REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od dnia 6 września 2017 r. zapłacisz mandat kartą

Bartłomiej Ceglarski
Bartłomiej Ceglarski
Od dnia 6 września 2017 r. zapłacisz mandat kartą/ fot. Fotolia
Od dnia 6 września 2017 r. zapłacisz mandat kartą/ fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 6 września 2017 r. weszło w życie rozporządzenie wykonawcze do nowych przepisów Kodeksu w sprawach postępowania o wykroczenia. Premier określa w nim szczegółowe zasady dokonywania płatności w tym m.in. to jakie potwierdzenie dokonania przelewu kierowca powinien uzyskać.

Pomimo faktu, że nowelizacja kodeksu w sprawach postępowania o wykroczenia weszła w życie już 2 września 2017 r., mandat można zapłacić kartą dopiero od dnia dzisiejszego (06 września). Jest tak ponieważ dopiero teraz weszło w życie rozporządzenie Premiera regulujące szczegółowe zasady dokonywania płatności za pomocą kart płatniczych i innych instrumentów bezgotówkowych.

REKLAMA

Nowela kodeksu

REKLAMA

Zgodnie z nowymi przepisami kodeksu, grzywnę nałożoną mandatem karnym można zapłacić w formie bezgotówkowej pod warunkiem, że funkcjonariusz który ją nałożył będzie dysponował odpowiednim terminalem płatniczym. W tym miejscu zaznaczyć należy, że na starcie nie wszyscy funkcjonariusze zostali wyposażeni w terminale, co oznacza, że w przypadku nałożenia mandatu przez funkcjonariusza nieposiadającego terminalu, mandat należy zapłacić na starych zasadach.

Osoba, na którą został nałożony mandat karny będzie ma możliwość wyboru rodzaju płatności. Funkcjonariusz nakładający grzywnę powinien jednak poinformować ukaranego o możliwości zapłacenia mandatu kartą.

Zobacz też: Postępowanie wykroczeniowe

Możliwość skorzystania z bezgotówkowej formy uiszczenia grzywny mają nie tylko obywatele RP ale także obcokrajowcy co stanowi dość istotne ułatwienie. Do tej pory cudzoziemiec, który otrzymał mandat musiał opłacić go za pomocą gotówki bezpośrednio u funkcjonariusza, który ten mandat nałożył. Jeżeli nie posiadał przy sobie odpowiedniej ilości gotówki (PLN) to policjanci dowozili go do najbliższego bankomatu. Procedura ta była dość problematyczna i czasochłonna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oprócz możliwości zapłaty mandatu kartą pojawiła się wspomniana możliwość za pomocą innych instrumentów bezgotówkowych. Do tej grupy instrumentów zaliczymy np. BLIK co oznacza, że za pomocą BLIK-a również zapłacimy mandat.

Druk mandatowy

REKLAMA

Druk mandatowy dzieli się na 5 części – części A,B,C,D,E. W sytuacji gdy ukarany mandatem zdecyduje się na jego zapłatę w formie bezgotówkowej, zostanie mu wydana wyłącznie część C i D. Na formularzu C funkcjonariusz zaznaczy pole płatność kartą lub innym instrumentem płatniczym.

Do części D ukarany mandatem powinien otrzymać potwierdzenia dokonania płatności. Będzie ono miało charakter pisemny i zostanie wydrukowane z terminala płatniczego. Uzyskanie potwierdzenia oznaczać będzie uiszczenie grzywny. Warto ten dokument zachować, ze względu dowodowych w ewentualnym postępowaniu wykroczeniowym.              

Aby zobaczyć jak wygląda druk mandatowy kliknij tutaj.

Z kodeksu wynika, że wszelkie koszty transakcji ponosić miał ukarany mandatem karnym. Okazuje się jednak, że sfinansowaniem urządzeń i pokryciem obsługi transakcji zajmie się Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) co oznacza, że ukarany mandatem nie poniesie dodatkowych kosztów. Jest to element programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej w ramach, którego KIR udostępnił już możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych w niektórych urzędach.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1713 z późn. zm.)

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 września 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1694)

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Wynagrodzenie minimalne 2023 [quiz]
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/15
  Kiedy będą miały miejsce podwyżki minimalnego wynagrodzenia w 2023 roku?
  od 1 stycznia i od 1 lipca
  od 1 stycznia i od 1 czerwca
  od 1 lutego i od 1 lipca
  Następne
  Prawo
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Na słoiku miodu obowiązkowo informacja o kraju pochodzenia. Nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Za trzy dni w życie wchodzą przepisy, które zobowiązują polskich producentów i sprzedawców miodu do podawania na opakowaniach kraju lub krajów, w których surowiec został zebrany. Z etykiet znikną dotychczasowe ogólne określenia o pochodzeniu z obszaru UE lub spoza niego. Polska Izba Miodu podkreśla, że nowe przepisy są korzystne dla konsumentów.

  Co każdy zdający powinien mieć na egzaminie ósmoklasisty w 2024 r.

  Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała co można mieć ze sobą na egzaminie ósmoklasisty i egzaminie maturalnym w 2024 r.

  Wzór: Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty w 2024 r.

  Publikujemy Wniosek rodziców o zwolnienie ucznia z obowiązku przystąpienia do egzaminu ósmoklasisty. Wzór wniosku aktualny na 2024 r. 

  Warunki techniczne budynków 2024 – nowe przepisy od 1 sierpnia. Przegrody między balkonami, place zabaw, tereny zielone, stanowiska postojowe, pomieszczenia dla rowerów, wózków i inne zmiany

  W dniu 1 sierpnia 2024 r. wejdzie w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Co się zmieni w porównaniu do obecnego stanu prawnego?

  REKLAMA

  Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r.

  Podnoszenie kwalifikacji/przekwalifikowanie pracowników? Są na to środki! Wnioski będzie można składać od 6 maja 2024 r. do 5 czerwca 2024 r. Pieniądze dla jednej z branż: hotelarstwo, gastronomia, turystyka, kultura.

  Zmiany w specustawie mieszkaniowej, miejsca parkingowe bez centralnego planowania. Jest projekt ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa

  Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii projekt nowelizacji ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa trafił do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych. To pierwszy etap rewolucyjnych zmian w sektorze wsparcia społecznego i komunalnego budownictwa mieszkaniowego. Już w tym roku limit finansowania z budżetu zwiększy się z 1 do 5 mld zł.

  Złóż wniosek o 800 plus do 30 kwietnia 2024 r.

  Wniosek o 800 plus złożony do 30 kwietnia 2024 r. gwarantuje wypłatę świadczenia w każdym miesiącu bez opóźnień. Złóż wniosek do końca kwietnia, jeśli chcesz zachować ciągłość wypłaty 800 plus. Sprawdź, co się stanie w przypadku złożenia wniosku po terminie 30 kwietnia.

  500 zł, już od pierwszego dziecka, nie od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Zmiany planowane od 1 października 2024 r.

  500 zł, już od pierwszego dziecka, nie od drugiego jak do tej pory w ramach Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego. Zmiany planowane od 1 października 2024 r. Sprawdź szczegóły. 

  REKLAMA

  Dofinansowanie wymiany okien. Tak działa Program Rewitalizacji Akustycznej. Dostaniesz pieniądze, ale sam zapłacisz podatek.

  Właściciele nieruchomości mogą otrzymać dofinansowanie poprawy izolacyjności akustycznej przegród budowlanych nieruchomości mieszkalnych. Trzeba spełniać określone warunki.

  Od 1 października 2024 roku próg zwiększy się do 1 570,5 zł netto. Stypendia dla studentów i doktorantów w 2024 r.

  O 178 mln zł zwiększy się dotacja na świadczenia dla studiujących. Obejmie ona: stypendia socjalne, stypendia rektora, stypendia dla osób z niepełnosprawnościami oraz zapomogi.

  REKLAMA