reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Konsument i umowy > Ubezpieczenia > Ubezpieczenia rolnicze > Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy dla rolników 2012

Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy dla rolników 2012

Od dnia 27 lipca 2012 r. zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące wysokości odszkodowania rolników. Dotychczasowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej, które wynosiło 550 zł wzrośnie do kwoty 650 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

Wysokość odszkodowania

Ta sama kwota – 650 zł –  za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu przysługiwać będzie również w przypadku zwiększenia tego uszczerbku, co najmniej o 10 punktów procentowych, za każdy procent uszczerbku na zdrowiu przewyższający procent, według którego ustalone było odszkodowanie

Odszkodowanie z tytułu orzeczonej niezdolności do samodzielnej egzystencji wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej wyniesie 13.000zł.

Zobacz również: Kto może ubezpieczyć się w KRUS?

Nowe przepisy wskazują również na kwotę 65.000 zł w sytuacji śmiertelnego wypadku, gdy do odszkodowania uprawniony jest małżonek lub dziecko zmarłego, zwiększone o kwotę 13.000 zł na drugiego i każdego uprawnionego, jeżeli do odszkodowania uprawnieni są równocześnie małżonek i dziecko (dzieci) bądź tylko dzieci.

Zaś w przypadku śmiertelnego wypadku, gdzie do odszkodowania uprawnieni są tylko inni członkowie rodziny niż małżonek i dzieci zmarłego odszkodowanie wynosić będzie 32.500 zł oraz 13.000 zł z tytułu zwiększenia odszkodowania na drugiego i każdego następnego uprawnionego.

Nowelizacja wskazuje również sytuację, gdy do odszkodowania - z tytułu śmiertelnego wypadku - równocześnie z małżonkiem lub dziećmi zmarłego uprawnieni są inni członkowie rodziny, wówczas każdemu z nich przysługuje kwota 13.000 zł niezależnie od odszkodowania przypadającego małżonkowi lub dzieciom.

Należy zaznaczyć, że odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy rolniczej ma charakter jednorazowy.

Co decyduje o wysokości?

O wysokości odszkodowania decyduje data prawomocnego orzeczenia lekarza rzeczoznawcy lub komisji lekarskiej Kasy.

Owo orzeczenie staje się prawomocne po upływie 14 dni od dnia jego doręczenia, chyba że zostało zaskarżone.

Jeśli natomiast mowa o orzeczeniu komisji lekarskiej Kasy, należy zaznaczyć, iż jest ono ostateczne – nie przysługuje od niego odwołanie w konsekwencji czego staje się ono prawomocne w dniu jego wydania.

Przy ustalaniu związku przyczynowo – skutkowego decydującą rolę odgrywa opinia lekarza inspektora orzecznictwa lekarskiego Kasy.

W sytuacji gdy doszło do wypadku śmiertelnego, gdzie zgon nastąpił w dacie zdarzenia, o wysokości jednorazowego odszkodowania decyduje data zgonu.

Zobacz również: Kiedy rolnikowi przysługuje renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy

Podstawa prawna:

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 5 lipca 2012 r. zmieniające rozporządzenie z 16 maja 2007 r. w sprawie określenia wysokości jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej oraz zasiłku chorobowego.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wyższe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy dla rolników w 2012 r.
Wyższe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy dla rolników w 2012 r.

Slim VAT 202139.90 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama