reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Jak założyć spółkę z o.o.?

Jak założyć spółkę z o.o.?

Pierwszym krokiem mającym na celu założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest podpisanie umowy w formie aktu notarialnego. Zgodnie z przepisami kodeksu spółek handlowych umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powinna zawierać firmę (nazwę) i siedzibą spółki, przedmiot działalności spółki (zgodnie z numeracją PKD), wysokość kapitału zakładowego (minimum 5.000 zł), informację czy wspólnik może mieć więcej niż jeden udział, liczbę i wartość nominalną udziałów objętych przez poszczególnych wspólników, czas trwania spółki jeżeli jest oznaczony.

W akcie notarialnym spółki zazwyczaj powołuje się pierwszy zarząd spółki.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może zostać założona również przez jedną osobę.

Kapitał zakładowy spółki może zostać pokryty przez wkład pieniężny, jak i niepieniężny (aport). Wkład pieniężny nie musi być wpłacony na konto bankowe spółki.

Wspólnicy (wspólnik) oświadczają na piśmie, że kapitał został zgromadzony.

Z chwilą podpisania umowy powstaje spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji. Spółka w organizacji może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywane.

Kolejnym krokiem jest zarejestrowanie spółki w Krajowym Rejestrze Sądowym. Dopiero z chwilą wpisu spółka uzyskuje osobowość prawną.

W tym celu należy wypełnić formularze urzędowe do rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością oraz dodatkowo do zgłoszenia dołączyć umowę spółki, oświadczenie wszystkich członków zarządu, że wkłady na pokrycie kapitału własnego zostały przez wszystkich wspólników w całości wniesione, jeżeli o powołaniu członków organów spółki nie stanowi akt notarialny zawierający umowę spółki, dowód ich ustanowienia, z wyszczególnieniem składu osobowego, listę wspólników podpisaną przez wszystkich członków zarządu, wzory podpisów członków zarządu, nazwiska i imiona członków zarządu wraz z adresami oraz członków rady nadzorczej jeżeli umowa wymaga jej powołania.

W wypadku gdy spółkę zakłada jedna osoba zgłoszenie do Sądu powinno również zawierać nazwisko i imię jedynego wspólnika albo firmę i siedzibę oraz adres jedynego wspólnika, a także wzmiankę, że jest on jedynym wspólnikiem. 

Zobacz również: Co to jest prokura?

Wnioski o wpis spółki do rejestru powinni podpisać wszyscy członkowie zarządu.

Ponadto zgodnie z obowiązującą zasadą jednego okienka wraz z wnioskiem o wpis w rejestrze przedsiębiorców spółka składa również:
wniosek o nadanie nr REGON – druk RG-1
zgłoszenie płatnika składek – druk ZUS-ZPA lub jego zmiany w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych
zgłoszenie identyfikacyjne wraz ze wskazaniem właściwego naczelnika urzędu skarbowego - druk NIP-2 – pod rygorem zwrotu wniosku.

Do wniosków o wpis spółki do KRS należy dołączyć odpis umowy spółki dla Urzędu Skarbowego oraz tytuł prawny do lokalu. Praktyka sądowa w tym zakresie pozwala na złożenia kserokopii tych dokumentów.

Po nadaniu spółce nr KRS Sąd przesyła wniosek RG-1 do Urzędu Statystycznego celem nadania spółce nr REGON oraz formularz NIP-2 celem nadania spółce nr NIP.

Cała procedura trwa dość długo, dlatego dla osób, które chcą szybko rozpocząć działalność gospodarczą w ramach spółki polecam wystąpienie do Urzędu Statystycznego o nadania nr REGON dla spółki z o.o. w organizacji oraz złożenie formularza NIP-2 do właściwego Urzędu Skarbowego celem nadania nr NIP również dla spółki w organizacji. Dzięki tym operacjom można rozpocząć działalność dużo szybciej nie czekając na wpisanie spółki do KRS. 

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pierwszym krokiem mającym na celu założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest podpisanie umowy w formie aktu notarialnego.
Pierwszym krokiem mającym na celu założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest podpisanie umowy w formie aktu notarialnego.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama