reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Darowizny > Podatek od darowizn > Czy trzeba zapłacić podatek od prezentu pod choinkę?

Czy trzeba zapłacić podatek od prezentu pod choinkę?

Zbliżający się czas Świąt Bożego Narodzenia nierozerwalnie łączy się z tradycją wręczania prezentów. Należy jednak pamiętać, że dla urzędu skarbowego każdy prezent jest darowizną i nie należy przesadzić z jego ceną , by nie musieć odprowadzać od niego podatku. Uważajmy więc na wartość prezentów jakie przyniesie święty Mikołaj.

Kto zapłaci podatek?

Zwolnione od podatku są osoby z najbliższej rodziny. Jednak, jeśli w ciągu 5 lat wartość prezentów otrzymanych od najbliższego członka rodziny przekroczy kwotę 9637 zł to odprowadzenie podatku jest już konieczne. Prezenty na kwotę wyższą niż wskazana mogą być zwolnione z opodatkowania, jeśli obdarowany zgłosi je do organu podatkowego w odpowiedni sposób. W gorszej sytuacji znajdują się osoby dalej spokrewnione i te całkiem niespokrewnione. Takie osoby będą musiały zapłacić podatek jeżeli w ciągu 5 lat przyjaciele, narzeczeni, czy osoby pozostające w nieformalnych związkach obdarują się prezentami o łącznej wartości przekraczającej 4902 zł. Wartość prezentów nie dotyczy tylko prezentów bożonarodzeniowych, zlicza się również wartość prezentów urodzinowych, imieninowych, rocznicowych itd.

Zobacz również: Zwolnienie z długu może być uznane za darowiznę

Zeznanie podatkowe

Obdarowany składa zeznanie podatkowe do naczelnika urzędu skarbowego w terminie jednego miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego. W przypadku prezentów opodatkowanych lub zwolnionych z podatku od spadków i darowizn ich otrzymanie nie będzie łączyło się z obowiązkiem zapłacenia podatku dochodowego.

Stawki podatkowe

Podatek od darowizn od osób niespokrewnionych jest wysoki i trzystopniowy. Należy zapłacić 12 proc. podatku od prezentu o wartości ponad 9637 zł do 10278 zł, 16 proc. od nadwyżki ponad 10278 zł do 20557 zł i aż 20 proc. od nadwyżki ponad 20557 zł. Należy pamiętać, że zlicza się wartość prezentów otrzymanych od tej samej osoby w przeciągu 5 lat.

Kontrola skarbowa

Trudno jest skontrolować jakie i w jakiej wartości prezenty otrzymujemy od swoich bliskich, czy rzeczywiści mamy do czynienia z darowizna i kto jest darczyńcą. Możliwość nałożenia podatku od prezentów jest bardzo ograniczona i dotyczy przede wszystkim prezentów bardzo drogich.

Zobacz również serwis: Darowizny

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Obdarowany składa zeznanie podatkowe do naczelnika urzędu skarbowego w terminie jednego miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Obdarowany składa zeznanie podatkowe do naczelnika urzędu skarbowego w terminie jednego miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama