REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dokonać zbycia składników majątkowych w spółce z o. o.?

Rafał Dybka
Aplikant adwokacki, specjalista w dziedzinie prawa nieruchomości, prawa budowlanego oraz podatkowego.
Kapitał zakładowy spółki jest nienaruszalny.
Kapitał zakładowy spółki jest nienaruszalny.

REKLAMA

REKLAMA

Kapitał zakładowy spółki jest nienaruszalny. Jednak pieniądze bądź prawa będące przedmiotem wkładu, wcale nie muszą być zatrzymane w spółce i mogą służyć prowadzeniu przez nią działalności gospodarczej.

Pokrycie kapitału zakładowego

REKLAMA

REKLAMA

Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialności mają obowiązek pokrycia kapitału zakładowego zadeklarowanego przy powoływaniu spółki, co najczęściej , ale nie wyłącznie, następuje poprzez aport składnika majątkowego, w postaci prawa do nieruchomości, pojazdu mechanicznego, wartości niematerialnej (np. patent) bądź w formie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Z czasem wniesiony składnik majątku staje się zbyteczny w prowadzonej działalności gospodarczej i powstaje problem co z nim zrobić.

Wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością są zobowiązani do pokrycia zadeklarowanego w umowie spółki kapitału zakładowego poprzez wniesienie wkładów pieniężnych bądź wkładów niepieniężnych (tzw. aportów), przy czym należy pamiętać, że wkładem do spółki nie mogą być prawa niezbywalne lub świadczenie pracy bądź usług (art. 14 § 1 Kodeksu spółek handlowych Dz.U.00.94.1037 ze zm.; dalej: k.s.h.). Przed zarejestrowaniem spółki powinni oni zatem odpowiednio przekazać na rzecz spółki określone sumy pieniężne oraz zagwarantować spółce - jako osobie prawnej - możliwość rozporządzania prawami do aportów. W ten sposób powstaje wyodrębniony majątek, który pozwala spółce na prowadzenie działalności gospodarczej.

Nienaruszalność kapitału zakładowego

Kapitał zakładowy spółki jest nienaruszalny – art. 189 § 1 k.s.h. stanowi, iż „w czasie trwania spółki nie wolno zwracać wspólnikom wniesionych wkładów tak w całości, jak i w części, chyba że przepisy niniejszego działu stanowią inaczej”. Nienaruszalność kapitału zakładowego (ochronę kapitału) należy wiązać z jego stałością i sformalizowanym trybem zmiany jego wartości (podwyższenie art. 257 i nast. k.s.h. bądź art. 263 i nast. k.s.h.). W przypadku naruszenia kapitału zakładowego, przepisy wprowadzają obowiązek wyrównania jego brakującej części oraz zakazują podejmowania takich czynności, które mogłyby doprowadzić do jego uszczuplenia (art. 14 § 2 k.s.h.).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Jak utworzyć uprzywilejowane udziały w spółce z o. o.?

Rozporządzenie przedmiotami majątkowymi stanowiącym pokrycie kapitału zakładowego

REKLAMA

Jednak pieniądze bądź prawa będące przedmiotem wkładu, wcale nie muszą być zatrzymane w spółce i mogą służyć prowadzeniu przez nią działalności gospodarczej, gdyż są wnoszone do spółki w celu prowadzenia działalności gospodarczej, a nie wyłącznie jako środki zabezpieczające kontrahentów spółki w przypadku jej niewypłacalności.

Spółka ma prawo rozporządzić posiadanym majątkiem, a zgodnie z dyspozycją art. 158 § 3 k.s.h., przedmiot wkładu pozostaje do wyłącznej dyspozycji zarządu spółki, więc w przypadku podjęcia decyzji przez zarząd o zbędności danego składnika rzeczowego majątku w majątku spółki, może on rozporządzić przedmiotem majątkowym stanowiącym przedmiot wkładu w dowolny sposób. Możliwe jest przeniesienie aktywa na rzecz osoby trzeciej, poprzez:
1. dokonanie darowizny na rzecz podmiotu;
2. zastąpienie składnika rzeczowego majątku spółki gotówką;
3. zastąpienie składnika rzeczowego majątku spółki innymi składnikami rzeczowymi lub prawami.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Uchwała Sądu Najwyższego w sprawie kredytów frankowych. Co zmieniło się dla frankowiczów?

Jakie zmiany wprowadziła „Uchwała frankowa” Sądu Najwyższego z 25 kwietnia 2024 roku? Jakie możliwości i prawa mają frankowicze w świetle nowej uchwały? Czy spodziewamy się kolejnych zmian? 

Podatek od streamerów. Donejty nie spełniają definicji darowizny, podlegają więc podatkowi dochodowemu

Podatek od streamerów. Donejty, czyli anonimowe wpłaty przekazywane twórcy internetowemu transmitującemu np. grę komputerową, podlegają podatkowi dochodowemu, bo nie są darowizną – czytamy w dzisiejszym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”.

Jeszcze tylko dziś wyborcy z niepełnosprawnościami mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego

Wyborcy z niepełnosprawnościami i osoby, które najpóźniej w dniu głosowania kończą 60 lat mogą zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach do Parlamentu Europejskiego jeszcze tylko do dziś, 27 maja 2024 r. 

Powrót kontrowersyjnej ustawy. Wiatraki pół kilometra od domów

Według informacji uzyskanych przez portal Money.pl, prawdopodobnie w czerwcu poznamy projekt tzw. "ustawy wiatrakowej". Zgodnie z zapowiedziami, wiatraki będą mogły być stawiane w odległości pół kilometra od zabudowań. W ustawie znajdą się również inne ważne regulacje dotyczące Odnawialnych Źródeł Energii (OZE).

REKLAMA

Przywrócenie handlowych niedziel. ZPPHiU: czas otwarcia sklepów powinien być krótszy (np. 8 godzin)

Przywrócenie handlu w niedziele wymaga przemyślanego zaprojektowania i odpowiedniego przygotowania - uważa dyrektor generalna Związku Polskich Pracodawców Handlu i Usług Zofia Morbiato. Czas pracy w niedziele powinien być jednak krótszy niż przed wprowadzeniem zakazu - dodaje.

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna w 2025 r. wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

REKLAMA

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

REKLAMA