REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zrezygnować z konsolidacji sprawozdań?

Sienkiewicz i Zamroch. Radcowie Prawni Spółka Partnerska
Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.
Konsolidacja sprawozdań finansowych spółki.
Konsolidacja sprawozdań finansowych spółki.

REKLAMA

REKLAMA

W praktyce coraz częściej mamy do czynienia z funkcjonowaniem grup kapitałowych, a więc podmiotów powiązanych przez osoby właścicieli, zarządców lub akcje. Czy w każdej sytuacji spółki kapitałowe, uczestniczące w takiej grupie, mają obowiązek konsolidacji sprawozdań?

Obowiązek ustawowy

Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 55 ust. 1 ustawy o rachunkowości każda jednostka dominująca (co do zasady dysponująca większością udziałów lub decydującym wpływem na organy) ma obowiązek sporządzenia rocznego skonsolidowanego sprawozdania finansowego, obejmującego tę jednostkę oraz wszystkie spółki zależne. W większości przypadków sprawozdanie takie musi być poddane badaniu biegłego rewidenta a następnie zatwierdzone. Z działaniami tymi wiążą się dodatkowe koszty.

REKLAMA

Zobacz serwis: Spółki

Wyjątki od zasady

Obowiązek ten nie jest jednak obowiązkiem bezwzględnym, albowiem ustawa wprowadza trzy wyjątki od tego obowiązku:

a) małe grupy kapitałowe (kryterium wielkości). Zgodnie z art. 56 ust. 1 ustawy o rachunkowości jednostka dominująca może nie sporządzać skonsolidowanego sprawozdania finansowego, jeżeli w dwóch kolejnych okresach sprawozdawczych łączne dane jednostki dominującej oraz wszystkich jednostek zależnych każdego szczebla, spełniają co najmniej dwa z następujących warunków: 1) łączne średnioroczne zatrudnienie w przeliczeniu na pełne etaty wyniosło nie więcej niż 250 osób; 2) łączna suma bilansowa w walucie polskiej nie przekroczyła równowartości 7.500.000 euro; 3) łączne przychody netto ze sprzedaży produktów i towarów oraz operacji finansowych w walucie polskiej nie przekroczyły równowartości 15.000.000 euro.

Zobacz serwis: Kursy walut

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

b) grupy kapitałowe drugiego szczebla (kryterium wpływu). Zgodnie z art. 56 ust. 2 ustawy o rachunkowości jednostka dominująca, zależna od innej jednostki, mającej siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Europejskiego Obszaru Gospodarczego (a więc także i w Polsce), może nie sporządzać skonsolidowanego sprawozdania finansowego, jeżeli spełnia łącznie dwa warunki: 1) jednostka dominująca wyższego szczebla posiada co najmniej 90 % udziałów tej jednostki, a wszyscy pozostali udziałowcy tej jednostki wyrazili zgodę; 2) jednostka dominująca wyższego szczebla obejmie konsolidacją zarówno zależną od niej jednostkę dominującą, jak i wszystkie jednostki zależne od jednostki dominującej zwolnionej ze sporządzenia skonsolidowanego sprawozdania finansowego. Oznacza to, że spółki dominujące, które same są zależne od innych podmiotów, mogą w pewnych sytuacjach odstąpić od konsolidacji. Najtrudniejszą do spełnienia przesłanką będzie zgoda wszystkich pozostałych akcjonariuszy, na zwolnienie ich spółki z obowiązku sporządzania sprawozdania skonsolidowanego. Wydaje się, że zgoda może być udzielona w formie uchwały (podjętej w głosowaniu imiennym i jednogłośnej, przy obecności 100% kapitału lub pisemnych oświadczeń. Oznacza to spory trud organizacyjny, zaś w spółkach z rozproszonym akcjonariatem (zwłaszcza z udziałem pracowników lub byłych pracowników) może być nawet niewykonalne.

c) sytuacje szczególne. Zgodnie z art. 56 ust. 2 ustawy o rachunkowości jednostka dominująca może nie sporządzać skonsolidowanego sprawozdania finansowego także wtedy, gdy wszystkie jednostki od niej zależne wyłącza się z obowiązku objęcia ich konsolidacją na podstawie art. 57 lub art. 58. Przepisy te dotyczą nabywania udziałów w celu sprzedaży lub ograniczeń w kontroli (art. 57) oraz nieistotności danych jednostki zależnej dla rzetelnego i jasnego przedstawiania sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego (art. 58).

Podsumowanie

Rezygnacja z obowiązkowej konsolidacji nie jest zatem łatwą procedurą, lecz na pewno wartą rozważenia, a to z uwagi na znaczne czasami koszty wynikające z badania sprawozdań skonsolidowanych przez biegłych rewidentów.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. Premier Tusk: w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok

Płaca minimalna wzrośnie najwyżej o 5 proc. - Płaca minimalna będzie podniesiona o tyle, co wymaga ustawa w związku z inflacją, czyli blisko 5 proc., w żadnym wypadku nie będzie to wyższy skok - powiedział premier Donald Tusk. Podkreślił, że w tej chwili państwo musi zadbać o bezpieczeństwo szczególnie małych i średnich firm.

Wybory do europarlamentu 2024. Kalendarium wyborcze

4 czerwca upływa ważny termin dla wyborców przebywających za granicą, a 6 czerwca 2024 r. dla tych, którzy chcą zagłosować poza miejscem zamieszkania. O jakich jeszcze terminach warto pamiętać?

Rozporządzenie eIDAS2 obowiązuje od 20 maja 2024 r. Co zmieni? Kiedy praktyczne wdrożenie tych przepisów?

W dniu 20 maja 2024 r. w życie weszło tzw. rozporządzenie eIDAS2 ustanawiające Europejskie Ramy Tożsamości Cyfrowej. Nowelizacja przyjęta przez Parlament Europejski, a następnie Radę Unii Europejskiej rozszerza i dostosowuje do aktualnych realiów zakres pierwotnego aktu obowiązującego od blisko 10 lat. W jaki sposób wdrożone zmiany wpłyną na cyfrową dojrzałość Polski i kiedy należy spodziewać się ich pierwszych efektów?

Pigułka "dzień po" - wykaz aptek [mapa interaktywna]

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował mapę aptek, z którymi podpisał umowę na realizację pilotażu usług farmaceuty w zakresie antykoncepcji awaryjnej - pigułka "dzień po". Wykaz jest aktualizowany we wszystkie dni robocze.

REKLAMA

Jak wnioskować o emeryturę

Jak złożyć wniosek o emeryturę? Jakie dokumenty wypełnić? Ile się czeka na decyzję? Podpowiadamy. 

MRiRW: Zmiany w Zielonym Ładzie wchodzą w życie 25 maja 2024 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje, że 25 maja 2024 r. wchodzi w życie rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, wprowadzające zmiany we Wspólnej Polityce Rolnej, które dotyczą Zielonego Ładu. Rozporządzenie to zostało opublikowane 24 maja 2024 r. w Dzienniku Urzędowym UE.

Czy religia i etyka wliczane są do średniej? Zakończenie roku szkolnego 2024/25

Jak to jest z religią na świadectwie? Czy wliczana jest do średniej z ocen? Kiedy jest zakończenie roku szkolnego?

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz ogłasza pomoc dla kupców z Marywilskiej 44

2121 zł brutto miesięcznie, przez 3 kolejne miesiące, na 1 pracownika. Warszawski ratusz rozpoczyna realizację projektu pilotażowego "Odbuduj swoją przyszłość". Adresatami programu są pracodawcy oraz pracownicy, którzy utracili swoje miejsca pracy w wyniku pożaru centrum przy ul. Marywilskiej 44.

REKLAMA

Tragedia w Raciborzu. Pobita i zgwałcona 46-latka nie żyje. 26-latce i 37-latkowi grozi dożywocie

We wtorek wieczorem, dyżurny raciborskiej komendy odebrał zgłoszenie o znalezieniu zwłok kobiety na ulicy Nowomiejskiej w Raciborzu, przy rzece Odrze. Policjanci, którzy pojechali na miejsce, ustalili, że to ciało 46-latki, która przebywała w Raciborzu od kilku miesięcy.

Świadectwo z czerwonym paskiem 2024 r. Jaka średnia? Czy można mieć na świadectwie 3?

Jaką średnią ocen trzeba mieć, aby uzyskać świadectwo z czerwonym paskiem? Czy religia wlicza się do średniej? Jaką trzeba mieć ocenę z zachowania? 

REKLAMA