określony moment czasu racjonalnie wytłumaczyć nie są czymś wystarczającym do udowodnienia tej wady konsensu, aby ją udowodnić, potrzeba czegoś więcej.

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Na ten temat m.in.:

Góralski W., Matrimonium facit consensus. Z orzecznictwa Roty Rzymskiej w sprawach o nieważność małżeństwa z tytułów dotyczących zgody małżeńskiej (1984-1997), Warszawa 2000

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  18 cze 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Pobieranie torrentów - wyrok TSUE

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, iż dostawca internetu może systematycznie rejestrować adresy IP użytkowników oraz udostępniać ich nazwy i adresy pocztowe podmiotowi praw własności intelektualnej lub osobie trzeciej, zajmującej się windykacją tych praw.

  TSUE o dochodzeniu sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy"

  Były więzień Auschwitz nie może dochodzić sprawiedliwości przed polskim sądem za zwrot "polskie obozy". Tak uznał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  Pokazy dla seniorów – propozycje zmian

  Pokazy, często kierowane do seniorów, mogą być źródłem nieuczciwych praktyk przedsiębiorców. UOKiK przygotował propozycje zmian w przepisach.

  Zniesławienie – jak można dochodzić odpowiedzialności sprawcy?

  Zniesławienie to przestępstwo, a jego ofiara może dochodzić odpowiedzialności sprawcy w postępowaniu karnym. W jaki sposób?

  SN o kwalifikacji danego związku chemicznego w sprawie o narkotyki

  Zdaniem Sądu Najwyższego o tym jak kwalifikować dany związek chemiczny w sprawie o narkotyki decyduje sąd orzekający.

  Wakacje 2021 - prawa pasażerów

  W wakacje 2021 r. ruch pasażerski będzie zależał od sytuacji epidemiologicznej. O jakich prawach powinni pamiętać pasażerowie?

  Dobry start 2021 – wniosek

  Wniosek o świadczenie dobry start w 2021 r. rodzice złożą według zmienionych zasad. Od kiedy będą przyjmowane wnioski?

  PESEL w spisie powszechnym - UODO wystąpił do GUS

  Prezes UODO wystąpił do GUS w sprawie wątpliwości dotyczących procesu pozyskiwania numeru PESEL od osób dokonujących tzw. samospisu internetowego.

  Termin wdrożenia e-doręczeń przesunięty?

  Przesunięcie terminu wdrożenia e-doręczeń zakłada nowelizacja uchwalona przez Sejm. Kiedy mają wejść w życie nowe przepisy?

  Emerytura dla zwierząt służących w służbach mundurowych

  Rząd przyjął projekt ustawy regulującej status zwierząt w służbach mundurowych. Projekt zmienia w tym zakresie m.in. ustawę o Policji oraz szereg innych aktów prawnych.

  Świadczenia dla niepełnosprawnych w 2021 r.

  Świadczenia dla osób niepełnosprawnych w 2021 r. obejmują m.in. renty, zasiłki pielęgnacyjne czy świadczenia dla osób niesamodzielnych.

  NIK o dzierżawie gruntów rolnych w parkach narodowych

  Niezgodny z prawem wybór dzierżawców, naruszanie zasad równego dostępu do udziału w przetargu oraz jawności i jednolitości postępowania, a także niezapewnienie najkorzystniejszego wyniku przetargu – takie nieprawidłowości w gospodarowaniu gruntami rolnymi Skarbu Państwa stwierdziła NIK w sześciu na siedem skontrolowanych parków narodowych.

  Nabór wniosków o wsparcie na zalesianie do 02.08.2021 r.

  Do 02.08.2021 r. odbywać się będzie nabór wniosków o przyznanie wsparcia na zalesienie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Beneficjentem w zakresie kosztów założenia uprawy leśnej mogą być nie tylko rolnicy, ale również jednostki samorządu terytorialnego i jednostki organizacyjne gmin, powiatów oraz województw.

  Ryczałt na dojazdy dla funkcjonariusza Służby Więziennej

  Co do zasady świadczenia otrzymywane przez funkcjonariuszy Służby Więziennej stanowią dla nich przychód ze stosunku służbowego. Nie oznacza to jednak, że zawsze będą one podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

  Reforma przepisów o nieletnich - zmiany w izolacji sprawców najcięższych przestępstw

  W resorcie sprawiedliwości przygotowano projekt ustawy o wspieraniu i resocjalizacji nieletnich. Ma on skutecznie zniechęcić ich do łamania prawa. Nowe przepisy powinny też zapewnić odpowiednie środki reakcji, gdy nieletni popełnią wykroczenie, przestępstwo lub są mocno zdemoralizowani.

  RIO: wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej

  Wójt może zatrudnić komendanta gminnego ochrony przeciwpożarowej, w tym także na tym stanowisku może zatrudnić komendanta gminnego związku ochotniczych straży pożarnych – podkreśliła Regionalna Izba Obrachunkowa w Białymstoku.

  Projekt Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej – informacje, wyjaśnienia

  W ostatnim czasie opublikowano treść projektu Ustawy o Ochotniczej Straży Pożarnej. Rozpoczęły się również konsultacje społeczne, w których udział bezpośrednio bierze kadra kierownicza Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Państwowej Straży Pożarnej.

  Test sprawności fizycznej policjantów 2021 r.

  Zgodnie z zapisami ustawy o Policji policjant jest obowiązany utrzymywać sprawność fizyczną zapewniającą wykonywanie przez niego zadań służbowych. Co roku policjanci przystępują do testów sprawności fizycznej, których zaliczenie jest wymagane. Każdego funkcjonariusza Policji obowiązuje minimalny poziom sprawności motorycznej, gwarantujący efektywność podejmowanych działań. Testy nie dotyczą osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji, ale policjantów w czynnej służbie, a więc tych osób, które w procesie rekrutacji oraz w późniejszych latach służby wykazały się wymaganą sprawnością fizyczną.

  Nowe definicje w ustawie Prawo o ruchu drogowym

  20 maja oraz 1 czerwca 2021 r. weszły w życie dwie nowelizacje ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. Zmiany zawarte w tych przepisach w istotny sposób wpłyną na bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

  56 mln złotych z Programu Infrastruktura i Środowisko trafi do jednostek policji w całym kraju

  Prawie 500 sztuk motocykli trafi do jednostek policji w całym kraju. Zakupy będą realizowane z pieniędzy unijnych.

  W konsultacjach projekt zmian odnoszący się do sądów wojskowych

  Zmiany w organizacji kolegiów sądów wojskowych, analogiczne do wprowadzonych w lutym zeszłego roku w sądach powszechnych oraz związane z nimi nowe zasady opiniowania kandydatów na sędziów wojskowych - przewiduje projekt resortu sprawiedliwości, nad którym w maju trwają konsultacje.

  Wydawanie pozwoleń na broń prywatną żołnierzom zawodowym

  Posiadanie broni palnej lub amunicji do niej bez wymaganego pozwolenia jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Z kolei posiadanie bez wymaganej rejestracji broni pneumatycznej lub bez pozwolenia miotacza gazu obezwładniającego (z wyłączeniem ręcznego) lub narzędzia albo urządzenia, którego używanie może zagrażać życiu lub zdrowiu, jest wykroczeniem. Jak wygląda procedura wydawania żołnierzom zawodowym pozwolenia na broń? Kiedy pozwolenie nie jest potrzebne?

  Zmiany w funduszach na nagrody i zapomogi żołnierzy niezawodowych już od 24.06.2021

  Od 24.06.2021 Minister Obrony Narodowej będzie mógł z własnej inicjatywy przekazać do dyspozycji dowódcy jednostki wojskowej środki funduszu pozostające w jego dyspozycji z przeznaczeniem na nagrody dla żołnierzy niezawodowych pełniących służbę wojskową w podległych temu dowódcy jednostkach wojskowych.

  Skutki doręczenia aktu inwestorowi posiadającemu pełnomocnika

  Organ administracji publicznej może wzywać osoby do udziału w podejmowanych czynnościach i do złożenia wyjaśnień lub zeznań osobiście, przez pełnomocnika, na piśmie lub w formie dokumentu elektronicznego, jeżeli jest to niezbędne dla rozstrzygnięcia sprawy lub dla wykonywania czynności urzędowych.

  Renty dożywotnie z rosnącym zainteresowaniem seniorów

  Renty dożywotnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem seniorów. Rośnie również liczna sporów sądowych związanych z umowami renty lub dożywocia.