reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Umowy > Inne umowy > Darowizna bez podatku na rzecz bliskich – o czym należy pamiętać?

Darowizna bez podatku na rzecz bliskich – o czym należy pamiętać?

W dzisiejszych czasach w obliczu zmiany ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn coraz więcej osób decyduje się zabezpieczyć przyszłość swoich najbliższych już za życia – właśnie poprzez dokonanie na ich rzecz darowizny.

Jednak decydując się na zawarcie umowy darowizny należy pamiętać o kilku warunkach, które trzeba spełnić, aby skorzystać z dobrodziejstwa zwolnienia z podatku.

Zerowa grupa podatkowa, czyli krąg osób uprawnionych do skorzystania z ulgi

Po pierwsze darowizna musi zostać dokonana w tzw. zerowej grupie podatkowej, o której tak często się obecnie słyszy. Jednak w celu uniknięcia przykrych niespodzianek trzeba dokładnie sprawdzić, czy osoba na rzecz której dokonujemy darowizny do tej grupy należy.

Ustawa o podatku od spadków i darowizn zalicza do tej grupy następujące osoby: małżonka, zstępnych (np. dzieci), wstępnych (np. rodzice czy dziadkowie), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę. Co ciekawe w grupie tej nie ma teściów, zięcia, synowej czy kuzynostwa. Dlatego też tak ważnym jest rozważenie, kto zostanie obdarowany, gdyż dokonanie darowizny na rzecz zstępnego i jego małżonka nie zwolni małżonka od konieczności zapłaty podatku.

Zobacz serwis: Umowy

Obowiązek zgłoszenia darowizny we właściwym urzędzie skarbowym

Po ustaleniu czy dana osoba należy do zerowej grupy podmiotowej należy pamiętać o kolejnym akcie staranności koniecznym do skorzystania z ulgi jakim jest termin, w którym należy otrzymaną darowiznę zgłosić.

Przedmiotowego zgłoszenia dokonuje obdarowany we właściwym dla niego urzędzie skarbowym na formularzu SD- Z2 (wyjątek: gdy przedmiotem darowizny jest nieruchomość wówczas właściwym jest urząd miejsca położenia nieruchomości). Formularze w formie elektronicznej można najczęściej znaleźć na stronach urzędów, a także w formie papierowej w ich siedzibach. Należy także pamiętać, iż termin zgłoszenia wynosi 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy darowizny.

POBIERZ WZÓR: Umowa darowizny samochodu

Ustawodawca w dwóch przypadkach przewidział zwolnienie z obowiązku zgłoszenia:

  • jeżeli wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby lub po tej samej osobie w okresie pięciu lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, nie przekracza 9637 zł,
  • jeżeli umowa darowizny została zawarta w formie aktu notarialnego – wówczas obowiązek ten zawsze będzie spoczywał na notariuszu.

Mówiąc o zawarciu umowy darowizny w formie aktu notarialnego należy pamiętać, że co do zasady przepisy Kodeksu cywilnego nakładają obowiązek zawarcia umowy darowizny w formie aktu notarialnego, ale jej niedochowanie nie powoduje nieważności umowy, jeżeli została ona wykonana. Jednak uwagi te nie dotyczą darowizny nieruchomości – ta umowa zawsze musi mieć formę aktu notarialnego – w przeciwnym wypadku jest nieważna.

reklama

Czytaj także

Eksperci:

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska to kancelaria radców prawnych specjalizująca się w obsłudze prawnej spraw z zakresu szeroko pojmowanej własności intelektualnej, w szczególności prawa autorskiego, własności przemysłowej, a także zagadnień dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej w Internecie (nowe media).

Rafał Tołwiński

Radca Prawny z kancelarii BGST Radcowie Prawni Borek, Gajda, Tołwiński Spółka partnerska

Autor:

aplikant radcowski w kancelarii BGST Radcowie Prawni sp. p.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jakie podatki od darowizny? Kiedy można się od nich zwolnić?
Jakie podatki od darowizny? Kiedy można się od nich zwolnić?

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama