| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Zasiłki > Zasiłek chorobowy > Zasiłek chorobowy a wypadek przy pracy

Zasiłek chorobowy a wypadek przy pracy

Ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy przysługuje prawo do zasiłku chorobowego.

Prawo do zasiłku chorobowego a wypadek

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy przysługuje osobom podlegającym ubezpieczeniu wypadkowemu. Zasiłek chorobowy przysługuje ubezpieczonemu, którego niezdolność do pracy powstała w związku z wypadkiem przy pracy. Za wypadek przy pracy uważa się nagle zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Uraz to uszkodzenie tkanek ciała lub narządów człowieka wskutek działania czynnika zewnętrznego.

Zasadą jest, że ubezpieczony nabywa prawo do zasiłku chorobowego po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeśli podlega obowiązkowo temu ubezpieczeniu lub po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego, jeśli jest ubezpieczony dobrowolnie. Zasada ta nie dotyczy przyznawania zasiłku chorobowego przysługującego w związku z wypadkiem przy pracy. Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje bowiem niezależnie od okresu podlegania ubezpieczeniu.

Zasiłek chorobowy z tytułu wypadku przy pracy przysługuje od pierwszego dnia niezdolności. Jednakże zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługuje za okresy niezdolności do pracy spowodowanej wypadkiem przy pracy, za które ubezpieczony na podstawie odrębnych przepisów zachowuje prawo do wynagrodzenia, uposażenia, stypendium lub innego świadczenia przysługującego za czas niezdolności do pracy.

Zobacz także: Zasiłek chorobowy Vademecum

Kiedy zasiłek chorobowy nie przysługuje

Zasiłek chorobowy nie przysługuje pracownikowi, jeżeli wyłączną przyczyną wypadku było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Ponadto zasiłek nie przysługuje pracownikowi, który będąc w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych, przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku. Zasiłek nie przysługuje ubezpieczonemu, który bez uzasadnionej przyczyny nie poddał się badaniu w celu ustalenie zawartości w organizmie alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Zobacz także: W jakich okresach zasiłek chorobowy nie przysługuje

Wysokość zasiłku chorobowego

Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje w wysokości 100 proc podstawy wymiaru. Podstawę wymiaru zasiłku stanowi kwota będąca podstawą wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 30 października 2002 roku o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »