| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Rozwody > Rozwód kościelny > Nieważność małżeństwa katolickiego

Nieważność małżeństwa katolickiego

Na przykładzie wybranych zagadnień z prawa małżeńskiego przedstawione zostaną różnice pomiędzy Kodeksem Kanonów Kościołów Wschodnich a Kodeksem Prawa Kanonicznego.

Na początku w ramach wyjaśnienia: Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich (KKKW) dotyczy Katolickich Kościołów Wschodnich (kan. 1 KKKW), natomiast Kodeks Prawa Kanoniczego – Kościoła Rzymskokatolickiego (kan. 1 KPK).

Gdy chodzi o kościelne prawo małżeńskie, to obok innych różnic, na uwagę zasługuje różnica w wymienionych małżeńskich przeszkodach, jak i wadach zgody małżeńskiej w obu Kodeksach.

I tak, w KKKW istnieje tzw. przeszkoda pokrewieństwa duchowego, a nieobecna w KPK. W kan. 811 §1 KKKW czytamy: Małżeństwo czyni nieważnym przeszkoda pokrewieństwa duchowego, która pochodzi z chrztu i zachodzi pomiędzy chrzestnym i osobą ochrzczoną oraz jej rodzicami, oraz  w § 2: Jeśli chrzest został udzielony warunkowo, pokrewieństwo duchowe z niego nie wynika, chyba że powtórnie ten sam chrzestny przy nim asystował. Dla pełniejszego obrazu, to chrzest warunkowy dotyczy sytuacji, gdy jest on udzielany, właśnie pod warunkiem nieudzielenia go w przeszłości.

Istnieje też różnica w obu Kodeksach przy przeszkodzie powinowactwa, bowiem przeszkodą tą wg KKKW objęte są też strony do drugiego stopnia linii bocznej (kan. 809 §1), czego brak w KPK (dla porównania – kan. 1092 KPK)

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Jak widać, Prawo Katolickich Kościołów Wschodnich jest zatem bardziej restrykcyjne aniżeli Kościoła Rzymskokatolickiego.

Z kolei, przechodząc do wad zgody małżeńskiej, to w KKKW wyraźnie uregulowane zostało w kan. 826: Małżeństwo nie może być ważnie zawarte pod warunkiem. Tymczasem inaczej jest w KPK, tam w kan. 1102 §1 czytamy: Nie można ważnie zawrzeć małżeństwa pod warunkiem dotyczącym przyszłości, w  §2: Małżeństwo zawarte pod warunkiem dotyczącym przeszłości lub teraźniejszości jest ważne lub nie, zależnie od istnienia lub nieistnienia przedmiotu warunku, w § 3: Warunek zaś, o którym w § 2, nie może być godziwie dołączony, chyba że za pisemną zgodą ordynariusza miejsca.

Ponownie, w porównaniu z KKKW, KPK okazuje się mniej restrykcyjny, skoro istnieje możliwość zawarcia małżeństwa warunkowego.

Dla pełniejszego obrazu warto w tym momencie pokrótce przynajmniej nakreślić, na czym polega istota warunku powodującego bądź też nie - nieważność małżeństwa. Po pierwsze, o warunku można mówić w sytuacji, gdy przynajmniej po jednej ze stron zawierających związek brak jest pewności odnośnie czegoś, to właśnie brak jej sprawia, iż postawiony zostaje jakiś warunek, przedmiotem którego jest uzależnienie zaistnienia, bądź też nie, zawieranego związku od jakiegoś czynnika. Gdy warunek dotyczy teraźniejszości bądź przeszłości, wówczas jak Prawodawca sam reguluje, istnienie bądź nieistnienie jego przedmiotu wpływa na nieważność zawieranego związku.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Edyty Grubek EG Usługi Księgowe

Biuro księgowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »