REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Współwłasność

main image
Współwłasność polega na tym, że własność jednej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom.

Zobacz serwis: Dom i Prawo

Rodzaje

Wyróżniamy współwłasność łączną (nie wyróżnia się udziałów, jest zawsze stosunkiem prawnym związanym z innym stosunkiem prawnym, np. małżeńska wspólność majątkowa) oraz w częściach ułamkowych (każdemu współwłaścicielowi przysługuje udział w prawie własności określony ułamkiem, jest samoistnym stosunkiem prawnym, regulowanym wyłącznie przez prawo rzeczowe).

Udziały, współdziałanie

Domniemywa się, że udziały są równe. Każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych i jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną.

Zwykły zarząd, przekroczenie jego zakresu

Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli, w jej braku każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności. Do rozporządzania rzeczą wspólną oraz do innych czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu, wymaga się zgody wszystkich współwłaścicieli; w jej braku współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej 1/2, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzeknie mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli.

Zniesienie współwłasności, podział

Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności. Uprawnienie to można wyłączyć przez czynność prawną na czas nie dłuższy niż 5 lat. Każdy ze współwłaścicieli może żądać zniesienia współwłasności przez podział rzeczy wspólnej, chyba że podział byłby sprzeczny z przepisami ustawy lub ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem rzeczy lub pociągałby za sobą istotną zmianę rzeczy lub znaczne zmniejszenie jej wartości.

Sądowe zniesienie współwłasności

Sądowe zniesienie współwłasności następuje w drodze postanowienia w postępowaniu nieprocesowym. Współwłasność może zostać zniesiona przez: a) podział rzeczy wspólnej w naturze, b) przyznanie rzeczy wspólnej jednemu ze współwłaścicieli (sąd zasądzi od niego na rzecz pozostałych tzw. spłaty), c) sprzedaż rzeczy wspólnej.

Zobacz: Księga wieczysta i hipoteka

Podstawa prawna: Kodeks cywilny

REKLAMA

Encyklopedia prawa

D
K
P
R
S
U
W
Z

Niestety nic nie znaleziono
Spróbuj inne zapytanie

REKLAMA