REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

świadczenia rodzinne, Pomoc społeczna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Pomoc społeczna: Zadania własne gminy o charakterze obowiązkowym

Ustawa o pomocy społecznej przewiduje szczegółowy podział zadań pomiędzy poszczególnymi jednostkami samorządu terytorialnego, wyodrębniając jednocześnie zadania własne tych jednostek i zadania im zlecone.

Pomoc superwizora - obowiązek czy uprawnienie pracownika socjalnego

Czy kierownik domu pomocy społecznej może pracownikowi socjalnemu narzucić obowiązek korzystania ze wsparcia superwizora? Jakie warunki trzeba spełnić, by zostać superwizorem?

Program "Aktywny samorząd" 2019 - nowe formy wsparcia dla osób z dysfunkcją słuchu

Program "Aktywny samorząd" w 2019 r. obejmuje nowe formy wsparcia z PFRON dla osób z dysfunkcją słuchu. Uprawnione osoby mogą liczyć na pomoc w: uzyskaniu prawa jazdy, zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu, pokryciu kosztów opieki nad osobą zależną, uzyskaniu wykształcenia wyższego. Kto może skorzystać z programu "Aktywny samorząd"? Jaka jest wysokość dofinansowania?

Świadczenia nienależnie pobrane z pomocy społecznej

Świadczenie nienależnie pobrane to świadczenie pieniężne uzyskane na podstawie przedstawionych nieprawdziwych informacji lub niepoinformowania o zmianie sytuacji materialnej lub osobistej. Zgodnie z art. 98 ustawy o pomocy społecznej świadczenia takie podlegają zwrotowi.

REKLAMA

500 plus a prawo do innych świadczeń

Czy fakt otrzymywania świadczenia 500 plus oznacza utratę innych świadczeń dla rodzin? Jak świadczenie wychowawcze wpływa na prawo do zasiłku rodzinnego czy świadczeń z funduszu alimentacyjnego?

Podpisanie umowy z DPS - stanowisko MRPiPS

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zachęca do sprawdzania warunków życia w DPS-ach przed podpisaniem umowy.

Uprawnienie do kilku świadczeń rodzinnych

Przepisy ustawy o świadczeniach rodzinnych określają zasady przyznawania świadczeń rodzinnych w przypadku, gdy dana osoba jest uprawniona do uzyskania kilku z nich. Prawo przewiduje możliwość wyboru najkorzystniejszego ze świadczeń.

Opieka 75+ w 2019 r. z większą liczbą godzin usług dla seniorów

W 2019 r. program "Opieka 75+" będzie skierowany nie tylko do osób samotnych, ale także do seniorów pozostających w rodzinach. Program realizowany jest w gminach miejskich i wiejskich, a także w gminach miejsko-wiejskich do 60 tys. mieszkańców.

REKLAMA

5 świadczeń dla samotnych rodziców w 2019 r.

Na jakie świadczenia mogą liczyć samotni rodzice w 2019 r.? Omawiamy kilka form wsparcie dla ojców i matek samotnie wychowujących dzieci.

Zasiłek rodzinny 2019 - wysokość, dokumenty, wniosek

Ile wynosi zasiłek rodzinny w 2019 r.? Kto może otrzymać świadczenie? Jak poprawnie złożyć wniosek z wymaganymi dokumentami?

Świadczenia rodzinne dla dzieci w innym państwie UE

Wykonywanie pracy w państwie członkowskim UE nie jest niezbędne do otrzymania świadczenia rodzinnego dla dzieci zamieszkujących w innym państwie członkowskim. Nie uzależnia się tego prawa również od otrzymywania świadczeń, od których odprowadza się składki na ubezpieczenia społeczne.

Sprawienie pogrzebu przez gminę 2019 r.

Sprawienie pogrzebu to jedno z niepieniężnych świadczeń z pomocy społecznej. Uregulowane jest w art. 44 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej. To świadczenie przysługuje osobom bezdomnym oraz najuboższym.

Wydawanie uczniom obiadów finansowanych przez GOPS

Szkoła wydaje obiady uczniom i pracownikom pedagogicznym. Za obiady wydawane uczniom, a sfinansowane przez gminny ośrodek pomocy społecznej (dalej: GOPS) podlegający tej samej jednostce samorządu terytorialnego (dalej: JST), wystawia noty księgowe i dokument wewnętrzny naliczenia opłat - jest to sprzedaż zwolniona od VAT ujmowana w ewidencji sprzedaży VAT. Za obiady wydawane uczniom, a sfinansowane przez GOPS niepodlegający tej samej JST, wystawia noty księgowe na rzecz jednostki budżetowej i dokument wewnętrzny naliczenia opłat - jest to sprzedaż zwolniona od VAT ujmowana w ewidencji sprzedaży VAT. Czy szkoła postępuje prawidłowo?

Zmiany w funkcjonowaniu środowiskowych domów samopomocy 2019 r.

Środowiskowe domy samopomocy już niedługo czekają wielkie zmiany. Ministerstwo Rodziny, Pracy, Polityki Społecznej przygotowało rozporządzenie zawierające liczne zmiany w domach samopomocy.

Zasiłek rodzinny a dochód małżonka

Przy ubieganiu się o zasiłek rodzinny należy uwzględnić dochód małżonka, nawet gdy nie prowadzi on wspólnego gospodarstwa z osobą uprawnioną do świadczenia. Niezależnie bowiem od sytuacji faktycznej, jaka istnieje pomiędzy małżonkami, dopóki pozostają oni w małżeństwie, wchodzą w skład rodziny w rozumieniu ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Karta Duzej Rodziny w 2019 r. bez względu na wiek dziecka

Od 1 stycznia 2019 r. Karta Dużej Rodziny przysługuje bez względu na wiek dziecka w chwili składania wniosku. O kartę mogą ubiegać się rodzice, którzy mają lub mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Kwalifikacje i warunki wykonywania zawodu pracownika socjalnego

Szczególna forma organizacji pomocy społecznej wymusza współpracę z pracownikami o specjalistycznych kwalifikacjach i doświadczeniu. Wymagania stawiane pracownikom są ściśle związane z charakterem wykonywanej przez nich pracy.

Świadczenia rodzinne i pielęgnacyjne także w okresie oczekiwania na kartę pobytu

Prawo do świadczeń rodzinnych i świadczenia pielęgnacyjnego przysługuje także w okresie oczekiwania przez obywatela Ukrainy na wydanie karty pobytu. Organ pomocy społecznej z powodu braku karty pobytu wstrzymał wypłatę świadczeń. Po interwencji RPO Wojewoda Mazowiecki stwierdził, że wystarczy informacja o złożeniu wniosku w paszporcie. Ponadto cudzoziemiec był uprawniony do wykonywania pracy w Polsce.

Programy usług społecznych 2019 r.

Centra usług społecznych w gminach powstaną w lipcu 2019 r. Ich działalność uregulowana została w ustawie o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych. Prezydencki projekt ustawy, o której mowa w zdaniu poprzednim skierowany został do Sejmu.

Centra usług społecznych w gminie - zadania

Centra usług społecznych funkcjonują już m.in. we Francji, Wielkiej Brytanii oraz w Finlandii. W lipcu 2019 r. centra będą mogły świadczyć usługi dla obywateli gmin w Polsce. Utworzenie centrum w gminie będzie fakultatywne.

Centrum usług społecznych już od 1 lipca 2019 r.

Sejm zajmie się ustawą o realizowaniu usług społecznych przez centrum usług społecznych. Przepisy ustawy mają wejść w życie już 1 lipca 2019 r. Czym są centra usług społecznych? Czy każda gmina ma obowiązek utworzyć centrum?

Zasiłek stały w 2019 r. - ile wynosi, komu przysługuje, jak złożyć wniosek?

Zasiłek stały w 2019 r. będzie wypłacany w oparciu o kryterium dochodowe i kwoty obowiązujące od 1 października 2018 r. Kto może otrzymać świadczenie? Jak powinien wyglądać wniosek?

Ile wyniesie świadczenie pielęgnacyjne w 2019 r.?

Wiemy, ile wyniesie kwota świadczenia pielęgnacyjnego w 2019 r. Stawka świadczenia waloryzowana jest co roku.

Zrównanie wynagrodzeń w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej z wynagrodzeniami w urzędach gminnych

Czy dojdzie do zrównania wynagrodzeń w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej z wynagrodzeniami w urzędach gminnych? Protest pracowników pomocy społecznej trwa.

Becikowe 2019 r.

Jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka, czyli becikowe należy do świadczeń rodzinnych. Zapomoga ta została uregulowana w ustawie z dnia 28 listopada 2003 roku. Sprawdź komu przysługuje i ile wynosi jednorazowa zapomoga z tytułu urodzenia dziecka.

Świadczenie rodzicielskie 2019 r. – wysokość

Świadczenie rodzicielskie jest jednym ze świadczeń rodzinnych uregulowanych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o tychże świadczeniach. Niektóre ze świadczeń wzrosły po 1 listopada 2018 r. Przykładem może tu być zasiłek pielęgnacyjny, który wzrósł pierwszy raz od 12 lat. Ile wyniesie i komu przysługuje świadczenie rodzicielskie?

Pomoc materialna dla rodzin na Śląsku

Na Śląsku coraz więcej wniosków o pomoc materialną składanych jest on line. Rodziny korzystają z programu 500 plus, wyprawki szkolnej "Dobry Start" oraz przywilejów dla rodzin wielodzietnych.

Świadczenie rodzicielskie, czyli kosiniakowe w 2019 r.

W 2019 r. rodzice mogą nadal skorzystać ze świadczenia rodzicielskiego, tzw. kosiniakowe. Ile wynosi świadczenie rodzicielskie w 2019 roku? Kto może je otrzymać?

Zasiłek okresowy w 2019 r.

Aby w 2019 r. otrzymać zasiłek okresowy, należy spełniać kryterium dochodowe obowiązujące od 1 października 2018 r. Kto może otrzymać zasiłek okresowy Ile wynosi wsparcie? Na jaki okres jest przyznawane świadczenie?

Wysokość świadczeń rodzinnych po 1 listopada 2018 r.

Od dnia 1 listopada 2018 r. kwoty zasiłków, o których mowa w ustawie o świadczeniach rodzinnych wzrosły. Doskonałym przykładem jest zasiłek pielęgnacyjny, który wzrósł pierwszy raz od 12 lat.

Zasiłek wychowawczy w 2019 r. - ile wynosi, dla kogo

Zasiłek wychowawczy jest jednym z dodatków do zasiłku rodzinnego i przysługuje w określonych przypadkach. Ile wynosi zasiłek wychowawczy w 2019 roku i kto może się o niego ubiegać?

Zasiłek rodzinny dla samotnych rodziców

Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji materialnej mogą liczyć na otrzymanie pomocy, w postaci zasiłków rodzinnych. Szczególnym przypadkiem uprawnionych do zasiłku są samotni rodzice.

Zasiłek pielęgnacyjny w 2019 r. - wysokość, aktualny wniosek

Podwyżka zasiłku pielęgnacyjnego będzie dwuetapowa. Pierwsza nastąpi od 1 listopada 2018 r., a kolejna w listopadzie 2019 r. Sprawdź szczegóły komu przysługuje zasiłek, jak się o niego ubiegać. Pobierz aktualny wzór wniosku o ustalenie prawa do zasiłku pielęgnacyjnego na okres 2018/2019.

Zasiłek celowy i specjalny zasiłek celowy w 2019 r. – komu przysługuje, w jakiej wysokości, wzór wniosku

Zasiłek celowy oraz specjalny zasiłek celowy należą do świadczeń z pomocy społecznej. W 2019 r. do otrzymania zasiłku celowego niezbędne będzie spełnianie kryterium dochodowego, które dla osoby w rodzinie wynosi 528 zł, a dla osoby samotnej 701 zł. Podpowiadamy komu przysługuje wsparcie i prezentujemy wzór wniosku o zasiłek.

Podział jednostki budżetowej - problemy praktyczne

Od 1 października 2018 r. odłączono od Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej (GOPS) Środowiskowy Dom Samopomocy (ŚDS), funkcjonujący w strukturach GOPS. Dotąd finansowanie działalności ŚDS odbywało się w planie finansowym GOPS (wydatki GOPS w dziale 85219, wydatki ŚDS w dziale 85203). ŚDS miał swojego kierownika, ale księgowość w jednym zadaniu prowadził GOPS. Do GOPS należało dokonywanie wszelkiego rodzaju wydatków dotyczących ŚDS. Operacje te były ujmowane w księgach rachunkowych GOPS, z tym że np. środki trwałe wykorzystywane przez ŚDS były ujmowane analitycznie w odrębnej księdze inwentarzowej. W związku z tym odłączeniem pojawiło się kilka pytań na temat problemów praktycznych.

Pracownicy pomocy społecznej - wynagrodzenia 2019 r.

Wynagrodzenia pracowników pomocy społecznej w roku 2019 wzrosną. Projekt ustawy budżetowej na rok 2019 przewiduje w budżetach wojewodów środki w kwocie ok. 432 mln zł.

Specjalny zasiłek opiekuńczy 2019 r. - komu przysługuje i ile wynosi?

Nadchodzi spory wzrost wysokości świadczeń rodzinnych. Od dnia 1 listopada 2018 r. świadczeniobiorcy mogą liczyć na wzrost świadczenia o prawie 20 proc, a w listopadzie 2019 r. nastąpi kolejna podwyżka. Komu w 2019 r. przysługiwać będzie specjalny zasiłek opiekuńczy i ile będzie wynosić?

Świadczenia rodzinne w formie rzeczowej

Świadczenia rodzinne mogą być przyznawane w formie rzeczowej. W jakich sytuacjach nie otrzymamy pomocy w formie pieniężnej? Czy od takiej decyzji można się odwołać?

Program „Opieka 75 plus” w 2019 r. także dla seniorów w rodzinach

Od 2019 r. program „Opieka 75 plus” skierowany będzie także dla seniorów w rodzinach. Program adresowany do małych gmin, które świadczą usługi opiekuńcze samodzielnie.

Dodatek dla samotnej matki w 2019 roku

Dodatek dla samotnej matki (potocznie zwany zasiłkiem dla samotnej matki) od 1 listopada 2018 r. do 31 października 2019 r. wynosi 193 zł miesięcznie. Jakie warunki należy spełnić by otrzymać ten rodzaj dodatku?

Budżet na pomoc społeczną 2019 r.

W 2019 roku wzrosną wydatki na realizację zadań z pomocy społecznej. W porównaniu do roku ubiegłego różnica wyniesie 223 mln.

Zasiłek stały 2019 r.

Już 1 października 2018 r. wchodzą w życie przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej. Od tego dnia obowiązywać będzie nowa maksymalna kwota zasiłku stałego, która aktualność swoją zachowa w roku 2019.

Kryteria dochodowe oraz kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej 2019 r.

Instytut Pracy i Spraw Socjalnych analizuje próg interwencji socjalnej. Po uwzględnieniu badania progu interwencji socjalnej co 3 lata zmianie ulegają kryteria dochodowe. Kryteria dochodowe na 2019 rok uregulowane zostały w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 11 lipca 2018 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej, które wchodzi w życie już 1 października 2018 r.

Świadczenie pielęgnacyjne 2019 – kwota, uprawnieni, wniosek

Świadczenie pielęgnacyjne zostanie zwaloryzowane 1 stycznia 2019 r. Kwota świadczenia uzależniona jest od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę. Wniosek mogą złożyć rodzice, którzy z powodu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem rezygnują z pracy bądź jej nie podejmują.

Kosiniakowe 2019 – dla kogo świadczenie rodzicielskie?

Kosiniakowe (świadczenie rodzicielskie) w 2019 r. będzie przysługiwało w kwocie 1000 zł miesięcznie. Nie zmieniły się również zasady przyznawania świadczenia.

Środki na aktywność społeczną seniorów

W ramach rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych organizowane są różne zajęcia: kulturalne, artystyczne, komputerowe, sportowe oraz promujące rekreację turystyczną. Prowadzone są działania promujące aktywność społeczną.

Świadczenie usług między PPP a OPS

Problem: Ośrodek pomocy społecznej (dalej: OPS) zawarł z poradnią pedagogiczno-psychologiczną (dalej: PPP) umowę o świadczenie usług. Pracownicy poradni mają świadczyć usługi wsparcia dla pracowników ośrodka w związku z wykonywaną przez nich pracą, udzielać porad dotyczących rodzin problemowych objętych pomocą ośrodka, a także prowadzić terapię indywidualną podopiecznych. Czy tego rodzaj usługi mogą korzystać ze zwolnienia od VAT?

Zasiłek pielęgnacyjny 2019 – kwota, osoby uprawnione, wniosek

Zasiłek pielęgnacyjny w listopadzie 2019 r. czeka kolejna podwyżka. Jaka obecnie jest kwota zasiłku? Kto jest uprawniony do otrzymania świadczenia? Jak złożyć wniosek?

Dodatek wychowawczy w okresie urlopu wychowawczego w 2019 r.

W czasie urlopu wychowawczego rodzice mogą liczyć na specjalny dodatek do zasiłku rodzinnego - dodatek wychowawczy. Jakie warunki należy spełnić by ubiegać się o świadczenie? Ile wynosi dodatek w 2019 roku?

Wniosek o 300 zł na wyprawkę szkolną tylko do końca listopada 2018 r.

Od 1 grudnia 2018 r. nie będą już przyjmowane wnioski o 300 zł na wyprawkę szkolną dla dziecka w ramach programu "Dobry start". Świadczenia otrzymało już 40 procent uprawnionych rodzin.

REKLAMA