reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Kto ma prawo do renty powypadkowej

Kto ma prawo do renty powypadkowej

Jednym ze świadczeń przysługujących z ubezpieczenia wypadkowego, wypłacanych w związku z wypadkiem przy pracy jest renta z tytułu niezdolności do pracy

Kiedy wypadek przy pracy daje prawo do renty powypadkowej

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Wypadek przy pracy, aby upoważniał do świadczenia rentowego musi nastąpić: podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności albo poleceń przełożonych,  podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy nawet bez polecenia lub też w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy. Wypadek przy pracy musi spowodować uraz, czyli uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka wskutek działania czynnika zewnętrznego.

Zobacz także: Definicja wypadku przy pracy

Jakie świadczenia przysługują z tytułu wypadku przy pracy

Objęcie ubezpieczeniem wypadkowym gwarantuje pracownikowi prawo, który uległ wypadkowi przy pracy wiele świadczeń. Z tytułu wypadku przy pracy przysługują następujące świadczenia:

Warunki otrzymania renty powypadkowej

Jednym ze świadczeń przysługujących osobie, która uległa wypadkowi przy pracy jest renta z tytułu niezdolności do pracy. Renta taka zwana jest często rentą wypadkową lub powypadkową. Pracownikowi przysługuje renta stała, jeśli niezdolność do pracy jest trwała, czyli gdy nie ma rokować odzyskania zdolności do pracy lub renta okresowa, gdy istnieją szanse na odzyskanie zdolności do pracy. Oceny zdolności do pracy, jej stopnia dokonuje lekarz orzecznik lub komisja lekarska.

Wysokość renty powypadkowej ustalana jest na zasadach przewidzianych dla ustalania wysokości renty z tytułu niezdolności do pracy z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W związku z tym wysokość renty powypadkowej ustala się następująco:

  • 24 proc. kwoty bazowej,
  • 1,3 proc. podstawy wymiaru renty za każdy rok okresów składkowych,
  • 0,7 proc. podstawy wymiaru renty za każdy rok okresów nieskładkowych oraz
  • 0,7 proc. podstawy wymiaru renty ze każdy okres okresów brakujących do pełnych 25 lat okresów składowych i nieskładkowych przypadających od dnia zgłoszenia wniosku o rentę do dnia, w którym rencista ukończyłby 60 lat.
reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Artur Tim

Doradca podatkowy, doradca restrukturyzacyjny (licencja syndyka), agent celny, prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama