REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Umowy, Darowizna

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Jak zawrzeć dobrą umowę z agencją nieruchomości?

Sprzedając lub kupując nieruchomość często korzystamy z pośredników. Warto poświęcić trochę czasu by sprawdzić, czy pośrednik w tak ważnej kwestii miał odpowiednie kwalifikacje i licencję zawodową. Tym bardziej, że prowizje pośredników są spore - wahają się od 1,5% do 5% wartości transakcji. Trzeba też zadbać o właściwe zapisanie naszych praw i obowiązków pośrednika w umowie.

Po co jest umowa rezerwacyjna?

Deweloper zaproponował mi zawarcie umowy rezerwacyjnej w formie pisemnej. Wraz z nią musiałabym zapłacić aż połowę ceny mieszkania. Czy taka umowa daje mi jakąś gwarancję?

Czy można odliczyć w PIT darowiznę na rzecz Rady Rodziców?

Niestety aktualnie darowizn przekazanych na rzecz rady rodziców (tzw. komitety rodzicielskie), działających w szkołach i przedszkolach podatnik nie może odliczyć od dochodu.

Jak dokumentować przekazane darowizny, by skorzystać z odliczenia?


Warto wiedzieć, jakimi dokumentami potwierdzać udzielone darowizny, by nie mieć później problemu z odliczeniem ich w PIT. Radzą specjaliści z Krajowej Informacji Podatkowej.

REKLAMA

Darowizna gospodarstwa rolnego - jaki podatek?

Darowizna gospodarstwa rolnego zwolniona jest od podatku od spadków i darowizn. Musimy jednak pamiętać, że nie wszystkie urządzenia i budynki korzystają ze zwolnienia.

Czy konsument ma wpływ na treść umowy?

W umowach masowych sprzedawcy w odniesieniu do konsumenta często posługują się gotowymi wzorcami umownymi. Nie oznacza to jednak, że konsument nie ma nigdy wpływu na ich treść. Wszystko zależy od negocjacji ze sprzedawcą.

Czym grozi brak podpisu spadkobiercy lub obdarowanego na zgłoszeniu nabycia majątku?

Spadkobiercy, którzy odziedziczyli majątek lub podatnicy, którzy otrzymali darowiznę powinni pamiętać o spełnieniu wymogów formalnych przy zgłoszeniu organowi podatkowemu. Częstym błędem jest brak podpisu podatnika lub jego pełnomocnika na zgłoszeniu nabycia majątku składanym do urzędu skarbowego. Jakie skutki podatkowe wiążą się z brakiem podpisu podatnika lub jego pełnomocnika na zgłoszeniu nabycia majątku

Czy bank zabezpieczy się na udziałach w nieruchomości?

Zwykle właścicielem nieruchomości jest jedna osoba bądź małżonkowie na podstawie wspólnoty majątkowej. Bywa jednak, że w drodze wykonania spadku, darowizny czy kupna nieruchomości wraz z inną osobą dochodzi do powstania współwłasności w częściach ułamkowych. Co w sytuacji, gdy jeden ze współwłaścicieli będzie chciał zaciągnąć kredyt zabezpieczony na nieruchomości?

REKLAMA

Praktyczne aspekty umów o dzieło

Zawieranie umów o dzieło ułatwia pracodawcy zrealizowanie zadań na niego nałożonych. Sprawdź, jak prawnie uregulowane są tego rodzaju umowy. Poznaj prawa i obowiązki obu stron.

Dla kogo zwolnienie od kosztów notarialnych?

Zapewne wielokrotnie z uwagi na wysokie wynagrodzenie notariusza i swoją ciężką sytuację materialną odkładaliście, bądź całkowicie rezygnowaliście z czynności notarialnych. Właśnie w tym celu ustawodawca wprowadził instytucję zwolnienia od ponoszenia kosztów związanych z wynagrodzeniem notariusza.

Czy nieruchomości mogą być przedmiotem umowy darowizny – wzór umowy

Podstawową cechą darowizny jest jej bezpłatny charakter. W ramach umowy darowizny darczyńca kosztem swojego majątku dokonuje bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego.

Czy darowiznę można obciążyć poleceniem?

Darczyńca może polecić obdarowanemu dokonanie określonego działania lub zaniechania (polecenie). Jednak możliwości późniejszego dochodzenia ich wykonania są mocno ograniczone.

Kiedy darowizna wchodzi do majątku wspólnego małżonków?

Przedmiot darowizny wchodzi do majątku odrębnego małżonka, chyba że darczyńca inaczej postanowił. Darczyńca musi zaznaczyć, że przedmiot darowizny wejdzie w skład majątku wspólnego małżonków.

Minister Finansów informuje o nieprawidłowościach przy odliczeniach darowizn kościelnych

Minister Finansów udzielił wyjaśnień na temat nieprawidłowości przy stosowaniu ulg podatkowych z tytułu darowizn na rzecz kościelnych osób prawnych. Była to odpowiedź na interpelację poselską nr 17951 z września 2010 r.

Co zrobić, by dokonać darowizny samochodu?

Należy pamiętać, że darowizna nie jest czynnością jednostronną, a umową pomiędzy dwoma stronami. Po zawarciu umowy darowizny, koniecznym jest zapłacenie stosownego podatku.

Jak przekazać pojedyncze przedmioty na wypadek śmierci?

W testamencie można przekazać całość majątku jednej osobie lub jego odpowiednie części ułamkowe kilku osobom. Nie można jednak zadecydować, że określona rzecz przypadnie konkretnej osobie. Istnieją mimo to alternatywne instrumenty realizacji takiego celu, czyli darowizna i zapis.

Prezent jako darowizna - jaki podatek?

Ulegając świątecznej atmosferze nie powinniśmy zapomnieć o tym, że obdarowywanie się prezentami to w myśl prawa darowizna. Rodzi o to nieraz skutki w prawie podatkowym.

Nabycie akcji za pośrednictwem domu maklerskiego wolne od PCC

Nabycie akcji za pośrednictwem domu maklerskiego korzysta ze zwolnienia z podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej „PCC”) – tak stwierdził w interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego z dnia 25 czerwca 2010 r. Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach.

Darowizna bez podatku na rzecz bliskich – o czym należy pamiętać?

W dzisiejszych czasach w obliczu zmiany ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn coraz więcej osób decyduje się zabezpieczyć przyszłość swoich najbliższych już za życia – właśnie poprzez dokonanie na ich rzecz darowizny.

Czy trzeba zapłacić podatek od prezentu pod choinkę?

Zbliżający się czas Świąt Bożego Narodzenia nierozerwalnie łączy się z tradycją wręczania prezentów. Należy jednak pamiętać, że dla urzędu skarbowego każdy prezent jest darowizną i nie należy przesadzić z jego ceną , by nie musieć odprowadzać od niego podatku. Uważajmy więc na wartość prezentów jakie przyniesie święty Mikołaj.

Weksel in blanco. Jak wypełnić?

Uprawnienie do wypełnienia weksla in blanco posiada osoba, które weksel ów został wręczony. Nie oznacza to jednak, że może ona wypełnić go dowolnie, a zgodnie z treścią deklaracji wekslowej.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od spadków i darowizn?

Zarówno spadek jak i darowizna podlegają opodatkowaniu. Istnieje jednak krąg osób, które po spełnieniu określonych warunków mogą uniknąć zapłacenia podatku.

Zwolnienie z długu może być uznane za darowiznę

Zwolnienie z długu może być przy spełnieniu pewnych warunków uznane za darowiznę. Wywołuje to określone skutki także w dziedzinie prawa podatkowego.

Kiedy mogę odwołać darowiznę?

Pomimo zawarcia umowy darowizny istnieje kilka możliwości jej odwołania. Należy jednak spełnić pewne określone w ustawie warunki.

Darowizna nieruchomości należącej do małżonków

Chciałabym przekazać w darowiźnie mojemu bratu nieruchomość. Nieruchomość ta należy jednak do majątku wspólnego mojego i męża. Co powinnam zrobić, żeby dokonać darowizny?

Jak skorzystać z ulg w PIT dokonując darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego

Odliczenie stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, a w przypadku darowizny innej niż pieniężna - dokumentem, z którego wynika wartość tej darowizny.

Zwolnienie od podatku darowizn na rzecz organizacji pożytku publicznego

Dokonanie darowizny na rzecz organizacji pożytku publicznego jest zwolnione z podatku. Przekazane w ten sposób kwoty można odliczyć w zeznaniu rocznym PIT.

Ewidencja przekazania darów rzeczowych

Podstawowym celem wielu organizacji non profit jest pomoc osobom w trudnej sytuacji materialnej – m.in. poprzez przekazywanie im darów rzeczowych pozyskanych przez organizację od darczyńców, sponsorów itp. Prawidłowe przechowywanie, ewidencja oraz przejrzyste zasady wydawania darów poprawiają wizerunek organizacji i uwiarygodniają ją w oczach darczyńców. Może to znacznie ułatwić pozyskiwanie tego typu darowizn.

Postępowanie koncesyjne - odwołania i skargi

Zgodnie z art. 19 Ustawy o koncesji, Koncesjodawca odwołuje postępowanie, o ile zaistnieją okoliczności przewidziane w ogłoszeniu o koncesji. Zastrzeżenie w ogłoszeniu o koncesji możliwości odwołania postępowania bez podania przyczyn jest nieważne.

Unieważnienie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego

Czynność unieważnienia postępowania w razie wystąpienia określonych przesłanek to zadanie zamawiającego. Zaniechanie przez niego tej czynności wywołuje określone prawem konsekwencje. Dlatego warto przybliżyć przesłanki stanowiące podstawę unieważnienia – w szczególności te, które uległy zmianie w wyniku ostatnich nowelizacji systemu Prawa zamówień publicznych.

Co to jest forma pisemna z datą pewną?

Przepisy Kodeksu cywilnego do pewnych czynności prawnych wymagają formy pisemnej z datą pewną. Co jednak oznacza to w praktyce?

Gdy narzeczony zrywa zaręczyny

Instytucja zaręczyn nie jest uregulowana przez polskie prawo. Skutki prawne wywołuje jedynie zawarcie małżeństwa.

Praktyczne aspekty umów o dzieło

Zawieranie umów o dzieło ułatwia pracodawcy zrealizowanie zadań na niego nałożonych. Sprawdź, jak prawnie uregulowane są tego rodzaju umowy. Poznaj prawa i obowiązki obu stron.

Praktyczne aspekty umów o dzieło

Zawieranie umów o dzieło ułatwia pracodawcy zrealizowanie zadań na niego nałożonych. Sprawdź, jak prawnie uregulowane są tego rodzaju umowy. Poznaj prawa i obowiązki obu stron.

WSA o darowiźnie towarów na cele związane z prowadzenie firmy

Wojewódzki Sąd Administracyjny potwierdził, iż darmowe przekazywanie towarów na cele marketingowe, związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa nie podlega VAT.

Postępowanie koncesyjne - treść wniosku

Przedstawiamy dalszą część porad praktycznych dotyczących konstrukcji umowy koncesyjnej. Aby spełniła swoja funkcję, należy precyzyjnie określić w niej terminy i – przede wszystkim – dokładnie ułożyć jej treść.

Nowe urlopy szkoleniowe – w pytaniach i odpowiedziach

Od 16 lipca br. obowiązują nowe regulacje Kodeksu pracy dotyczące podnoszenia kwalifikacji pracowników oraz urlopów szkoleniowych. Jak większość nowych przepisów - i te budzą sporo wątpliwości w praktyce.

Czy do darowizny udzielonej synowi ma prawo również synowa?

Gdy syn lub córka są w związku małżeńskim pojawia się wątpliwość. Czy obdarowując jedno z nich, prawo do darowizny mają oboje? Przecież mają wspólność majątkową….

Rodzaje umów o pracę

Pracodawca, zatrudniając pracownika w ramach stosunku pracy, powinien określić, jaka umowa jest zawierana. Brak jednoznacznego wskazania w umowie jej rodzaju może spowodować zawarcie umowy bezterminowej.

Jakie transakcje powinna zarejestrować fundacja

Fundacja przeprowadza transakcje, gdy zgodnie z art. 2 pkt 1e ustawy wykonuje zlecenie lub dyspozycję klienta, przez którego należy rozumieć m. in. darczyńcę oraz również podmiot, który uzyskał od fundacji pomoc materialną (finansową lub niefinansową). Jakie zatem transakcje podlegają rejestracji?

Programy lojalnościowe w hotelach

Programy lojalnościowe hotelach często opierają się na podarkach dla określonych kręgów gości. Podarki mają charakter prawny umowy darowizny, której odwołać nie można.

Umowa darowizny samochodu

Celem umowy darowizny samochodu jest nieodpłatne przysporzenie obdarowanego o samochód z jednoczesnym uszczupleniem majątku darczyńcy.

Umowa sprzedaży – cz. 2: czy przepisy kodeksowe są mniej korzystne

Przepisy Kodeksu cywilnego w odniesieniu do umowy sprzedaży określają mniej korzystnie dla kupującego podstawy odpowiedzialności sprzedawcy. Z drugiej strony dają większe możliwości odstąpienia od umowy.

Umowa sprzedaży – cz. 1: kiedy sprzedaż jest konsumencka

Sprzedaż konsumencka ma miejsce w sytuacji, gdy jedną stroną umowy jest konsument, a drugą przedsiębiorca, zawierający umowę w ramach prowadzonej działalności. Przedmiotem sprzedaży konsumenckiej mogą być tylko rzeczy ruchome.

Potrącenie wierzytelności

Dłużnik nie zawsze musi spełniać świadczenie na rzecz wierzyciela aby zwolnić się z długu. W niektórych przypadkach możliwe jest bowiem dokonanie tzw. potrącenia.

Darowizna notarialna pewniejsza od testamentu

Senatorowie przygotowali projekt nowelizacji kodeksu cywilnego, który przewiduje możliwość dokonania u notariusza darowizn nieruchomości i rzeczy ruchomych na wypadek śmierci.

Czy niedochowanie formy pisemnej zawsze powoduje nieważność

Zastrzeżenie formy pisemnej pod rygorem nieważności należy do wyjątkowych sytuacji. Skutki niedochowania formy pisemnej mogą być trojakie.

Nieważność czynności prawnej

Nie zawsze nieważność czynności prawnej oznacza, że dana czynność nie wywołuje skutków prawnych. Prawo cywilne wyróżnia nieważność względną oraz bezwzględną.

Postępowanie koncesyjne - zakres regulacji (2)

W kolejnym artykule przedstawiamy praktyczne wskazówki dotyczące wszczęcia i realizacji postępowania koncesyjnego.

Zachowek a darowizna

Uprawniony do zachowku często nie może uzyskać od spadkobiercy całej kwoty należnego mu zachowku, wówczas może zwrócić się do obdarowanego o sumę potrzebną do uzupełnienia zachowku. Chodzi jednak jedynie o osobę, która otrzymała od spadkodawcy darowiznę doliczoną do spadku. Co więcej, sytuacja obdarowanych może być zróżnicowana, zależy bowiem od tego, czy obdarowany jest równocześnie osobą uprawnioną do zachowku.

REKLAMA