REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co to jest prokura?

Radca prawny Agnieszka Lisak - Kancelaria Prawna Lex Consulting
Prokura obejmuje uprawnienie do dokonywania wszystkich czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.
Prokura obejmuje uprawnienie do dokonywania wszystkich czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

REKLAMA

REKLAMA

Prokura jest pełnomocnictwem. Jest ona najszerszym ze wszystkich możliwych pełnomocnictw, zaś jej cechą charakterystyczną jest to, że podlega wpisowi do Krajowego Rejestru Sądowego (zwanego dalej KRS). Tym samym udzielać mogą jej wyłącznie ci przedsiębiorcy, którzy są wpisywani do tego rejestru. Tak więc prokury nie będzie mogła udzielić osoba fizyczna, prowadząca jednoosobową działalność gospodarczą, jako że jest ona wpisywana do innego rejestru, to jest do Ewidencji Działalności Gospodarczej.

Prokura obejmuje uprawnienie do dokonywania wszystkich czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Tak więc prokurenta nigdy nie należy pytać, „do czego jest umocowany”, czy też prosić o dokument wskazujący na zakres umocowania.

REKLAMA

Ponieważ z mocy samego prawa prokurent może dokonywać wszystkich czynności prawnych, może też podpisywać weksle. Od zasady tej ustawodawca przewidział wyjątek w art. 1093 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem do zbycia przedsiębiorstwa, do oddania go do czasowego korzystania oraz do zbywania i obciążania nieruchomości jest wymagane pełnomocnictwo szczególne.

Kto ustanawia prokurę?

REKLAMA

W spółkach osobowych (sp.j., sp.k., sp.p., S.K.A.). do ustanowienia prokury dochodzi jednomyślną uchwałą wspólników uprawnionych do prowadzenia spraw spółki. Odwołać może ją każdy z nich. Ustawodawca przyjął, że utrata zaufania choćby jednego ze wspólników jest wystarczającym powodem do odwołania prokury.

W przypadku spółek kapitałowych (sp. z o.o. i S.A.) prokura jest ustanawiana analogicznie, to jest jednomyślną uchwałą wszystkich członków zarządu, natomiast odwołać może ją każdy z nich.

Z uwagi na niejednoznaczność przepisów istnieje i drugi pogląd, zgodnie z którym prokurę ustanawia się w spółkach kapitałowych zgodnie z zasadami reprezentacji, jest on jednak w zdecydowanej mniejszości. Prokury nie będą mogły natomiast udzielać spółki cywilne. Po pierwsze dlatego, że nie mają one osobowości prawnej i tym samym nie mogą dokonywać żadnych czynności prawnych, po drugie dlatego, że nie mają statusu przedsiębiorcy i w dodatku nie są wpisywane do KRS.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz również: Pojęcie przedsiębiorcy

Rodzaje prokury

REKLAMA

W uchwale powołującej należy określić rodzaj prokury. Może być ona min. łączna, oddzielna i oddziałowa. Rodzaje te ujawniane są w odpisie z KRS, stąd też warto umieć je odróżniać. Pierwsza z nich - łączna oznacza, że prokurent może działać tylko razem z innym prokurentem.

Czasami mylnie przyjmuje się, że prokura łączna dotyczy też działania z członkiem zarządu, co nie jest właściwe. Prokura oddzielna to taka, kiedy pełnomocnik może działać sam; natomiast oddziałowa to taka, kiedy może dokonywać czynności prawnych w zakresie spraw wpisanych do rejestru oddziału. Natomiast Kodeks spółek handlowych przewiduje jeszcze czwarty sposób reprezentacji, polegający na działaniu wspólnika (w spółce osobowej), względnie członka zarządu (w spółce kapitałowej) razem z prokurentem. W konsekwencji należy przyjąć, że istnieją 4 rodzaje prokury.

Koszty zgłoszenia

Po powołaniu prokurenta powinno nastąpić złożenie wniosku o jego wpisanie do KRS. Opłata sądowa od wniosku wynosi 400,00 zł, opłata za ogłoszenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym 250,00 zł.

W przypadku wykreślenia prokurenta opłata jest analogiczna. Wpis taki ma charakter deklaratoryjny (informacyjny). To znaczy, że prokurentem zostaje się od chwili powołania, a nie od chwili dokonania wpisu.

Z uwagi na wysokie koszty wpisu prokurentami zostają najczęściej osoby zajmujące najwyższe stanowiska w firmie (dyrektorzy handlowi, dyrektorzy generalni, główni księgowi…). Zaś posiadanie przez nich tak szerokiego pełnomocnictwa ma znaczenie prestiżowe - świadczy o dużym zaufaniu ze strony wspólników czy też członków zarządu.

Zobacz również serwis: Działalność gospodarcza

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/15
Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
od 1 stycznia i od 1 lipca
od 1 stycznia i od 1 czerwca
od 1 lutego i od 1 lipca
Następne
Prawo
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Sprawdź, od kiedy.

35 dni urlopu wypoczynkowego dla każdego. Pojawiła się propozycja, żeby każdy mógł odpoczywać dłużej. Bez względu na staż pracy i grupę zawodową. Od kiedy?

Zasiłek pogrzebowy w 2024 roku. Wniosek, kwota, warunki uzyskania. Od kiedy podwyżka do 7000 zł?

W jakich sytuacjach i kto może dostać zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi w 2024 roku ten zasiłek? Od kiedy podwyżka zasiłku pogrzebowego do 7000 zł? Jak i gdzie złożyć wniosek?

Zmiany w Kodeksie pracy. Nowelizacja uchwalona przez Sejm dotyczy kilkuset tysięcy pracowników

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację Kodeksu pracy, która wdraża dyrektywę UE ws. ochrony pracowników przed działaniem czynników rakotwórczych lub mutagenów. Dyrektywa rozszerza ich wykaz o substancje reprotoksyczne, czyli szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych.

Babciowe coraz bliżej. Senat nie wprowadził poprawek, teraz czas na prezydenta. Do wzięcia max. 1900 zł miesięcznie na dziecko

Babciowe przechodzi kolejny etap legislacyjny. Senat nie wprowadził poprawek do ustawy o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic", która zakłada trzy rodzaje świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Teraz ustawa trafi do prezydenta.

REKLAMA

Renta socjalna 2024

Kto się może ubiegać o rentę socjalną? Jakie warunki trzeba spełnić, aby ją otrzymać? Ile wynosi renta socjalna 2024? 

Bez jakiejkolwiek podwyżki w zasiłkach w 2025 r.? Niskie kwoty: 674 zł, 95 zł, 215,84 zł, 400 zł. Ktoś się tym zajmie? [świadczenia rodzinne]

Są cztery (prawdopodobne) przyczyny braku waloryzacji i podwyżki świadczeń rodzinnych. "Poszkodowani" to: zasiłek rodzinny oraz dodatki do zasiłku rodzinnego; świadczenia opiekuńcze: zasiłek pielęgnacyjny; zapomogi i świadczenia wypłacane przez gminy; jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia się dziecka; 5) świadczenie rodzicielskie.

Czy Boże Ciało jest dniem wolnym w Austrii?

W Polsce Boże Ciało należy do dni ustawowo wolnych od pracy. W tym roku wypada 30 maja. A jak jest w Austrii?

Wakacje składkowe bez poprawek. Jeszcze tylko podpis Prezydenta RP

W dniu 23 maja 2024 r. Senat zaakceptował bez poprawek ustawę wprowadzającą tzw. wakacje składkowe dla przedsiębiorców. Teraz ustawa trafi do Prezydenta RP do podpisu.

REKLAMA

Dokarmiasz tu gołębie? Grożą za to drakońskie kary, nawet 50.000 zł

Od 1 sierpnia w Hong Kongu zmienia się prawo. Osoby, które będą dokarmiać dzikie zwierzęta, w tym miejskie gołębie, mogą zostać ukarane grzywną w wysokości 100 000 dolarów hongkońskich (50,5 tys. złotych), i więzieniem na okres roku. 

Chcesz zmienić miejsce głosowania? Możesz to zrobić za pomocą telefonu

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że z pomocą aplikacji mObywatel 2.0 można jednorazowo zmienić miejsce głosowania. Jak to zrobić?

REKLAMA