REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Spółka prawa handlowego, Likwidacja

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak dokonać zbycia składników majątkowych w spółce z o. o.?

Kapitał zakładowy spółki jest nienaruszalny. Jednak pieniądze bądź prawa będące przedmiotem wkładu, wcale nie muszą być zatrzymane w spółce i mogą służyć prowadzeniu przez nią działalności gospodarczej.

Jak utworzyć uprzywilejowane udziały w spółce z o. o.?

W jaki sposób można utworzyć uprzywilejowane udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością i o czym należy pamiętać przy ich tworzeniu?

Holding

Holding jest określeniem związanym z tworzeniem się grup spółek powiązanych kapitałowo, poprzez jednokierunkowe lub wzajemne przejmowanie akcji lub udziałów.

Uchwały walnego zgromadzenia w spółce akcyjnej

Niektóre czynności podejmowane w ramach spółki cywilnej wymagają uchwały walnego zgromadzenia.

REKLAMA

Świadectwa założycielskie

Świadectwa założycielskie to dokumenty wydawane celem wynagrodzenia za usługi oddane przy powstaniu spółki. Świadectwa założycielskie są dokumentami imiennymi. Mogą one być wydawane najwyżej na okres 10 lat od chwili zarejestrowania spółki. Świadectwa założycielskie nie są papierami wartościowymi, lecz dokumentami legitymacyjnymi.

Świadectwa użytkowe

Świadectwo użytkowe to dokument, który spółka może wydawać akcjonariuszom w zamian za umorzenie ich akcji.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to spółka, która może być utworzona przez jedną albo więcej osób w każdym celu prawnie dopuszczalnym, chyba że ustawa stanowi inaczej.

Spółka partnerska

Spółka partnerska to spółka osobowa, utworzona przez wspólników (partnerów) w celu wykonywania wolnego zawodu w spółce prowadzącej przedsiębiorstwo pod własną firmą. Może być zawiązana w celu wykonywania więcej niż jednego wolnego zawodu, chyba że ustawa stanowi inaczej.

REKLAMA

Spółka komandytowo-akcyjna

Spółka komandytowo-akcyjna to spółka osobowa mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą, w której wobec wierzycieli za zobowiązania spółki co najmniej jeden wspólnik odpowiada bez ograniczenia (komplementariusz), a co najmniej jeden wspólnik jest akcjonariuszem.

Spółka komandytowa

Spółka komandytowa to spółka mająca na celu prowadzenie przedsiębiorstwa pod własną firmą. Za zobowiązania spółki wobec wierzycieli co najmniej jeden wspólnik odpowiada w sposób nieograniczony (komplementariusz), a odpowiedzialność co najmniej jednego wspólnika jest ograniczona (komandytariusz).

Spółka kapitałowa w organizacji

Spółka w organizacji stanowi etap przejściowy między zawiązaniem spółki a jej wpisem do rejestru. Spółki kapitałowe w organizacji mogą we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane. Firma spółki kapitałowej w organizacji powinna zawierać dodatkowe oznaczenie "w organizacji".

Spółka dominująca

W pewnych przypadkach spółkę handlową nazywamy dominującą.

Spółka akcyjna

Spółka akcyjna o spółka kapitałowa. Może ją zawiązać jedna albo więcej osób. Spółka akcyjna nie może być zawiązana wyłącznie przez jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Źródła prawa handlowego

Źródła prawa handlowego są to normy prawne, które regulują podstawowe instytucje prawa handlowego.

Co warto wiedzieć o likwidacji spółki cywilnej?

Z racji faktu, że spółka cywilna jest umową, a nie podmiotem, nie posiada osobowości prawnej. Pomimo tego jednak może ona zostać postawiona w stan likwidacji. W czasie jej trwania spółka funkcjonuje nadal.

Kiedy możliwe jest wyłączenie wspólnika spółki z o. o.?

Zgodnie z art. 266 § 1 Kodeksu spółek handlowych w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, z ważnych przyczyn dotyczących danego wspólnika, sąd może orzec jego wyłączenie ze spółki na żądanie wszystkich pozostałych wspólników, jeżeli udziały wspólników żądających wyłączenia stanowią więcej niż połowę kapitału zakładowego.

Idą wielkie zmiany w spółce z o.o.?

Działająca przy ministrze sprawiedliwości Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego przygotowała projekt zmian, który ma dotyczyć spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeżeli zmiany uzyskają polityczną akceptację rewolucyjne zmiany zajdą w kapitale zakładowym, który stanie się dobrowolny.

Jak założyć spółkę z o.o.?

Pierwszym krokiem mającym na celu założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest podpisanie umowy w formie aktu notarialnego. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna zawierać firmę (nazwę) i siedzibą spółki, przedmiot działalności spółki (zgodnie z numeracją PKD), wysokość kapitału zakładowego (minimum 5.000 zł), informację czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników, czas trwania spółki jeżeli jest oznaczony.

Co to jest prokura?

Prokura jest pełnomocnictwem. Jest ona najszerszym ze wszystkich możliwych pełnomocnictw, zaś jej cechą charakterystyczną jest to, że podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego (zwanego dalej KRS). Tym samym udzielać mogą jej wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy są wpisywani do tego rejestru. Tak więc prokury nie będzie mogła udzielić osoba fizyczna, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, jako że jest ona wpisywana do innego rejestru, to jest do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Łatwiej będzie założyć spółkę z o.o.

Zakładając spółkę wedle specjalnego wzorca umowy nie trzeba będzie zachować formy aktu notarialnego. Dzięki tej uproszczonej formule sam proces ulegnie przyspieszeniu. Takie postanowienia zawiera projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych.

Czy osoby prawne mogą być zwolnione od kosztów sądowych?

Na gruncie przepisów polskiego prawa nie tylko osoby fizyczne mają możliwość ubiegania się o zwolnienie od kosztów sądowych w sprawach cywilnych. Osoby prawne jak i jednostki organizacyjne niebędące osobami prawnymi (np. stowarzyszenia zwykłe, spółki jawne) również mogą wystąpić z odpowiednim wnioskiem do sądu, w którym sprawa się toczy lub ma być dopiero wszczęta.

Sąd rejestrowy może badać procedurę podejmowania uchwał

Sąd rejestrowy jest uprawniony do badania wpływu naruszeń procedury podejmowania uchwał w spółce. Oznacza to, że sąd rejestrowy nie pełni jedynie technicznej roli.

Zawieszenie rejestracji uchwały spółki jako zabezpieczenie roszczeń

Dopuszczalne jest zabezpieczenie roszczenia o stwierdzenie nieważności uchwały wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez zawieszenie postępowania rejestrowego dotyczącego wpisu zmian na podstawie tej uchwały. Taką uchwałę dnia 21 lipca 2010 r. podjął Sąd Najwyższy (dalej „SN”, sygn. akt III CZP).

Kiedy wygasa mandat członka zarządu spółki z o.o.?

Jeżeli umowa spółki nie stanowi inaczej, mandat członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wygasa z dniem odbycia zgromadzenia wspólników zatwierdzającego sprawozdanie finansowe za pierwszy pełny rok obrotowy pełnienia funkcji członka zarządu.

Jak likwidowana jest spółka z o.o.?

Likwidacja to proces, którego celem jest zakończenie prowadzenia działalności gospodarczej, co w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oznacza zakończenie jej bytu prawnego. Jakie inne jeszcze skutki wywołuje likwidacja dla firmy prowadzonej w tej formie prawnej?

Jak likwidowana jest spółka jawna?

Zasady prowadzenia postępowania likwidacyjnego regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz.U. z 2000 nr 94, poz. 1037 z późniejszymi zmianami). Likwidacja odnosi się zarówno do przedsiębiorców wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego – Rejestru Przedsiębiorców (KRS), jak i przedsiębiorców wpisanych do Ewidencji Działalności Gospodarczej (EDG).

Konsekwencje ogłoszenia upadłości likwidacyjnej przy umowie najmu

Problematyka upadłości likwidacyjnej właściciela nieruchomości jest zawsze przedmiotem wielu pytań. Przepisy prawa nie zawsze potrafią odpowiedzieć wyczerpująco na to niezmiernie ważne zagadnienie, dlatego też praktyka w tym zakresie pokazuje swoistą różnorodność.

Jak zrezygnować z konsolidacji sprawozdań?

W praktyce coraz częściej mamy do czynienia z funkcjonowaniem grup kapitałowych, a więc podmiotów powiązanych przez osoby właścicieli, zarządców lub akcje. Czy w każdej sytuacji spółki kapitałowe, uczestniczące w takiej grupie, mają obowiązek konsolidacji sprawozdań?

Czy wierzytelności z tytułu dopłat mogą podlegać potrąceniu?

Wspólnicy spółki z o.o., którzy są dłużnikami spółki z tytułu dopłat, mogą przedstawić do potrącenia swoje wierzytelności. Tak stwierdził Sąd Najwyższy w uchwale z dnia 12 stycznia 2010 r.

Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o. przez nieletnich spadkobierców

Dziedziczenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością następuje na podstawie ogólnych zasad prawa spadkowego. Powołanie do spadku może wynikać albo z ustawy albo z testamentu, przy czym dziedziczenie na podstawie ustawy następuje tylko w sytuacji, gdy spadkodawca, który posiadał udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, nie powołał spadkobiercy w testamencie, albo żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

Ustanowienie kuratora dla osoby prawnej

Nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego z 19 kwietnia 2010 r. wprowadziła wiele ważnych zmian, w tym także w zakresie właściwości sądu w sprawach o ustanowienie kuratora dla osoby prawnej. Konieczność ustanowienia kuratora dla osoby prawnej może pojawić się w trzech przypadkach.

Ryzykowne umowy z członkiem władz spółki kapitałowej

Zawieranie umów przez spółkę z osobą wchodzą w skład jej władz jest dość częstym zjawiskiem w praktyce. W niektórych sytuacjach trzeba jednak uzyskać zgodę organu właścicielskiego.

Jak zaewidencjonować likwidację środka trwałego

W ewidencji środków trwałych prowadzonej przez naszą firmę znajdują się środki trwałe, których stan uniemożliwia ich dalszą eksploatację. Jak prawidłowo przeprowadzić likwidację tych środków trwałych? Jak zaewidencjonować to zdarzenie w księgach rachunkowych?

Likwidacja działalności gospodarczej opodatkowanej w formie zryczałtowanej

Przy likwidacji działalności opodatkowanej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przedsiębiorca zobowiązany jest do sporządzenia remanentu likwidacyjnego (spisu z natury).

Rejestracja spółki w trybie on-line

Długo oczekiwany przez przedsiębiorców projekt Ministerstwa Sprawiedliwości, zakładający możliwość rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością drogą elektroniczną trafił już pod obrady Komitetu Rady Ministrów.

Umorzenie a zakończenie postępowania upadłościowego

Kiedy sąd umarza, a kiedy kończy postępowanie upadłościowe? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Jak ustanowić kuratora dla spółki kapitałowej?

Kurator dla spółki zostanie powołany, gdy ta nie może prowadzić swoich spraw z braku organów. Dokona tego sąd rejestrowy na wniosek każdego, kto ma w tym interes prawny.

Ogłoszenie upadłości – szansa na nowy początek

Bankructwo przez wielu kojarzone jest wyłącznie z życiową porażką, utratą pozycji społecznej oraz ciągnącymi się w nieskończoność problemami finansowymi. Warto jednak spojrzeć na ten problem z innej perspektywy i dostrzec w upadłości szansę na start od zera. Tym, którzy od lat są „pod kreską”, daje to nadzieję na nowy początek.

Odpowiedzialność likwidatora spółki z o.o. - uchwała Sądu Najwyższego z 28 stycznia 2010 r.

Sąd Najwyższy podjął 28 stycznia 2010 r. uchwałę, w której stwierdził, iż likwidator spółki z ograniczona odpowiedzialnością ponosi odpowiedzialność za jej zobowiązania, jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna na podstawie art. 299 kodeksu spółek handlowych. Uchwała była wynikiem złożonego przez Rzecznika Praw Obywatelskich wniosku w związku z ujawnionymi rozbieżnościami w orzecznictwie sądowym w tym zakresie (sygn. akt III CZP 91/09).

Ubezpieczenie OC organów władz lub dyrekcji spółki kapitałowej

Celem ubezpieczenia OC organów władz lub dyrekcji spółki kapitałowej jest ochrona osoby ubezpieczonej (członka władz spółki) przed koniecznością osobistego ponoszenia finansowych skutków wyrządzenia szkody w związku z wykonywaniem przez tę osobę powierzonych jej obowiązków.

Jakie obowiązki podatkowe wiążą się z likwidacją spółki z o.o.?

W znaczeniu prawnym likwidacja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością polega na tym, że taka spółka prawa handlowego przestaje być samodzielnym uczestnikiem obrotu gospodarczego prowadzonego między przedsiębiorcami i dodatkowo prowadzi do utraty osobowości prawnej.

Jak zlikwidować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością?

Proces likwidacji spółki jest etapem końcowym jej funkcjonowania. Obowiązek przeprowadzenia wskazanego postępowania został nałożony przez ustawodawcę na przedsiębiorców ze względu na konieczność zapewnienia należytej ochrony wierzycielom spółki. W tej fazie istnienia spółki dochodzi do uporządkowania oraz doprowadzenia do końca wszelkich spraw spółki.

Upadłość lub likwidacja zakładu pracy a wypowiadanie umów o pracę (art. 41(1))

Przepis ten jest przepisem szczególnym w stosunku do ochrony przed wypowiedzeniem umowy o pracę gwarantowanej przez przepisy Kodeksu pracy i znosi tę ochronę na rzecz ułatwienia przeprowadzania zmian ekonomiczno-gospodarczych, w tym likwidacji oraz upadłości pracodawców.

Czy likwidator odpowiada za zobowiązania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością?

Tematyka artykułu nie tylko dotyczy osób, które pełniły bądź pełnią aktualnie funkcję likwidatora spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, lecz przede wszystkim również wierzycieli spółki. Często bowiem egzekucja z majątku spółki okazuje się bezskuteczna, ale nie jest to równoznaczne z zamknięciem drogi do zaspokojenia roszczenia.

Jak pozwać spółkę kapitałową

Spółki prwa handlowego to podmioty prawa cywilnego dlatego też mogą pozywać i być pozywane. Pozywając spółkę kapitałową należy pamiętać aby podać jej właściwą nazwę oraz jej prawidłowy adres.

Konsekwencje likwidacji spółdzielni

Jednym ze sposobów ustania bytu prawnego spółdzielni jest jej likwidacja. Jej skutkiem może być istotna zmiana przysługującym nam praw do lokali.

Unia będzie likwidować miejsca pracy

Rynek pracy i finanse publiczne są pod presją. Przewiduje się, że w tym roku spadek zatrudnienia w Unii wyniesie ponad 2 proc.

Jakie obowiązki ma przedsiębiorca w związku z likwidacją działalności gospodarczej

Nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej wraz z wprowadzeniem koncepcji tzw. „jednego okienka” miała wprowadzić spore ułatwienia. Jak się aktualnie wydaje - ani w kwestii rozpoczęcia działalności ani w kwestii zakończenia - nie polepszyła znacząco sytuacji.

Prawidłowa likwidacja zestawu komputerowego bez drukarki

Jesteśmy jednostką państwową. Komisja powołana do oceny przydatności składników majątkowych zaliczyła pewien zestaw komputerowy do likwidacji, ale z wyłączeniem drukarki, która należała do tego zestawu. Problem w tym, że cały zestaw był wprowadzony na konto 011 w jednej wartości. Na podstawie jakiego dokumentu dokonać likwidacji? Jaką wartość należy zdjąć z konta 011, skoro drukarka będzie wykorzystywana dalej? Czy drukarka ma zostać na koncie 011, czy może należy ją przenieść na konto 013 albo na ilościówkę? Nadmieniam, że sprzęt ten jest w 100% umorzony.

Likwidacja spółki z o.o. na podstawie decyzji wspólników

Czy proces likwidacji spółki z o.o. musi być zgłoszony w KRS? Czy może wystarczy sporządzić protokół likwidacji już po sprzedaży materiału i wykazać dwa konta "Rachunek bankowy" i "Kapitał własny". Spółka nie ma środków trwałych, spłaciła wszystkie swoje zobowiązania, nie ma też należności. Bez zgłoszenia do KRS procedura byłaby krótsza.

REKLAMA