REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o. przez nieletnich spadkobierców

 Michał Połaniecki
Prawnik, ekspert w dziedzinie prawa cywilnego, rodzinnego i handlowego.
Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o. przez dzieci.
Dziedziczenie udziałów w spółce z o.o. przez dzieci.

REKLAMA

REKLAMA

Dziedziczenie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością następuje na podstawie ogólnych zasad prawa spadkowego. Powołanie do spadku może wynikać albo z ustawy albo z testamentu, przy czym dziedziczenie na podstawie ustawy następuje tylko w sytuacji, gdy spadkodawca, który posiadał udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, nie powołał spadkobiercy w testamencie, albo żadna z osób, które powołał, nie chce lub nie może być spadkobiercą.

Kto może być spadkobiercą

REKLAMA

Spadkobiercą może być osoba fizyczna, która żyła w chwili śmierci spadkodawcy, niezależnie od tego czy jest pełnoletnia czy nie. Spadkobiercą może być także dziecko, które w chwili śmierci spadkodawcy jest już poczęte, mimo iż jeszcze się nie urodziło. Warunkiem dojścia takiego dziecka do dziedziczenia jest jego żywe urodzenie. W momencie urodzenia dziecko staje się spadkobiercą, tak jakby już żyło w chwili otwarcia spadku, stosuje się tu domniemanie żywych narodzin. Dziecko takie może być powołane do spadku zarówno z ustawy jak i na podstawie testamentu.

REKLAMA

Jeżeli spadkodawca, posiadający udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, nie rozporządził swoim majątkiem w testamencie, wówczas zgodnie z dziedziczeniem ustawowym, w pierwszej kolejności powołani do spadku są małżonek zmarłego oraz jego dzieci, niezależnie czy są to dzieci z małżeństwa czy nie. Jeżeli spadkodawca nie miał dzieci, wówczas spadek po nim nabywa jego małżonek oraz jego rodzice. Jeżeli jedno z rodziców spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, wówczas udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada rodzeństwu spadkodawcy w częściach równych.

Jeżeli w chwili śmierci spadkodawcy, nie żyły już dzieci spadkodawcy, jego mąż, rodzice oraz rodzeństwo, ani dzieci rodzeństwa, wówczas cały spadek, w tym również udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przypadają w częściach równych dziadkom spadkodawcy, natomiast jeśli któreś z dziadków także nie dożyło otwarcia spadku, to udział spadkowy, który by mu przypadał, przypada zstępnym tego dziadka, czyli ciotkom i wujkom spadkodawcy. Może także dojść do sytuacji, że żadna ze wskazanych powyżej osób nie dożyła otwarcie spadku, wówczas do całego spadku, w częściach równych powołane są te dzieci małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku, czyli pasierbowie spadkodawcy.

Zobacz również: Co zrobić, spadkiem dziecka nie zarządzali jego rodzice

Z mocy prawa

Wstąpienie w prawa wspólnika w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością następuje z mocy samego prawa. Przepisy nie wymagają żadnych oświadczeń woli o wstąpieniu do spółki. Należy jednak mieć na uwadze, że dziedziczenie po spadkodawcy jest uzależnione także od woli samego spadkobiercy. Spadkobierca może bowiem spadek przyjąć, bez żadnych ograniczeń, bądź przez złożenie stosownego oświadczenia o przyjęciu spadku, bądź przez milczącą zgodę polegającą na nieskładaniu żadnego oświadczenia przez okres 6 miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania. W tym samym czasie spadkobierca może poprzez stosowne oświadczenia odrzucić spadek albo przyjąć go z dobrodziejstwem inwentarza, czyli z ograniczeniem swojej odpowiedzialności za długi spadkowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dziedziczenie przez dziecko

W przypadku, jeżeli powołanym do dziedziczenia po zmarłym spadkodawcy jest osoba niepełnoletnia, wówczas z mocy samego prawa, jeżeli nie odrzuca spadku, to przyjmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza, co jest równoznaczne z ograniczeniem jego odpowiedzialności do wartości stanu czynnego spadku ustalonego w spisie inwentarza. Małoletnie dziecko, niezależnie od tego czy w jego imieniu przedstawiciel ustawowy złożył jakiekolwiek oświadczenie dotyczące przyjęcia bądź odrzucenia spadku, nie odpowiada za długi spadkowe własnym majątkiem, jeśli taki posiada. Jeżeli natomiast ochrona interesów małoletniego dziecka wymaga odrzucenia spadku, to wówczas oświadczenie w tej kwestii w imieniu dziecka składa jego przedstawiciel ustawowy po uzyskaniu uprzedniej zgody sądu opiekuńczego.

Spadkobierca wspólnika spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, zyskuje statut wspólnika z chwilą objęcia spadku, a wobec spółki z chwilą jej zawiadomienia o objęciu spadku.

Dowodem nabycia praw do spadku jest prawomocne postanowienie sądu o stwierdzeniu nabycia spadku. W przypadku udziału osoby małoletniej w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w charakterze wspólnika, osoba taka swoje prawa wykonuje przez swojego przedstawiciela prawnego, a jeżeli takiego nie posiada, to poprzez opiekuna prawnego ustanowionego przez sąd opiekuńczy.

Zadaj pytanie: Forum

Małoletni nie może być członkiem zarządu

REKLAMA

Niemożliwym jest natomiast udział małoletniego dziecka w zarządzie lub radzie nadzorczej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Do udziału w tych organach wymagana jest pełna zdolność do czynności prawnych, którą osiąga się z wiekiem 18 lat. Wyjątkowo, pełną zdolność do czynności prawnych, osoba która nie ukończyła 18 lat, może nabyć przez zawarcie małżeństwa.

Stosowanie wskazanych powyżej zasad prawa spadkowego, co do przejścia praw i obowiązków udziałowych, może zostać wyłączone lub ograniczone treścią umowy spółki. Takim przykładowym zastrzeżeniem może być uzależnienie wstąpienia do spółki w miejsce zmarłego udziałowca, tylko osób pełnoletnich. Wówczas małoletni spadkobierca ustawowy bądź testamentowy spadkodawcy posiadającego udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością, nie będzie mógł zyskać statusu udziałowca w spółce, nawet pomimo tego, iż w jego imieniu działa pełnoletni przedstawiciel ustawowy bądź opiekun prawny.

Ograniczenie wstąpienia spadkobiercy udziałowca spółki do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nie może jednak pozbawiać go ekwiwalentu za udziały, które zmarły wspólnik posiadał. Jeżeli zatem umowa spółki ogranicza wstąpienie do spółki nieletnich spadkobierców, to umowa ta, pod rygorem bezskuteczności wyłączenia lub ograniczenia wstąpienia spadkobiercy do spółki, powinna określać warunki rozliczenia ze spadkobiercą, który do spółki nie wejdzie. Spłata taka powinna nastąpić według przyjętej przez spółkę wartości udziałów zmarłego wspólnika.

Inne ograniczenie może dotyczyć zakazu dzielenia udziałów zmarłego udziałowca, gdy posiadał on więcej niż jeden udział. W większości przypadków bowiem, spadkodawca będzie miał więcej niż jednego spadkobiercę i wówczas spornym będzie, który ze spadkobierców stanie się wspólnikiem spółki. W takiej sytuacji, o tym który ze spadkobierców wejdzie w prawa udziałowe zmarłego wspólnika, decyduje sąd orzekający o dziale spadku. W takim postępowaniu nieletniego spadkobiercę reprezentuje przedstawiciel ustawowy. Sąd w toku postępowania orzeka, w jakim stopniu spadkobiercy, którzy nie wstąpią do spółki, zostaną spłaceni przez spadkobiercę, który stanie się następcą prawnym zmarłego udziałowca.

Zobacz również serwis: Spadki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Już wiadomo, który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym 2025. Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów

Który rodzic skorzysta w rozliczeniu podatkowym? Ten, który bardziej się angażuje. Jest odpowiedź Ministra Finansów, z której wynika, samo płacenie alimentów to za mało, by pozbawić drugiego rodzica status samotnie wychowującego dziecko.

System kaucyjny w praktyce. Nie zgniataj, bo ważne jest oznakowanie opakowania, nie otrzymasz zwrotu kaucji

System kaucyjny zakłada, że puste opakowania objęte systemem będzie można zwracać. Bedą one specjalnie oznakowane. W związku z tym nie należy zgniatać opakowań, aby mieć szansę na odzyskanie kaucji. Chodzi o butelki plastikowe do 3 litrów oraz puszki metalowe do 1 litra.

Zachowek a niepełnosprawność, wiek, niezdolność do pracy. Jakie są aktualne przepisy?

Czy osoby niepełnosprawne lub starsze mogą otrzymać wyższy zachowek? Od czego zależy takie uprawnienie? Co z niezdolnością do pracy? Podpowiadamy czym jest zachowek i ile wynosi.

We wrześniu w szkołach będą krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025

We wrześniu będą w szkołach krótsze lekcje? Sprawdź, co jeszcze może zaskoczyć nas w szkołach w roku szkolnym 2024/2025. Przepisy nie regulują wprost postępowania dyrektora szkoły w przypadku upałów. To jednak nie oznacza, że nie ma on żadnych możliwości działania.

REKLAMA

Nawet 600 euro za opóźniony albo odwołany lot. Zwrot 25% albo 50% ceny biletu za opóźniony pociąg

W przypadku opóźnionego albo odwołanego lotu samolotem podróżny (konsument) może otrzymać rekompensatę (odszkodowanie) od 250 do 600 euro. Natomiast za opóźnienie pociągu odszkodowanie w wysokości 25 proc. lub 50 proc. ceny biletu. Taką informację przekazała Polskiej Agencji Prasowej koordynator ECK Polska Renata Yanisiv. W przypadku noclegów można reklamować niezgodności z ofertą i warunkami umowy.

Bon senioralny już w tym kwartale. Taki jest plan rządu

Projekt ustawy o bonie senioralnym ma zostać przyjęty przez rząd w tym kwartale. Tak wynika z planu legislacyjnego Rady Ministrów. Wysokość bonu senioralnego ma wynosić maksymalnie 2150 zł. Osobą uprawnioną do korzystania z usług świadczonych w ramach bonu senioralnego będzie osoba, która ukończyła 75. rok życia.

e-Doręczenia w kancelariach komorniczych. System ma przynieść oszczędności finansowe

Komornicy sądowi jako pierwsi wprowadzają system e-Doręczeń. Docelowo dostęp do wszystkich postępowań komorniczych ma być cyfrowy. System e-Doręczeń ma przynieść kancelariom komorniczym znaczne oszczędności finansowe.

Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym

Znamy przeciętne miesięczne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw. Rynkowi pracy nie grozi nic złego. Zatrudnienie co prawda spadło, ale za nami kolejny miesiąc wzrostu wynagrodzenia w tempie dwucyfrowym.

REKLAMA

Jedna lekcja religii w szkole, dodatkowe w salkach katechetycznych. MEN: zmiany od 1 września 2025 roku

Ministra edukacji narodowej Barbara Nowacka poinformowała 18 lipca 2024 r., że jedną lekcję religii tygodniowo w szkołach zamierza wprowadzić za pomocą rozporządzenia. Dodatkowe godziny mogą być realizowane w ramach zajęć w salkach katechetycznych - dodała.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo w tej sprawie.

500 zł dodatku do wynagrodzenia dla tych pracowników. Od kiedy? Sprawdź, co już wiadomo. Wysokość wynagrodzenia nauczyciela to nie tylko wynagrodzenie zasadnicze. To również dodatki do niego, w tym dodatek za wychowawstwo.

REKLAMA