REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konsekwencje ogłoszenia upadłości likwidacyjnej przy umowie najmu

Upadłość jest swoistego rodzaju bodźcem do rozwiązania umowy najmu.
Upadłość jest swoistego rodzaju bodźcem do rozwiązania umowy najmu.

REKLAMA

REKLAMA

Problematyka upadłości likwidacyjnej właściciela nieruchomości jest zawsze przedmiotem wielu pytań. Przepisy prawa nie zawsze potrafią odpowiedzieć wyczerpująco na to niezmiernie ważne zagadnienie, dlatego też praktyka w tym zakresie pokazuje swoistą różnorodność.

Z przepisów prawa dowiadujemy się, że poprzez umowę najmu wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nieoznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz, oznaczony w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.

REKLAMA

Umowa najmu nieruchomości upadłego wiąże zatem strony, jeżeli przedmiot umowy został wydany najemcy przed ogłoszeniem upadłości likwidacyjnej. Warto przy tym zaznaczyć, że pobranie z góry, przed ogłoszeniem upadłości, przez upadłego czynszu najmu za czas dłuższy niż trzy miesiące, jak również rozporządzanie tym czynszem nie zwalnia najemcy od obowiązku zapłaty czynszu do masy upadłości.

Zobacz portal: Prawnik.pl

Oddanie przedmiotu najmu a upadłość

Gdyby przedmiot umowy najmu nie został oddany przed ogłoszeniem upadłości, syndyk może żądać wykonania umowy albo od umowy odstąpić, jeżeli czynsz najmu nie został zapłacony w całości albo w części. Chodzi tu o to, aby nie uniemożliwiać lub utrudniać zbycia przedmiotu najmu.

Syndyk może domagać się zapłaty czynszu, a najemca obowiązany jest po raz drugi go zapłacić.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Gdyby zapłacony czynsz wszedł do masy upadłości masa upadłości bezpodstawnie wzbogaciłaby się, a wówczas najemca może potrącić kwotę bezpodstawnego wzbogacenia z czynszu, który miałby zapłacić po raz drugi.

Tym samym umowa nie wiąże stron (wygasa), jeżeli przedmiot umowy w chwili ogłoszenia upadłości wynajmującego nie był jeszcze oddany najemcy. Jeśli zaś umowa najmu nieruchomości upadłego wiąże strony mogą one skorzystać z uprawnienia do jej wypowiedzenia. 

Zobacz również serwis: Nieruchomości

Wypowiedzenie umowy przy upadłości

REKLAMA

Upadłość jest swoistego rodzaju bodźcem do rozwiązania umowy najmu. Jak pokazuje praktyka, jeżeli tylko któraś ze stron dowiaduje się o niewypłacalności tej drugiej najem natychmiast jest poddany wypowiedzeniu. Warto zaznaczyć, że każda ze stron ma prawo wypowiedzieć umowę na zasadach ogólnych - w przypadkach i z zachowaniem terminów wskazanych w umowie lub przepisach kodeksu cywilnego.

Procedura upadłościowa nie zapewnia możliwości sądowej kontroli postanowienia sędziego - komisarza nakazującego wypowiedzenie umowy najmu z punktu jego zgodności z prawem. Najemca lub dzierżawca korzystając z uprawnień przewidzianych w procedurze upadłościowej nie mogą podważać skuteczności wypowiedzenia umowy, a ich roszczenia o naprawienie szkody wynikającej z naruszenia prawa przy wypowiadaniu umowy mogłyby w praktyce zostać zaspokojone tylko w niewielkim stopniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bon energetyczny 2024: ile wynosi, wniosek, od kiedy, dla kogo

Jesienią lub zimą 2024 roku niektóre osoby dostaną (o ile złożą wniosek i spełnią kryterium dochodowe) jednorazowy bon energetyczny. Będzie to rekompensata za częściowe odmrożenie cen prądu po 1 lipca 2024 r. Bon energetyczny jest przewidziany w ustawie z 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym oraz o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia cen energii elektrycznej, gazu ziemnego i ciepła systemowego. Ile wynosi i kto może go otrzymać?

Tarcza Wschód - szczegóły dotyczące programu za 10 mld zł. Pierwsze instalacje mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028

"Tarcza Wschód" ma kosztować 10 mld zł za same materiały. Jeżeli chodzi o szczegóły, MON wyjaśnia, że ma to być systemy wykrywania i ostrzegania, składy materiału, który w razie potrzeby posłuży do budowy zapór, umocnienia i pozostawienie gęsto porośniętych, podmokłych terenów zmniejszających mobilność wroga. Pierwsze instalacje "Tarczy Wschód" mają powstać w 2025 roku, zakończenie projektu przewidziano na rok 2028.

2500 zł dla osoby samotnej oraz 1700 zł na osobę w rodzinie. Bon energetyczny 2024 a kryterium dochodowe

Uchwalona 23 maja 2024 r. ustawa o bonie energetycznym (…) przewiduje częściowe odmrożenie cen prądu od 1 lipca 2024 r. co ma być zrekompensowane najuboższym wypłatą jednorazowego bonu energetycznego. Jakie kryterium dochodowe trzeba spełnić, by otrzymać bon energetyczny?

Jak złożyć wniosek przez ePUAP (Internet) o bon energetyczny? Aktywny wzór wniosku. Możesz otrzymać od 300 zł do 1200 zł,

Wniosek o bon energetyczny (czekamy na niego) można wysłać przez ePUAP do gminy emailem jako załącznik. Trzeba złożyć dwa podpisy - na emailu i na załączniku. 

REKLAMA

9 czerwca 2024 r. to data wyborów do Parlamentu UE. Najważniejsze informacje, wynagrodzenie, kandydaci

 9 czerwca 2024 r. między godziną 7:00 a 21:00 odbędzie się głosowanie w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Na kogo będzie można oddać głos? Ile wynosi dieta poselska? 

Spór o Trybunał Konstytucyjny. Jest orzeczenie ws. uchwały Sejmu

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że uchwała Sejmu z 6 marca dotycząca usunięcia skutków kryzysu konstytucyjnego jest niezgodna z konstytucją. Wniosek o zbadanie konstytucyjności tej uchwały złożyli posłowie PiS.

Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. 20 proc. podwyżki dla pracowników Służby Więziennej

O 20 proc. podwyższono miesięczne stawki wynagrodzenia zasadniczego dla pracowników Służby Więziennej. Z 1760 zł do 2160 zł oraz 7990 zł do 9590 zł. Nowe stawki mają zastosowanie do ustalania miesięcznych wynagrodzeń z mocą wsteczną od 1 stycznia 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Zmiany w emeryturach już od 1 wrześnie 2024 r.

Emerytura może być niższa o 20 proc. od świadczenia kompensacyjnego. Od 1 września 2024 roku wchodzą w życie przepisy o emeryturze stażowej. Nauczyciele będą mogli wybrać, czy chcą skorzystać z nowych uprawnień, czy z obowiązującego świadczenia kompensacyjnego. Związek Nauczycielstwa Polskiego przedstawił porównanie obu świadczeń.

REKLAMA

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Termin zawarcia porozumień mija 31 maja. Jednak szefowie nie wiedzą do robić.

Podwyżki od 526,06 zł do 1173,53 zł już od 1 lipca. Jednak nadal nie zawarto porozumień z personelem, a płynność finansowa placówek może być zagrożona.

Waloryzacja 2024 – składki emerytalne, kapitał początkowy, subkonto w ZUS

ZUS informuje, że roczna waloryzacja ruszy już 1 czerwca 2024 r. Składki emerytalne i kapitał początkowy wzrosną o 14,87 proc. a środki zgromadzone na subkoncie o 9,91 proc. To wskaźniki podobne do tych, jakie były w 2023 roku, kiedy to waloryzacja roczna wyniosła 14,4 proc. dla składek emerytalnych i kapitału początkowego oraz 9,2 proc. dla subkonta. 

REKLAMA