reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy karne > Wykroczenia > Wykroczenia drogowe > Od dnia 6 września 2017 r. zapłacisz mandat kartą

Od dnia 6 września 2017 r. zapłacisz mandat kartą

W dniu 6 września 2017 r. weszło w życie rozporządzenie wykonawcze do nowych przepisów Kodeksu w sprawach postępowania o wykroczenia. Premier określa w nim szczegółowe zasady dokonywania płatności w tym m.in. to jakie potwierdzenie dokonania przelewu kierowca powinien uzyskać.

Pomimo faktu, że nowelizacja kodeksu w sprawach postępowania o wykroczenia weszła w życie już 2 września 2017 r., mandat można zapłacić kartą dopiero od dnia dzisiejszego (06 września). Jest tak ponieważ dopiero teraz weszło w życie rozporządzenie Premiera regulujące szczegółowe zasady dokonywania płatności za pomocą kart płatniczych i innych instrumentów bezgotówkowych.

Nowela kodeksu

Zgodnie z nowymi przepisami kodeksu, grzywnę nałożoną mandatem karnym można zapłacić w formie bezgotówkowej pod warunkiem, że funkcjonariusz który ją nałożył będzie dysponował odpowiednim terminalem płatniczym. W tym miejscu zaznaczyć należy, że na starcie nie wszyscy funkcjonariusze zostali wyposażeni w terminale, co oznacza, że w przypadku nałożenia mandatu przez funkcjonariusza nieposiadającego terminalu, mandat należy zapłacić na starych zasadach.

Osoba, na którą został nałożony mandat karny będzie ma możliwość wyboru rodzaju płatności. Funkcjonariusz nakładający grzywnę powinien jednak poinformować ukaranego o możliwości zapłacenia mandatu kartą.

Zobacz też: Postępowanie wykroczeniowe

Możliwość skorzystania z bezgotówkowej formy uiszczenia grzywny mają nie tylko obywatele RP ale także obcokrajowcy co stanowi dość istotne ułatwienie. Do tej pory cudzoziemiec, który otrzymał mandat musiał opłacić go za pomocą gotówki bezpośrednio u funkcjonariusza, który ten mandat nałożył. Jeżeli nie posiadał przy sobie odpowiedniej ilości gotówki (PLN) to policjanci dowozili go do najbliższego bankomatu. Procedura ta była dość problematyczna i czasochłonna.

Oprócz możliwości zapłaty mandatu kartą pojawiła się wspomniana możliwość za pomocą innych instrumentów bezgotówkowych. Do tej grupy instrumentów zaliczymy np. BLIK co oznacza, że za pomocą BLIK-a również zapłacimy mandat.

Druk mandatowy

Druk mandatowy dzieli się na 5 części – części A,B,C,D,E. W sytuacji gdy ukarany mandatem zdecyduje się na jego zapłatę w formie bezgotówkowej, zostanie mu wydana wyłącznie część C i D. Na formularzu C funkcjonariusz zaznaczy pole płatność kartą lub innym instrumentem płatniczym.

Do części D ukarany mandatem powinien otrzymać potwierdzenia dokonania płatności. Będzie ono miało charakter pisemny i zostanie wydrukowane z terminala płatniczego. Uzyskanie potwierdzenia oznaczać będzie uiszczenie grzywny. Warto ten dokument zachować, ze względu dowodowych w ewentualnym postępowaniu wykroczeniowym.              

Aby zobaczyć jak wygląda druk mandatowy kliknij tutaj.

Z kodeksu wynika, że wszelkie koszty transakcji ponosić miał ukarany mandatem karnym. Okazuje się jednak, że sfinansowaniem urządzeń i pokryciem obsługi transakcji zajmie się Krajowa Izba Rozliczeniowa (KIR) co oznacza, że ukarany mandatem nie poniesie dodatkowych kosztów. Jest to element programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w administracji publicznej w ramach, którego KIR udostępnił już możliwość dokonywania płatności bezgotówkowych w niektórych urzędach.

Opracowano na podstawie:

Ustawa z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (j.t. Dz.U. z 2016 r. poz. 1713 z późn. zm.)

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 4 września 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1694)

reklama

Czytaj także

Data publikacji:

Aktualizacja: 08.09.2017

Autor:

Zdjęcia

Od dnia 6 września 2017 r. zapłacisz mandat kartą/ fot. Fotolia
Od dnia 6 września 2017 r. zapłacisz mandat kartą/ fot. Fotolia

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Monika Brzostowska

Konsultant podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama