REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wykroczenie, Wypadek

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Aktualny taryfikator mandatów 2013/2014 r.

Przedstawiamy aktualny taryfikator mandatów obowiązujących w 2014 r. Dowiedz się jakim mandatem możesz zostać ukarany w roku 2014 r. Zobacz ile punktów karnych możesz otrzymać za wykroczenie drogowe.

Aktualny taryfikator punktów karnych 2013/2014 r.

Poznaj aktualny taryfikator punktów karnych w 2014 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za określone wykroczenia drogowe. Od 2013 roku zmieniły się zasady redukcji punktów karnych, które zostały zastąpione zostaną kursem reedukacyjnym.

Aktualny taryfikator punktów karnych 2014 r.

Poznaj aktualny taryfikator punktów karnych w 2014 r. Dowiedz się ile możesz otrzymać punktów karnych za poszczególne wykroczenia drogowe.

Yanosik dostępny na nowej platformie

Legalna alternatywa dla CB-Radia i antyradarów była dotąd dostępna dla użytkowników takich platform jak: Android, iOS oraz Windows Phone 7. Jej twórcy wychodząc naprzeciw oczekiwaniom użytkowników postanowili rozszerzyć jej działanie o Windows Phone 8. Testy zakończyły się pomyślnie i fani Yanosika mogą śmiało pobierać aplikację na telefony wyposażone w ten system.

REKLAMA

Jakie są konsekwencje nieprzestrzegania czasu pracy kierowcy?

Kontrolowanie czasu pracy kierowcy to jest ważne, ponieważ zmęczenie, senność i zmniejszona czujność może mieć wpływ nie tylko na jego bezpieczeństwo, ale także na zdrowie i życie innych uczestników ruchu.

11 listopada 2012 r. w policyjnych statystykach

Policjanci komendy stołecznej wspierani przez funkcjonariuszy z innych komend wojewódzkich dbali o bezpieczeństwo mieszkańców Warszawy i osób manifestujących w Dzień Niepodległości.

Już w najbliższą sobotę EUROPEJSKA NOC BEZ WYPADKU

Fundacja KRZYŚ oraz fundacja Responsible Young Drivers wspólnie z partnerami organizują IX edycję kampanii „Europejska Noc Bez Wypadku”. Akcja odbędzie się jednocześnie we wszystkich krajach Unii Europejskiej 20 października 2012 roku.

Zwrot kosztów najmu samochodu zastępczego z OC sprawcy

Czy można dochodzić zwrotu kosztów najmu samochodu zastępczego z OC sprawcy?

REKLAMA

Alkohol na stadionach - jak i kiedy?

Na imprezie masowej, z wyłączeniem imprezy podwyższonego ryzyka, dozwolone są sprzedaż, podawanie i spożywanie napojów alkoholowych zawierających nie więcej niż 3,5 % alkoholu. W praktyce zatem będzie to tylko piwo.

Odszkodowanie za wypadek autokarowy

Doniesienia medialne na temat wypadków autokarowych niestety powtarzają się regularnie każdego roku. Bardzo rzadko podawane są jednak także konkretne informacje na temat świadczeń odszkodowawczych przysługujących poszkodowanym pasażerom. Warto znać swoje prawa w tym zakresie zwłaszcza, że popularność tego typu wycieczek rośnie z roku na rok.

Wypadek przy pracy w Niemczech

Wypadek przy pracy w Niemczech ma takie same konsekwencje prawne jak wypadek w drodze do pracy i z pracy. Praca nielegalna jest – wbrew powszechnemu mniemaniu – również ubezpieczona z tytułu wypadku przy pracy.

Jakimi kierowcami są kobiety? Czy auto jest dla nich czymś więcej niż tylko środkiem transportu?

Sukcesywnie rośnie liczba kobiet posiadających prawo jazdy i swój własny samochód. W związku z tym trzeba zadać pytanie, czy kobiety, dotąd uważane za słabych kierowców, mogą stanowić zagrożenie na drodze?Jaki jest ich stosunek do jazdy i do samego pojazdu?

Jakiej muzyki lepiej nie słuchać w aucie?

Każdy kierowca ma zapewne swoje ulubione utwory muzyczne, które chętnie odtwarza jadąc samochodem. Jak się okazuję, muzyka ma istotny wpływ na bezpieczeństwo podróżnych. Które gatunki muzyczne stwarzają największe niebezpieczeństwo w ruch drogowym?

Kto odpowiada za wypadek z udziałem auta służbowego?

Każda firma posiadająca flotę pojazdów musi liczyć się z tym, że to właśnie jej pracownik może wziąć udział w wypadku. Poniżej wyjaśniamy kwestię odpowiedzialności za rozbicie służbowego auta lub spowodowanie uszczerbku na zdrowiu poszkodowanych w wypadku osób trzecich. Kto odpowiada za wypadek samochodu służbowego, pracownik czy pracodawca?

Co grozi za nieudzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Jak wynika z badania przeprowadzonego w 2010 r. przez ExxonMobil, aż połowa badanych stwierdziła, że nie umiałaby przeprowadzić reanimacji. Kierowcy boją się też o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej za spowodowanie ewentualnego uszczerbku na zdrowiu. Co grozi za nieudzielenie pierwszej pomocy ofiarom wypadku?

Czy Polacy boją się udzielać pierwszej pomocy ofiarom wypadków?

Obowiązkiem każdego kandydata na kierowcę jest odbycie kursu udzielania pierwszej pomocy. Jednak gdy przychodzi do wykazania się swoją wiedzą w prawdziwym życiu już nie wszyscy wiedzą jak się do tego zabrać. Nie każdy też takiej pomocy chce udzielać. A to najczęściej właśnie od osób postronnych zależy życie ofiary wypadku.

Czy ubezpieczenia chronią rowerzystów?

Świadomość ubezpieczeń wśród rowerzystów jest niska. Według ekspertów polisy mogą zapobiec dotkliwym skutkom wypłaty odszkodowań.

Odszkodowanie od pracodawcy za wypadek w pracy

Pracownik może dochodzić od pracodawcy odszkodowania za wypadek w pracy, gdy świadczenie z ZUS-u nie pokryje wszystkich kosztów leczenia poszkodowanego. Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać pieniądze?

Kara za wadliwe oznaczenie drogi wewnętrznej

21 sierpnia 2012 r. wszedł w życie art. 85a kodeksu wykroczeń, który wprowadza odpowiedzialność za naruszenie przepisów dotyczących sposobu znakowania dróg wewnętrznych.

Kierowcy nie zdają sobie sprawy z wpływu alkoholu na organizm

Większość wypadków spowodowanych przez kierowców bedących pod wpływem alkoholu ma miejsce w dni wolne od pracy. Przy okazji każdego długiego weekendu Policja podaje ilu nietrzeźwych kierowców złapano tym razem. W zeszłym roku, w sierpniowy długi weekend policja odnotowała 2282 pijanych za kółkiem. Jaki będzie tegoroczny bilans?

Pozew zbiorowy za zły stan dróg

Pozew zbiorowy za zły stan dróg jest coraz popularniejszym sposobem dochodzenia swoich praw. Za pomocą powództw grupowych możemy też żądać odszkodowań związanych z nieodśnieżoną lub niewyremontowaną nawierzchnią.

Dochodzenie roszczeń przez poszkodowanego w wypadku

Uległeś wypadkowi z winy drugiej osoby i nie wiesz jak teraz powinieneś postępować? Bardzo wielu poszkodowanych nie jest świadoma, jakie prawa im przysługują oraz o jakie roszczenia mogą się ubiegać. Niewiedza ta działa oczywiście na naszą niekorzyść.

Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy dla rolników 2012

Od dnia 27 lipca 2012 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące wysokości odszkodowania rolników. Dotychczasowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej, które wynosiło 550 zł wzrośnie do kwoty 650 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Wypadek a kolizja

Wielu kierowców nie wie, czym różni się wypadek komunikacyjny od kolizji. Rozróżnienie to ma jednak bardzo istotne znaczenie, bowiem od kwalifikacji zdarzenia zależy to, jak powinniśmy się zachować.

Jak uzyskać odszkodowanie za wypadek na koloniach?

Gdy dziecko doznało wypadku podczas kolonii lub obozu, rodzina poszkodowanego ma prawo domagać się odszkodowania od ubezpieczyciela. Opiekun prawny dziecka powinien najpierw zgłosić się do organizatora kolonii.

Świadczenia przysługujące pracownikowi z tytułu wypadku przy pracy

W przypadku gdy doszło do wypadku przy pracy, w konsekwencji czego pracownik jest niezdolny do pracy, może on otrzymać od pracodawcy i z Funduszu Ubezpieczeń społecznych określone świadczenia.

Nowy taryfikator punktów karnych 2012

Od 9 czerwca obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Zobacz jakie zmiany w aktualnym taryfikatorze punktów karnych czekają kierowców.

Brak badań technicznych, a odszkodowanie po kolizji

Czy brak ważnych badań technicznych może doprowadzić do niewypłacenia odszkodowania po kolizji? Pozytywny wynik badań techniczny stanowi domniemanie, że dany pojazd jest zdatny do poruszania się po drodze (z uwagi na swój stan techniczny nie stanowi zagrożenia dla ruchu drogowego). Czy jednak brak badań technicznych zawsze wskazuje na zły stan samochodu i uniemożliwia wypłatę odszkodowania (AC lub NNW)? Nie do końca.

Czym jest ubezpieczenie NNW? Czy warto je wykupić?

Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) kierowcy i pasażerów samochodu jest rodzajem ubezpieczenia osobowego (nie dotyczy mienia) – wypłacanego w przypadku wystąpienia negatywnych skutków zdrowotnych związanych z ruchem pojazdu.

Samochodowa karta ratunkowa – dlaczego warto ją mieć?

Samochodowa karta ratunkowa to nic innego jak mały kartonik z rozrysowanym na nim schematem karoserii naszego auta. Taka karta może uratować życie nie tylko pasażerów zakleszczonych w pojeździe ale także członków ekipy ratunkowej. W czym tkwi jej siła?

Nowy taryfikator punktów karnych

Od 9 czerwca 2012 r. obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Zmianami zostało objętych wiele czynów, za które dotychczas kierowca nie otrzymywał punktów karnych. Sprawdź aktualny taryfikator punktów karnych.

Zmiany w taryfikatorze punktów karnych

Od 9 czerwca 2012 r obowiązuje nowy taryfikator punktów karnych. Sprawdź jakie zmiany w aktualnym taryfikatorze punktów karnych zaczęły obowiązywać kierowców.

Podsumowanie weekendu na drogach

Skończył się wydłużony majowy weekend. Przez kolejnych 10 dni - od piątku 27 kwietnia do niedzieli 5 maja włącznie - na polskich drogach doszło do 938 wypadków drogowych. Niestety, na miejscu zginęły w nich 62 osoby, natomiast 1218 doznało obrażeń ciała.

Za co możemy zostać ukarani podczas meczów Euro 2012?

Wnoszenie alkoholu, rzucanie niebezpiecznymi przedmiotami, wtargnięcie na boisko... To tylko niektóre z czynów, za które kibicom grozi odpowiedzialność karna.

Wypadek motocyklowy - nie bój sie pomóc!

Statystyki są nieubłagane – tylko w zeszłym roku na polskich drogach doszło do 6759 zdarzeń z udziałem jednośladów, w których śmierć poniosło 271 kierowców motocykli, 21 pasażerów oraz 313 rowerzystów. Skutki mogłyby być mniej tragiczne, gdyby tylko uczestnicy ruchu drogowego posiadali choć minimalną wiedzę na temat udzielania pierwszej pomocy ofiarom wypadków drogowych.

Policyjne podsumowanie Świąt Wielkanocnych

236 wypadków, 21 osób zabitych i 298 rannych – to podsumowanie czterech świątecznych dni na polskich drogach.

Bilingi jako środek dowodowy w postępowaniu wykroczeniowym

Dopuszczalność wykorzystywania bilingów rozmów jako środka dowodowego w sprawach o wykroczenia budzi wiele wątpliwości. Z jednej strony brak jest przepisu, który by na to wprost zezwalał. Z drugiej zaś prawo tego jednoznacznie nie zabrania.

Zasiłek chorobowy a wypadek przy pracy

Ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego.

Obrońca w postępowaniu karnym skarbowym

Ponieważ w postępowaniu w sprawach o przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu postępowania karnego, także przepisy dotyczące ustanawiania i roli obrońcy w procesie karnym odnoszą się do procesu karnego skarbowego. W toku postępowania karnego osoba oskarżona zawsze może korzystać z pomocy obrońcy.

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności - dla kogo?

Dobrowolne poddanie się odpowiedzialności jest instytucją prawa karnoskarbowego, nieznaną powszechnej procedurze karnej i wykroczeniowej. Wniosek finansowego organu postępowania przygotowawczego o udzielenie zezwolenia na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności spełnia funkcję analogiczną jak akt oskarżenia.

Kary za przestępstwa i wykroczenia skarbowe

Kodeks karny skarbowy opisuje dwie formy czynów zabronionych: przestępstwa skarbowe i wykroczenia skarbowe. Zgodnie z tą ustawą czyn należący do przestępstw i wykroczeń skarbowych jest społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomy, zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, a jego sprawcy może być przypisana wina umyślna, ewentualnie także nieumyślna – o ile ustawa wyraźnie to przewiduje.

Skutki odmowy przyjęcia mandatu w postępowaniu karnoskarbowym

Przyczyna odmowy przyjęcia mandatu w postępowaniu karno-skarbowym nie posiada żadnego znaczenia prawnego i nie jest nieistotna z punktu widzenia dalszego biegu procesu. Brak zgody na przyjęcie mandatu powoduje, że sprawa podlega rozpoznaniu na zasadach ogólnych.

Jak zabezpieczyć motocykl przed skutkami wywrotki?

Poślizgi, mniej lub bardziej poważne stłuczki, gleby parkingowe – takie sytuacje prędzej czy później przytrafiają się każdemu czynnemu motocykliście. Jak ochronić maszynę przed skutkami kontaktu z asfaltem czy inną nieprzyjazną powierzchnią?

Jakie kary za wypalanie traw?

Wiosną wielu rolników decyduje się na wypalanie suchych, pozimowych traw. Działanie to nie jest korzystne dla gleby, jak również stanowi poważne zagrożenie pożarowe. Co grozi osobie wypalającej trawę na łące?

Kto ma prawo do renty powypadkowej

Jednym ze świadczeń przysługujących z ubezpieczenia wypadkowego, wypłacanych w związku z wypadkiem przy pracy jest renta z tytułu niezdolności do pracy

Jakie renty może uzyskać osoba, która uległa wypadkowi w pracy

Osoba, która uległa wypadkowi w pracy ma prawo do renty powypadkowej, renty szkoleniowej. Członkowie rodziny zmarłego, który był uprawniony do renty powypadkowej mogą liczyć na rentę rodzinną.

Świadczenie rehabilitacyjne a wypadek przy pracy

Świadczenie rehabilitacyjne przysługuje ubezpieczonemu, który po wyczerpaniu zasiłku chorobowego powypadkowego jest nadal niezdolny do pracy, a dalsze leczenie lub rehabilitacja lecznicza rokują odzyskanie zdolności do pracy.

Zasiłek wyrównawczy a wypadek przy pracy

Do zasiłku wyrównawczego ma prawo ubezpieczony będący pracownikiem, którego wynagrodzenie uległo obniżeniu wskutek stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu spowodowanego wypadkiem przy pracy.

Działanie i rodzaje poduszek powietrznych

Jeden z przełomowych wynalazków w dziedzinie bezpieczeństwa biernego w samochodzie - poduszka powietrzna - za rok obchodzić będzie 40–lecie istnienia. W 1973 roku na rynek amerykański wypuszczono pierwszy samochód wyposażony w to innowacyjne rozwiązanie. Był nim Oldsmobile Tornado.

Mandat zimową porą za rozgrzewanie samochodu

Wielu kierowców pozostawia włączony silnik, zajmując się w tym czasie odśnieżeniem samochodu. Niewielu jednak wie, że takie zachowanie może grozić mandatem.

REKLAMA