REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nieważność małżeństwa katolickiego

dr Arletta Bolesta
Adwokat kościelny
Ślub kościelny.
Ślub kościelny.
Adam Trzcionka
abcslubu.pl

REKLAMA

REKLAMA

Na przykładzie wybranych zagadnień z prawa małżeńskiego przedstawione zostaną różnice pomiędzy Kodeksem Kanonów Kościołów Wschodnich a Kodeksem Prawa Kanonicznego.

Na początku w ramach wyjaśnienia: Kodeks Kanonów Kościołów Wschodnich (KKKW) dotyczy Katolickich Kościołów Wschodnich (kan. 1 KKKW), natomiast Kodeks Prawa Kanoniczego – Kościoła Rzymskokatolickiego (kan. 1 KPK).

REKLAMA

Gdy chodzi o kościelne prawo małżeńskie, to obok innych różnic, na uwagę zasługuje różnica w wymienionych małżeńskich przeszkodach, jak i wadach zgody małżeńskiej w obu Kodeksach.

REKLAMA

I tak, w KKKW istnieje tzw. przeszkoda pokrewieństwa duchowego, a nieobecna w KPK. W kan. 811 §1 KKKW czytamy: Małżeństwo czyni nieważnym przeszkoda pokrewieństwa duchowego, która pochodzi z chrztu i zachodzi pomiędzy chrzestnym i osobą ochrzczoną oraz jej rodzicami, oraz  w § 2: Jeśli chrzest został udzielony warunkowo, pokrewieństwo duchowe z niego nie wynika, chyba że powtórnie ten sam chrzestny przy nim asystował. Dla pełniejszego obrazu, to chrzest warunkowy dotyczy sytuacji, gdy jest on udzielany, właśnie pod warunkiem nieudzielenia go w przeszłości.

Istnieje też różnica w obu Kodeksach przy przeszkodzie powinowactwa, bowiem przeszkodą tą wg KKKW objęte są też strony do drugiego stopnia linii bocznej (kan. 809 §1), czego brak w KPK (dla porównania – kan. 1092 KPK)

Polecamy serwis: Rozwód kościelny

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak widać, Prawo Katolickich Kościołów Wschodnich jest zatem bardziej restrykcyjne aniżeli Kościoła Rzymskokatolickiego.

Z kolei, przechodząc do wad zgody małżeńskiej, to w KKKW wyraźnie uregulowane zostało w kan. 826: Małżeństwo nie może być ważnie zawarte pod warunkiem. Tymczasem inaczej jest w KPK, tam w kan. 1102 §1 czytamy: Nie można ważnie zawrzeć małżeństwa pod warunkiem dotyczącym przyszłości, w  §2: Małżeństwo zawarte pod warunkiem dotyczącym przeszłości lub teraźniejszości jest ważne lub nie, zależnie od istnienia lub nieistnienia przedmiotu warunku, w § 3: Warunek zaś, o którym w § 2, nie może być godziwie dołączony, chyba że za pisemną zgodą ordynariusza miejsca.

Ponownie, w porównaniu z KKKW, KPK okazuje się mniej restrykcyjny, skoro istnieje możliwość zawarcia małżeństwa warunkowego.

REKLAMA

Dla pełniejszego obrazu warto w tym momencie pokrótce przynajmniej nakreślić, na czym polega istota warunku powodującego bądź też nie - nieważność małżeństwa. Po pierwsze, o warunku można mówić w sytuacji, gdy przynajmniej po jednej ze stron zawierających związek brak jest pewności odnośnie czegoś, to właśnie brak jej sprawia, iż postawiony zostaje jakiś warunek, przedmiotem którego jest uzależnienie zaistnienia, bądź też nie, zawieranego związku od jakiegoś czynnika. Gdy warunek dotyczy teraźniejszości bądź przeszłości, wówczas jak Prawodawca sam reguluje, istnienie bądź nieistnienie jego przedmiotu wpływa na nieważność zawieranego związku.

Inna sytuacja jest, jeśli warunek odnosi się do przyszłości, wówczas każdorazowo małżeństwo zawarte pod nim będzie nieważne, a wynika to z tego, iż w przeciwnym razie byłby jakiś czas pomiędzy zawarciem związku a jego zaistnieniem bądź też nie, w zależności od przedmiotu warunku. To z kolei powodowałoby, iż związek pozostawałby ściśle nieokreślony, stąd powyższa regulacja.

Na zakończenie warto poruszyć jeszcze jedną kwestię. Porównując na chociażby tych dwóch przykładach Kodeksy pojawia się pytanie: co w sytuacji, gdy zawarte zostaje małżeństwo pomiędzy członkiem Katolickiego Kościoła Wschodniego a Kościoła Rzymskokatolickiego i gdy po pewnym czasie chcą uczynić oni starania o orzeczenie nieważności ich małżeństwa z tytułu nieobecnego w jednym z Kodeksów. Czy zatem w tak nakreślonej sytuacji mogą to uczynić. Należy na to pytanie odpowiedzieć pozytywnie, abstrahując od możliwości starania się o dyspensę przed zawarciem związku.

Na ten temat m. in. w:

U. Nowicka, Przeszkody małżeńskie w perspektywie międzyobrządkowej według KPK i KKKW, w: Jus matrimoniale, T. 15 (21) 2010.

T. Pawluk, Prawo kanoniczne według Kodeksu Jana Pawła II, Prawo małżeńskie, T. III, Olsztyn 1996.

Zobacz również: Jakie formalności przy ślubie z prawosławnym?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Podwyżki w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej. Jak? Poprzez likwidację obligatoryjnych funduszy premiowych [projekt rozporządzenia]

  Celem nowelizacji jest wyłączenie pracowników zatrudnionych na stanowiskach pomocniczych, robotniczych i obsługi w Policji, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej spod rygoru obligatoryjnego tworzenia funduszu premiowego.

  Wypadek przy pracy - jakie odszkodowanie się należy? Ile wynosi?

  Pracownik - o ile jest zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS - może ubiegać się o jednorazowe odszkodowanie za wypadek przy pracy lub uszczerbek na zdrowiu z powodu choroby zawodowej. Odszkodowanie można otrzymać za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Do 31 marca 2024 roku stawka za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu wynosi 1269 zł netto.

  TSUE: w czasie pandemii można zakazać podróżowania, nakazać testy i kwarantannę - ale pod pewnymi warunkami

  W wyroku z 5 grudnia 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że w czasie pandemii państwo członkowskie UE może zakazać innych niż niezbędne podróży do innych państw członkowskich, sklasyfikowanych jako obszary wysokiego ryzyka na podstawie panującej tam sytuacji zdrowotnej. Może ono również nałożyć na osoby, które wjeżdżają na jego terytorium, obowiązek poddania się testom diagnostycznym i odbycia kwarantanny. Ale zdaniem TSUE, środki te muszą być jednak uzasadnione, jasne, precyzyjne, niedyskryminacyjne i proporcjonalne. Powinny również podlegać zaskarżeniu.

  ZNP o podwyżkach u nauczycieli: Kwota bazowa. Rozporządzenie o wynagrodzeniu zasadniczym. Pensja przeciętna w gospodarce. Nadgodziny

  Związek Nauczycielstwa Polskiego: Oczekujemy podwyżek pensji nauczycieli o 30% albo 1500 zł brutto (w zależności, co będzie korzystniejsze).

  REKLAMA

  Nowa benzyna E10 od stycznia 2024 r. MKiŚ: Nie wlewaj do baku jeżeli masz stary silnik, bo uszkodzisz układ paliwowy!

  Nowa benzyna 95-oktanowa z zawartością do 10% biokomponentów (E10) zacznie być sprzedawana na stacjach benzynowych w Polsce już od 1 stycznia 2024 r. - poinformowało Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ). Benzyna E10 zastąpi benzynę E5 o liczbie oktanowej 95. Ale uwaga, nie każdy silnik może pracować na nowej benzynie. W dokumentach pojazdu lub na klapie wlewu paliwa w samochodzie powinno znajdować się charakterystyczne oznaczenie E10 – potwierdzające dostosowanie samochodu do nowego paliwa. Właściciele starszych pojazdów powinni sprawdzić, czy ich pojazdy są dostosowane do tankowania nowego paliwa. Służy do tego wyszukiwarka przygotowana przez MKiŚ.

  Wzór: Zawiadomienie gminy o niemożności odśnieżenia gminnego chodnika przed Twoim domem. Gmina nie może zignorować tego pisma

  Wysłanie zawiadomienia zmusi gminę do zajęcia się jej chodnikiem. Gmina będzie jednak żądała zapłaty za to, że odśnieżyła swój chodnik. Tak, dobrze zrozumiałeś - zapłacisz za to, że gmina odśnieżyła chodnik należący do niej. I urzędnicy nie są tu złośliwi. Pobranie od Ciebie pieniędzy nakazują przepisy, TK i SN powołujący się na tradycję prawną, która od co najmniej 1928 r. każe mieszczanom bez wynagrodzenia odśnieżać publiczne tereny wokół ich domów. 

  Dodatkowe 900 zł na ferie dla dziecka. Do tego dopłata z ZFŚS. Ferie robią się prawie darmowe. Sprawdź czy spełniasz warunki.

  Choć w grudniu większość z nas żyje myślami o świętach Bożego Narodzenia i prezentach, to dla rodziców jest to też najwyższy czas na to, by zastanowić się nad tym, jak dzieci i młodzież spędzą nadchodzące wielkimi krokami zimowe ferie. Czy każda rodzina ma szansę na uzyskanie na ten cel dodatkowych pieniędzy? Jak się okazuje, do wzięcia jest nie tylko świadczenie z ZFŚS, ale także dodatkowe 900 zł na wypoczynek zimowy.

  Stan (standard) deweloperski – co tak naprawdę oznacza? Czy prawo to reguluje? Co rozumiemy przez podwyższony standard deweloperski?

  Spółka Skanska Residential Development Poland, we współpracy z Otodom Analytics, przeprowadziła badanie wśród potencjalnych nabywców nieruchomości, mające na celu zrozumienie, czym powinien cechować się nowy lokal wybudowany przez dewelopera, zarówno w standardzie podstawowym, jak i podwyższonym. Badanie jednoznacznie pokazało, że ankietowani mieli ograniczoną wiedzę na temat różnych standardów na rynku pierwotnym, co w rezultacie powoduje, że nie są oni w pełni świadomi tego, co dokładnie kupują. W konsekwencji, jeszcze przed zakupem, mają problem z efektywnym porównywaniem ofert na rynku, a w momencie odbioru mogą czuć się nieusatysfakcjonowani standardem inwestycji. 

  REKLAMA

  To likwidacja gimnazjów przyczyniła się do pogorszenia wyników w badaniu umiejętności uczniów PISA?

  Wyniki badania PISA nie satysfakcjonują nauczycieli. Prezes ZNP Sławomir Broniarz winę upatruje w likwidacji gimnazjów. "Dziś musimy dołożyć wszelkich starań, żeby te 20 lat, o które de facto zostaliśmy cofnięci, jeśli chodzi o wyniki, jak najszybciej nadrobić" - powiedział.

  Kiedy ZUS zacznie wypłacać 800+?

  Od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wychowawcze nazywane potocznie 500+, które obecnie jest jeszcze wypłacane w kwocie 500 zł - zostanie podwyższone do 800 zł. Nastąpi to automatycznie, co oznacza, że nie trzeba składać żadnego dodatkowego wniosku.

  REKLAMA