REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wykroczenie, Odpowiedzialność

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Taryfikator mandatów: aktualna wysokość kar dla kierowców

Taryfikator mandatów, czyli dziś przygotowaliśmy dla was spis wszystkich kar, które czekają na kierowców na polskich drogach.

Ile punktów karnych za telefon? Kara jest wysoka!

Ile punktów karnych za telefon? Korzystanie z telefonu - czy to rozmowa, czy pisanie SMS-ów - jest wykroczeniem obwarowanym dość wysoką karą.

Mandat za czerwone światło z kamery. Jak wysoka jest kara?

Wjazd na skrzyżowanie na wczesnym czerwonym jest popularnym wykroczeniem. Dlatego sprawdź ile wynosi mandat za czerwone światło z kamery.

Umowa o dzieło – wszystko co musisz wiedzieć

Umowa o dzieło to umowa cywilnoprawna uregulowana przepisami Kodeksu cywilnego. Ile wynosi podatek dochodowy od wynagrodzenia z umowy o dzieło? Kiedy przy rozliczaniu dzieła uwzględnia się koszty uzyskania przychodu? Kto może być stroną umowy o dzieło? Czy można zawierać tego typu umowy między osobami fizycznymi? Czy dzieło podlega zgłoszeniu w ZUS?

REKLAMA

Błędów księgowych czasem nie można uniknąć, ale można się ubezpieczyć od ich skutków

Nieustanne zmiany podatkowe powodują sporo zamieszania w przedsiębiorstwach i jednostkach budżetowych będących podatnikami podatku VAT lub zobowiązanych do raportowania schematów podatkowych. Przepisy podatkowe potrafią budzić wątpliwości i wiążą się z rosnącą liczbą obowiązków po stronie podatnika, z którymi wiąże się ryzyko jego błędu.

Nowy jednolity plik kontrolny a odpowiedzialność biura rachunkowego

Najprawdopodobniej z dniem 1 października 2020 roku w życie wejdzie wreszcie Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 15 października 2019 roku w sprawie szczegółowego zakresu danych zawartych w deklaracjach podatkowych i w ewidencji w zakresie podatku od towarów i usług. Najprawdopodobniej, ponieważ vacatio legis dla tego aktu prawnego zostało już dwukrotnie wydłużone. Przepisy powinny wejść w życie sześć miesięcy później niż początkowo zakładano i niemal dokładnie rok od daty jego wydania. Pomimo tak długiego okresu wyczekiwania, wiele biur rachunkowych nadal nie jest przygotowanych na zmierzenie się z nowym jednolitym plikiem kontrolnym.

Zabezpieczenie interesów inwestora w umowie o roboty budowlane z konsorcjum firm

Przedsiębiorcy budowlani, którzy decydując się na udział w większych inwestycjach budowlanych, i którzy nie są w stanie spełnić wymagań inwestora, często podejmują współpracę z innymi firmami i  zawierają umowę konsorcjum. Inwestor nie jest stroną umowy konsorcjalnej, ale powinien wnikliwie zapoznać się z jej treścią, szczególnie wtedy, gdy ma stanowić załącznik do umowy o roboty budowlane.

Covidowe mandaty - sędziowie mają wątpliwości prawne

Czy covidowe mandaty można nazwać bublem prawnym? Legalność ich wypisywania podważają sędziowie.

REKLAMA

Odpowiedzialność opiekunów za przebywanie dziecka na drodze - ważny wyrok TK

Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok dotyczący odpowiedzialności opiekunów za dopuszczenie do przebywania dziecka do lat 7 na drodze. Zdaniem TK przepis ten jest zgodny z konstytucyjną zasadą prawidłowej legislacji. Trybunał zaznaczył jednak, że dopatrywanie się w zaskarżonym przepisie zakazu przebywania małoletnich na drogach publicznych nawet pod opieką rodziców, dziadków czy nauczycieli nie jest właściwą wykładnią.

Odpowiedzialność biura rachunkowego - orzecznictwo

Zakres odpowiedzialności biura rachunkowego to jeden z zasadniczych elementów kontraktu z klientem. Ale trzeba też pamiętać o innych aspektach współpracy. Praktyka i orzecznictwo sądów pokazują, że poprawne ułożenie stosunków z klientem jest nie mniej ważne niż prawidłowość rozliczeń podatkowych i z ZUS. Wybraliśmy najciekawsze przypadki sądowych sporów, by pokazać, gdzie popełniane są błędy i jak można by ich uniknąć.

Odpowiedzialność biura rachunkowego - orzecznictwo

Zakres odpowiedzialności biura rachunkowego to jeden z zasadniczych elementów kontraktu z klientem. Ale trzeba też pamiętać o innych aspektach współpracy. Praktyka i orzecznictwo sądów pokazują, że poprawne ułożenie stosunków z klientem jest nie mniej ważne niż prawidłowość rozliczeń podatkowych i z ZUS. Wybraliśmy najciekawsze przypadki sądowych sporów, by pokazać, gdzie popełniane są błędy i jak można by ich uniknąć.

Prowadzenie dziecka za rękę po chodniku wykroczeniem?

Sąd Rejonowy w Sokółce skierował do Trybunału Konstytucyjnego pytanie o art. 89 Kodeksu wykroczeń. Zdaniem sądu z konstrukcji tego przepisu wynika, iż nawet prowadzenie dziecka chodnikiem za rękę jest wykroczeniem.

Spółka z o.o. sp. k. – wybrane aspekty prawne odpowiedzialności wspólników

Konstrukcja prawna sp. z o.o. sp. k. jest niezmiernie często wykorzystywaną formą prawną do prowadzenia działalności gospodarczej przez licznych przedsiębiorców funkcjonujących w polskiej rzeczywistości gospodarczej. Często u nowicjuszy prawnych taka konstrukcja prawna budzi niemałą konsternację, stąd celem przedstawienia zarysu istoty i funkcjonowania niniejszej spółki w dalszej części artykułu zostaną zaprezentowane praktyczne aspekty odpowiedzialności prawnej i finansowej wspólników.

Kto ponosi odpowiedzialność za nieautoryzowane transakcje płatnicze z rachunku bankowego?

Coraz częściej dochodzi do kradzieży środków z rachunków bankowych objętych bankowością elektroniczną. Jeżeli klient banku zauważy na swoim rachunku transakcję, której sam nie wykonywał, nie zlecał ani której nie zatwierdzał taka transakcja ma charakter transakcji nieautoryzowanej. Kto ponosi za nią odpowiedzialność?

Odśnieżanie dachu - obowiązki i kary

Na kim ciąży obowiązek odśnieżania dachu i z jakich przepisów wynika? Jaki kary grożą osobom, które nie wywiązują się z obowiązku odśnieżania dachów?

Nowe obowiązki podmiotów zbiorowych w 2019 r.

Najprawdopodobniej niebawem trafi do Sejmu projekt nowej ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary. Przewiduje on rewolucyjne zmiany.

Przedawnienie mandatu i przedawnienie wykroczeń - kiedy następuje?

Kara grzywny nałożona za wykroczenia w drodze mandatu karnego ulega przedawnieniu, co oznacza, iż po upływie określonego przepisami czasu nie ma możliwości przymusowego wyegzekwowania należnej grzywny w drodze przymusu. Zgodnie z przepisem art. 45 § 3 kodeksu wykroczeń „orzeczona kara lub środek karny nie podlega wykonaniu, jeżeli od daty uprawomocnienia się rozstrzygnięcia upłynęło 3 lata”. Istotnym z punktu widzenia terminu, w którym następuje przedawnienie kary jest moment uprawomocnienia się mandatu karnego. Chwila uprawomocnienia się jest ściśle związana z rodzajem wystawionego przez funkcjonariusza uprawnionej służby mandatu karnego.

Czym jest strefa czystego transportu?

Strefa czystego transportu została uregulowana w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych, wprowadzonej w tym roku. Czym jest strefa czystego transportu? Co grozi za nieprzestrzeganie ograniczeń w dostępie do takiego obszaru?

Dłuższy termin na opłacenie mandatu i inne zmiany w Kodeksie wykroczeń

Dłuższy termin na opłacenie mandatu np. za złe parkowanie i inne zmiany przewiduje nowelizacja Kodeksu wykroczeń, którą uchwalił Sejm. Teraz ustawą zajmie się Senat.

Roszczenie regresowe wobec generalnego wykonawcy

Inwestor może zgłosić się z roszczeniem regresowym wobec generalnego wykonawcy. Czy zasada ta obowiązuje również w zamówieniach publicznych?

Prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków

Prowadzenie samochodu pod wpływem narkotyków (środków odurzających) jest traktowane analogicznie jak kierowanie pod wpływem alkoholu - większe stężenie zakwalifikuje nasz czyn jako przestępstwo, niższe - jako wykroczenie. Tyle że w przypadku narkotyków nie możemy mówić o promilach, więc co teraz? Kto o tym decyduje?

Mandat za włączoną klimatyzację w zaparkowanym samochodzie? To możliwe

Wysokie temperatury sprawiają, że częstym widokiem na ulicach są zaparkowane samochody z włączoną klimatyzacją. Kierowcy nie zdają sobie jednak sprawy z tego, korzystanie z klimatyzacji w zaparkowanym samochodzie stanowi naruszenie przepisów Kodeksu drogowego, które może zostać ukarane mandatem nawet do 300 zł.

Jaka kara grozi za samowolne ustawienie, zniszczenie lub przesunięcie znaku drogowego?

Nieuzasadnione ustawianie, usuwanie, niszczenie, uszkadzanie, włączanie czy wyłączanie znaku, sygnału, urządzenia ostrzegawczego lub zabezpieczającego to wykroczenie, którego sprawca może bardzo pożałować. Zgodnie z art. 85. k.w. takie zachowanie podlega karze grzywny do 5 tys. zł, ograniczenia wolności albo aresztu do 30 dni.

Solidarna odpowiedzialność inwestora a uprzednie wpłacenie wynagrodzenia

Jeżeli podwykonawca z różnych powodów nie otrzyma od wykonawcy wynagrodzenia z tytułu wykonanych przez niego robót budowlanych, to inwestor ponosi solidarną odpowiedzialność za jego wypłacenie. Czy z solidarnej odpowiedzialności zwalnia uprzednia wypłata dla wykonawcy?

Zagracona klatka schodowa - co na to prawo?

Zagracone klatki schodowe oraz garaże podziemne nie należą do rzadkości. Należy jednak pamiętać o przepisach przeciwpożarowych oraz o regulaminach spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. Jakie kary grożą niezdyscyplinowanym lokatorom?

Dopuszczalna zawartość alkoholu u kierowcy w Polsce

Ile można wypić alkoholu, żeby prowadzić pojazd i nie popełniać przy tym ani wykroczenia, ani przestępstwa? Ile wynosi dopuszczalna ilość spożytego alkoholu w wydychanym powietrzu, a ile we krwi? W jakich sytuacjach będziemy popełniali przestępstwo, a w jakich „tylko” wykroczenie i czym to grozi pod kątem prawnym? Na jak długo zostanie zatrzymane prawo jazdy?

Publiczne oglądanie meczu – jakie kary dla uczestników imprez masowych?

Podczas tegorocznych piłkarskich mistrzostw świata wielu kibiców podziwia zmagania piłkarzy w specjalnie do tego przygotowanych strefach kibica. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, iż publiczne oglądanie meczu może być imprezą masową artystyczno-rozrywkową. Za niewłaściwe zachowanie uczestnicy takich imprez mogą ponieść kary. Jakie?

Odpowiedzialność firm za przestępstwa i szkody - nowe przepisy

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział skuteczne pociągnięcie do odpowiedzialności karnej firm, które np. spowodowały skażenie środowiska oraz dotkliwe kary finansowe dla wielkich korporacji, jeśli te ukrywają istotne usterki swych wyrobów. Projekt zmian przeszedł już uzgodnienia wewnątrzresortowe w Ministerstwie Sprawiedliwości. Wkrótce zostanie przekazany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Grillowanie - sąsiedzi i prawo

"W majówkę chciałabym zaprosić znajomych na grilla. Mieszkamy w domu szeregowym pod miastem. Nasza działka sąsiaduje bezpośrednio z dwiema innymi. Czy nasi sąsiedzi mogą nam zarzucić, że grillowanie jest niezgodne z prawem?" - pyta pani Dorota.

Spożywanie alkoholu w miejscach publicznych 2018

Zakaz spożywania napojów alkoholowych w miejscach publicznych obowiązuje od 9 marca 2018 r. Co to oznacza w praktyce? Czy od tej zasady są jakieś wyjątki?

Internet jest miejscem publicznym w rozumieniu Kodeksu wykroczeń

Sąd Najwyższy uznał, iż Internet jest miejscem publicznym w rozumieniu Kodeksu wykroczeń. Od zasady tej są jednak wyjątki. „Dostęp do niektórych treści wymaga np. zalogowania się i w takich sytuacjach pojawić się może wątpliwość czy mówimy o przestrzeni publicznej” - wyjaśniał sędzia sprawozdawca.

Jazda bez dowodu rejestracyjnego i OC - ważne zmiany dla kierowców

W dniu 17 kwietnia 2018 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji Kodeksu drogowego. Nowe przepisy sprawią, że kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast tego policja sprawdzi pożądane dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Czy za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu można stracić prawo jazdy? SN wyjaśnił

Za jazdę na rowerze pod wpływem alkoholu nie można ukarać zakazem prowadzenia pojazdów mechanicznych - tak brzmi stanowisko Sądu Najwyższego. Stanowisko SN wynika z uwzględnienia kasacji Rzecznika Praw Obywatelskich.

Policja użyła śmigłowca do tropienia piratów drogowych

W miniony weekend tysiące uczniów rozpoczynało i kończyło ferie. Wzmożony ruch na drogach sprawił, że policja sięgnęła po niecodzienne środki do walki z piratami drogowymi.

Czy będą kary za pozostawienie bagażu bez opieki? MI proponuje takie rozwiązanie

Ministerstwo Infrastruktury przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia, w którym proponuje aby wprowadzić możliwość nakładania grzywny za pozostawienie bagażu bez opieki na peronie lub dworcu, poza miejscami do tego wydzielonymi. Pomysłodawca informuje. że projekt powstał w związku z potencjalnym zagrożeniem terrorystycznym i z co rocznym wzrostem liczby przypadków pozostawiania bagaż bez opieki na dworcach.

Spadek liczby przestępstw w 2017 r.

Komenda Główna Policji opublikowała raport podsumowujący rok 2017 pod kątem przestępczości kryminalnej i wykrywalności przestępstw. Z danych wynika, że z roku na rok poziom przestępczości w Polsce maleje przy jednoczesnym wzroście wykrywalności.

Jak obchodzić się z fajerwerkami zgodnie z prawem

Nadchodzi najbardziej oczekiwana noc - Sylwester. Większość z nas chce przeżyć ten czas w niezapomniany i huczny sposób. Warto jednak w czasie przygotowań do powitania Nowego Roku pomyśleć o zasadach bezpiecznego obchodzenia się z fajerwerkami.

Co grozi za jazdę pod wpływem alkoholu? – 2018 r.

Od 1 czerwca 2017 roku obowiązują zaostrzone przepisy dotyczące kierowców prowadzących w stanie nietrzeźwości. Pijani sprawcy wypadków, w których poszkodowani zginęli lub odnieśli ciężki uszczerbek na zdrowiu, od razu trafiają do więzienia.

Odpowiedzialność za oszustwo ubezpieczeniowe

Czym jest oszustwo ubezpieczeniowe? Czy można odpowiadać za jego nieświadome popełnienie?

Niezarejestrowanie sprzedaży na kasie fiskalnej będzie wykroczeniem

Projekt przygotowany przez Ministerstwo Finansów przewiduje, że niezarejestrowanie drobnej sprzedaży na kasie fiskalnej, czy niewydanie paragonu ma być wykroczeniem zagrożonym grzywną, a użycie oleju opałowego w transporcie może skutkować utratą licencji przewozowej.

Niezarejestrowanie sprzedaży na kasie fiskalnej będzie wykroczeniem

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt, którego jednym z założeń jest wprowadzenie karalności niezarejestrowania drobnej sprzedaży na kasie fiskalnej - popełnienie tego wykroczenia ma być karane grzywną. Projektodawca proponuje także dodatkowe sankcje w związku z używaniem oleju opałowego do celów napędowych.

Będą surowsze kary za niedopilnowanie psa

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro na konferencji prasowej w dniu 7 listopada 2017 r. zapowiedział zaostrzenie kar za niedopilnowanie groźnego psa. Jeżeli przepisy wejdą w życie to za to wykroczenie grozić będzie grzywna nawet do 5 tys zł.

Kradzież przedmiotu o wartości powyżej 400 zł będzie przestępstwem

W dniu 7 listopada 2017 r. na konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości przedstawił planowane zmiany w Kodeksie wykroczeń. Jedną z kluczowych zmian ma być zmiana progu kradzieży, który to zostanie obniżony do 400 zł. Co więcej, próg kradzieży nie będzie rósł co roku wraz ze wzrostem kwoty minimalnej. Zapowiedziano także wprowadzenie rejestru sprawców wykroczeń przeciwko mieniu oraz wydłużenie do 14 dni terminu zapłaty mandatu.

Akcja ,,Znicz 2017’’

Jak co roku przed 1 listopada rusza policyjna akcja ,,Znicz’’. W czasie jej trwania należy spodziewać się wzmożonych działań Policji ze względu na intensywniejszy ruch drogowy.  W tym roku akcja ,,Znicz 2017’’ zbiegnie się w czasie z akcją ,,NIE ZABIJAJ’’ prowadzoną wspólnie przez Policję, Konferencją Episkopatu Polski oraz Polską Radą Ekumeniczną.  W tym okresie każdy uczestnik ruchu drogowego powinien zachować szczególną ostrożność.

Czym jest czyn zabroniony? Czym różni się od przestępstwa?

Zgodnie z art. 115§1 Kodeksu karnego czyn zabroniony to zachowanie o znamionach określonych w ustawie karnej. O czynie zabronionym możemy jednak mówić również w kontekście Kodeksu wykroczeń.

Szkoda transportowa a odpowiedzialność kierowcy

Wielokrotnie analizowałem ryzyka, które towarzyszą przewozom. Było ono jednak przedstawiane jako zespół czynników zewnętrznych powodujących szkody. Nasuwają się jednak pytania, czy kierowca stanowi jeden z elementów szeroko pojętego ryzyka i jaką odpowiedzialność ponosi względem pracodawcy za szkody powstałe w czasie prowadzenia pojazdu.

Parkowanie na miejscu dla inwalidów

Czy parkowanie na miejscu dla inwalidów jest zakazane także na obszarze prywatnym jeśli właściciel terenu wyraził na to zgodę? Czy takiego właściciela można ukarać?

Będzie kara za blokowanie numeru alarmowego

Prezydent RP zaproponował nowelizację Kodeksu wykroczeń. Zmiana ma polegać na wprowadzeniu karalności bezzasadnego blokowania telefonicznego numeru alarmowego. Jeżeli zmiany wejdą w życie za nieuzasadnione blokowanie numeru alarmowego grozić będzie kara aresztu, ograniczenia wolności

Od dnia 6 września 2017 r. zapłacisz mandat kartą

W dniu 6 września 2017 r. weszło w życie rozporządzenie wykonawcze do nowych przepisów Kodeksu w sprawach postępowania o wykroczenia. Premier określa w nim szczegółowe zasady dokonywania płatności w tym m.in. to jakie potwierdzenie dokonania przelewu kierowca powinien uzyskać.

Cisza nocna w polskim prawie

Huczne imprezy, głośne rozmowy i przekrzykiwania sąsiadów, donośne odgłosy urządzeń podczas dokonywania prac remontowych w środku nocy to tylko niektóre z przykładów ograniczających prawo mieszkańców do ciszy i odpoczynku. By uchronić się przed zmorą hałaśliwych zachowań warto przyjrzeć się regulacjom prawnym - jakie są granice między czynnościami dozwolonymi a zakazanymi i czy z tytułu ich naruszenia, jest możliwość składania roszczeń odszkodowawczych.

REKLAMA