reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Postanowienia ogólne > Jak zrezygnować z konsolidacji sprawozdań?

Jak zrezygnować z konsolidacji sprawozdań?

W praktyce coraz częściej mamy do czynienia z funkcjonowaniem grup kapitałowych, a więc podmiotów powiązanych przez osoby właścicieli, zarządców lub akcje. Czy w każdej sytuacji spółki kapitałowe, uczestniczące w takiej grupie, mają obowiązek konsolidacji sprawozdań?

Obowiązek ustawowy

Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 55 ust. 1 ustawy o rachunkowości każda jednostka dominująca (co do zasady dysponująca większością udziałów lub decydującym wpływem na organy) ma obowiązek sporządzenia rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, obejmującego tę jednostkę oraz wszystkie spółki zależne. W większości przypadków sprawozdanie takie musi być poddane badaniu biegłego rewidenta a następnie zatwierdzone. Z działaniami tymi wiążą się dodatkowe koszty.

Zobacz serwis: Spółki

Wyjątki od zasady

Obowiązek ten nie jest jednak obowiązkiem bezwzględnym, albowiem ustawa wprowadza trzy wyjątki od tego obowiązku:

a) małe grupy kapitałowe (kryterium wielkości). Zgodnie z art. 56 ust. 1 ustawy o rachunkowości jednostka dominująca może nie sporządzać skonsolidowanego sprawozdania finansowego, jeżeli w dwóch kolejnych okresach sprawozdawczych łączne dane jednostki dominującej oraz wszystkich jednostek zależnych każdego szczebla, spełniają co najmniej dwa z następujących warunków: 1) łączne średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło nie więcej niż 250 osób; 2) łączna suma bilansowa w walucie polskiej nie przekroczyła równowartości 7.500.000 euro; 3) łączne przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w walucie polskiej nie przekroczyły równowartości 15.000.000 euro.

Zobacz serwis: Kursy walut

b) grupy kapitałowe drugiego szczebla (kryterium wpływu). Zgodnie z art. 56 ust. 2 ustawy o rachunkowości jednostka dominująca, zależna od innej jednostki, mającej siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego (a więc także i w Polsce), może nie sporządzać skonsolidowanego sprawozdania finansowego, jeżeli spełnia łącznie dwa warunki: 1) jednostka dominująca wyższego szczebla posiada co najmniej 90 % udziałów tej jednostki, a wszyscy pozostali udziałowcy tej jednostki wyrazili zgodę; 2) jednostka dominująca wyższego szczebla obejmie konsolidacją zarówno zależną od niej jednostkę dominującą, jak i wszystkie jednostki zależne od jednostki dominującej zwolnionej ze sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Oznacza to, że spółki dominujące, które same są zależne od innych podmiotów, mogą w pewnych sytuacjach odstąpić od konsolidacji. Najtrudniejszą do spełnienia przesłanką będzie zgoda wszystkich pozostałych akcjonariuszy, na zwolnienie ich spółki z obowiązku sporządzania sprawozdania skonsolidowanego. Wydaje się, że zgoda może być udzielona w formie uchwały (podjętej w głosowaniu imiennym i jednogłośnej, przy obecności 100% kapitału lub pisemnych oświadczeń. Oznacza to spory trud organizacyjny, zaś w spółkach z rozproszonym akcjonariatem (zwłaszcza z udziałem pracowników lub byłych pracowników) może być nawet niewykonalne.

c) sytuacje szczególne. Zgodnie z art. 56 ust. 2 ustawy o rachunkowości jednostka dominująca może nie sporządzać skonsolidowanego sprawozdania finansowego także wtedy, gdy wszystkie jednostki od niej zależne wyłącza się z obowiązku objęcia ich konsolidacją na podstawie art. 57 lub art. 58. Przepisy te dotyczą nabywania udziałów w celu sprzedaży lub ograniczeń w kontroli (art. 57) oraz nieistotności danych jednostki zależnej dla rzetelnego i jasnego przedstawiania sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego (art. 58).

Podsumowanie

Rezygnacja z obowiązkowej konsolidacji nie jest zatem łatwą procedurą, lecz na pewno wartą rozważenia, a to z uwagi na znaczne czasami koszty wynikające z badania sprawozdań skonsolidowanych przez biegłych rewidentów.

reklama

Czytaj także

Ekspert:

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Konsolidacja sprawozdań finansowych spółki.
Konsolidacja sprawozdań finansowych spółki.

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Mycka

ekspert specjalizujący się w tematyce samorządowej, działacz polityczny. Specjalizuje się głównie w polityce społecznej oraz ekonomice pracy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama