reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Charakterystyka wykroczeń > Publiczne oglądanie meczu – jakie kary dla uczestników imprez masowych?

Publiczne oglądanie meczu – jakie kary dla uczestników imprez masowych?

Podczas tegorocznych piłkarskich mistrzostw świata wielu kibiców podziwia zmagania piłkarzy w specjalnie do tego przygotowanych strefach kibica. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, iż publiczne oglądanie meczu może być imprezą masową artystyczno-rozrywkową. Za niewłaściwe zachowanie uczestnicy takich imprez mogą ponieść kary. Jakie?

Publiczne oglądanie meczów

Zgodnie z ustawą z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych oglądanie przekazu telewizyjnego na ekranach lub urządzeniach umożliwiających uzyskanie obrazu o przekątnej przekraczającej 3 m, która ma się odbyć:

a) na stadionie, w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, na których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 1000,

b) w hali sportowej lub w innym budynku umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej, w których liczba udostępnionych przez organizatora miejsc dla osób, ustalona zgodnie z przepisami prawa budowlanego oraz przepisami dotyczącymi ochrony przeciwpożarowej, wynosi nie mniej niż 500

jest imprezą masową artystyczno-rozrywkową.

Polecamy: Kodeks pracy 2018. Praktyczny komentarz z przykładami PREMIUM

Czego zatem możemy się spodziewać?

Organizator imprezy masowej ma prawo do utrwalania przebiegu wydarzenia za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Dotyczy to również zachowania samych uczestników. Uzyskane w ten sposób materiały mogą posłużyć jako dowody pozwalające na wszczęcie postępowania karnego lub postępowania w sprawach o wykroczenia. Mogą również zostać wykorzystanie w już toczących się procesach.

Zgromadzone podczas utrwalania przebiegu imprezy masowej materiały, niezawierające dowodów pozwalających na wszczęcie postępowania karnego albo postępowania w sprawach o wykroczenia lub dowodów mających znaczenie dla toczących się takich postępowań, organizator powinien przechowywać po zakończeniu imprezy masowej przez okres co najmniej 30 dni, a następnie komisyjnie je zniszczyć.

Broń i alkohol

Wprawdzie podczas imprez masowych (z wyjątkiem imprezy masowej podwyższonego ryzyka) dozwolone jest spożywanie alkoholu, jednak sprzedaż, podawanie i sama konsumpcja trunków odbywają się jedynie w miejscach do tego wyznaczonych. Ponadto zawartość alkoholu w takim napoju nie powinna przekraczać 3,5%. Podczas imprezy masowej nie otrzymamy alkoholu w twardym opakowaniu np. ze szkła czy metalu, ponieważ wykorzystane niezgodnie z przeznaczeniem mogłyby stanowić zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego.

Wnoszenie lub posiadanie własnych napojów alkoholowych podlega karze ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 2000 zł.

Za wnoszenie lub posiadanie na imprezie masowej broni, wyrobów pirotechnicznych, materiałów pożarowo niebezpiecznych lub innych niebezpiecznych przedmiotów lub materiałów wybuchowych grozi grzywna nie mniejsza niż 180 stawek dziennych, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Polecenia porządkowe

Kara ograniczenia wolności albo grzywna nie niższa niż 2000 zł grozi osobie, która nie wykonuje polecenia porządkowego lub wezwania, wydanego przez służby porządkowe (na podstawie ustawy) lub Policję. Taką samą karą zagrożone jest przebywanie w miejscu nieprzeznaczonym dla publiczności.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1160 z późn. zm.)

Polecamy serwis: Charakterystyka wykroczeń

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

kibic, polska, sport
kibic, polska, sport

Nowy JPK_VAT z deklaracją i ewidencją (PDF)39.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Emilia Stawicka

Specjalista w obsłudze księgowej i kadrowo-płacowej firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama