reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Odpowiedzialność za wykroczenia > Kradzież przedmiotu o wartości powyżej 400 zł będzie przestępstwem

Kradzież przedmiotu o wartości powyżej 400 zł będzie przestępstwem

W dniu 7 listopada 2017 r. na konferencji prasowej Minister Sprawiedliwości przedstawił planowane zmiany w Kodeksie wykroczeń. Jedną z kluczowych zmian ma być zmiana progu kradzieży, który to zostanie obniżony do 400 zł. Co więcej, próg kradzieży nie będzie rósł co roku wraz ze wzrostem kwoty minimalnej. Zapowiedziano także wprowadzenie rejestru sprawców wykroczeń przeciwko mieniu oraz wydłużenie do 14 dni terminu zapłaty mandatu.

Ministerstwo Sprawiedliwości wypowiada wojnę drobnym kradzieżom. Jak stwierdził Minister Sprawiedliwości drobne kradzieże są bardzo uciążliwe dla obywatela, choć z pozoru wydają się niegroźne. Z tego powodu Minister zapowiada zmiany w Kodeksie wykroczeń (dalej: k.w.).

Na dzień dzisiejszy o tym czy kradzież jest wykroczeniem czy przestępstwem decyduje m.in. art. 119 k.w. Zgodnie z tym przepisem, kto kradnie lub przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą, jeżeli jej wartość nie przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia (w 2017 r. - 500 zł), podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.

W przypadku gdy wartość skradzionej rzeczy przekracza 1/4 minimalnego wynagrodzenia kradzież staje się przestępstwem i zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu karnego, za których naruszenie grozi kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

Obniżenie progu kradzieży

Zapowiadana zmiana polega na wprowadzeniu jednej, stałej kwoty, która decydowałaby o tym czy dana kradzież byłaby wykroczeniem czy już przestępstwem - miałoby to być 400 zł. Należy przy tym zaznaczyć, że ta kwota nie podlegałaby dalszej waloryzacji, a więc nie zwiększałaby się wraz ze wzrostem wynagrodzenia. Oznacza to, że pomimo wzrostu minimalnego wynagrodzenia w 2018 r. kwota 400 zł dalej wyznaczałaby granicę pomiędzy tym czy kradzież jest przestępstwem czy  wykroczeniem.

Gdyby zmiany nie weszły w życie i art. 119 k.w. funkcjonował w obecnym kształcie to w 2018 r. wykroczeniem będzie kradzież przedmiotu wartego nie więcej niż 520 zł. Po kilku latach kwota ta ulegałaby stopniowemu zwiększeniu i mogłaby osiągnąć nawet 1000 zł.

Zmiany są wymierzone przeciwko drobnym złodziejom, którzy notorycznie kradną przedmioty o niskiej wartości i czują się bezkarni.

Rejestr sprawców wykroczeń

Minister Ziobro zapowiada także utworzenie elektronicznego rejestru sprawców wykroczeń przeciwko mieniu. Oznacza to, że każdy kto dopuści się kradzieży będącej wykroczeniem, a więc wg nowych przepisów o wartości poniżej 400 zł, zostanie w takim rejestrze wspomniany.

W rejestrze znajdą się nie tylko sprawcy takich wykroczeń ale także podejrzani, obwinieni i ukarani.

To rozwiązanie ma pomóc funkcjonariuszom w ustaleniu czy dana osoba popełniła kradzież po raz pierwszy czy też np. z drobnych kradzieży uczyniła sobie stałe źródło dochodu. Dzięki takiemu rozwiązaniu sądy uzyskają możliwość zsumowania kwot każdego z wykroczeń i skazania ,,seryjnego'' złodzieja za przestępstwo zagrożone karą do 5 lat pozbawienia wolności.

Więcej czasu na spłatę mandatu

Na konferencji prasowej zapowiedziano także wydłużenie do 14 dni terminu zapłaty mandatu. Obecnie termin ten wynosi zaledwie 7 dni. Jak wskazywał Zbigniew Ziobro będzie to korzystne rozwiązanie ze względu na wielość sytuacji, w których osoby ukarane mandatem nie płacą go tylko dlatego, że np. nie zdążyły w ciągu tych 7 dni. W takim wypadku sprawa obligatoryjnie trafia do sądu co rodzi dodatkowe koszty procesowe.

reklama

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dr Katarzyna Pfeifer - Chomiczewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama