Kategorie

Bilingi jako środek dowodowy w postępowaniu wykroczeniowym

Magdalena Maciągowska
Pismo, telefon, billingi, dowód, fot. Fotolia
Pismo, telefon, billingi, dowód, fot. Fotolia
Dopuszczalność wykorzystywania bilingów rozmów jako środka dowodowego w sprawach o wykroczenia budzi wiele wątpliwości. Z jednej strony brak jest przepisu, który by na to wprost zezwalał. Z drugiej zaś prawo tego jednoznacznie nie zabrania.

Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia przewiduje następujące środki dowodowe:

- zeznania świadków

- wyjaśnienia obwinionych

- opinie biegłych

- opinie z zakresu badań psychiatrycznych

- oględziny

- eksperyment procesowy

Kontrowersyjna jest natomiast dopuszczalność sięgania po bilingi rozmów jako dowodu w sprawach dotyczących wykroczeń.

Zobacz również: Prawo do obrony obwinionego

Argumenty przeciwników

Przeciwnicy argumentują, iż nie istnieje żaden przepis, który wprost zezwalałby na wykorzystywanie wykazów telefonicznych w postępowaniu wykroczeniowym. Gdyby ustawodawca chciał dopuścić taką możliwość, uczyniłby to tak jak w przepisach dotyczących spraw karnych. Zgodnie bowiem z art. 218 kodeksu postępowania karnego, operatorzy sieci mają obowiązek na żądanie sądu lub prokuratora udostępnić objęte tajemnicą dane. Mamy tu więc do czynienia z jasno sformułowanym przepisem, który wprost wymienia bilingi jako dopuszczalne środki dowodowe.

Ponadto pojawiają się opinie, iż wykroczenia dotyczą w głównej mierze błahych przewinień, które nie uzasadniają tak silnej ingerencji w życie prywatne obywatela jakim jest kontrola rozmów telefonicznych. Takie postępowanie jest z pewnością uzasadnione, gdy sprawa dotyczy zabójstwa, rozboju czy gwałtu. Nie wydaje się jednak aby było zasadne w przypadku rozmowy przez telefon w czasie prowadzenia pojazdu, czy też w razie zaparkowania w niewłaściwym miejscu.

Kolejnym argumentem przemawiającym przeciwko wykorzystywaniu bilingów w sprawach o wykroczenia jest brzmienie ustawy o policji. Głosi ona, iż policja ma prawo do uzyskiwania i przetwarzania danych abonentów ale jedynie w celu przeciwdziałania i wykrywania przestępstw. Ustawa pomija więc kwestię wykroczeń.

Praktyka

Mimo, iż zgodnie z obowiązującymi przepisami sięganie po wykazy rozmów w sprawach o wykroczenia wydaje się być zakazane do sądów trafiają wnioski o zwolnienie z tajemnicy telekomunikacyjnej operatora. W razie odmowy, policja sięga niekiedy po inny środek. Zdarza się, że funkcjonariusze wnioskują o zwolnienie z służbowej lub zawodowej tajemnicy konkretnego pracownika firmy. Jeżeli sąd na to przystanie, pracownik taki może zostać przesłuchany w charakterze świadka. Będzie miał wtedy obowiązek zeznać o wszystkim co wie. Jest to swego rodzaju obchodzenie prawa.

Uzasadnienie zwolenników

Istnieje również grupa, która uważa, iż sięganie po wykazy rozmów w sprawach o wykroczenia jest dopuszczalne. Argumentem przemawiającym za takim stanowiskiem jest według nich fakt, iż nigdzie w przepisach prawa nie znajdziemy zakazu korzystania z takiego środka dowodowego. Jednak nawet wśród zwolenników tej teorii, pojawiają się głosy iż należy zastanowić się czy jest to konieczne w danej sprawie. Wielu uzależnia też możliwość sięgania po billingi od wagi popełnionego przewinienia.

 Spór co do możliwości sięgnięcia do wykazów rozmów nie dotyczy przypadku, gdy to sam obwiniony żąda przeprowadzenia takiego dowodu.

Zobacz również serwis: Wykroczenia

Chcesz dowiedzieć się więcej, sięgnij po naszą publikację
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Umowy o pracę – zawieranie i rozwiązywanie
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Prawo
  1 sty 2000
  27 wrz 2021
  Zakres dat:
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Emerytury groszowe z ZUS wciąż problemem

  Emerytury groszowe z ZUS stanowią coraz częstszy problem. Czy planowane są zmiany dotyczące świadczeń niższych niż minimalne?

  Oszczędzamy mniej, ale regularnie [BADANIE]

  Z danych zebranych przez Intrum wynika, iż 80 procent konsumentów stara się oszczędzać każdego miesiąca. Czy to pozytywny skutek pandemii?

  Reklamacja po wakacjach - jak i kiedy?

  Reklamacja po wakacjach może dotyczyć np. usługi turystycznej, opóźnionego lotu czy noclegu. W jakim terminie należy ją wysłać?

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.

  400 plus na dziecko w żłobku w 2022 r.? Podpowiadamy dla kogo przewidziano nowy rodzaj wsparcia.

  Oszustwo "na 14. emeryturę" - co robić?

  Oszustwo "na 14. emeryturę? ZUS przestrzega przed osobami, które oferują pomoc przy wypełnieniu wniosku o świadczenie.

  Zasada niezmienności składu orzekającego - zmiany w k.p.k.

  Zasada niezmienności składu orzekającego sprawia, że zmiana sędziego oznacza przymus prowadzenia procesu od początku – co nikomu nie służy. Jest jednak szansa na poprawę sytuacji.

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. - zmiany

  Wjazd do Wielkiej Brytanii od 1 października 2021 r. będzie możliwy tylko na podstawie ważnego paszportu. Są jednak wyjątki. Jakie?

  Ochrona konsumenta - przepisy uzupełniające weszły w życie

  Przepisy uzupełniające ochronę konsumentów weszły w życie. Zmiany dotyczą m.in. postępowania nakazowego z weksla czy wnoszenia pism do sądu.

  Noc spisowa - GUS wydłuża godziny pracy 25 września

  Noc spisowa zostanie zorganizowana przez GUS w sobotę 25 września. Jak i gdzie będzie można się spisać?

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego

  Kalkulator zmiany oprocentowania kredytu mieszkaniowego. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kalkulator, dzięki któremu można sprawdzić o ile orientacyjnie wzrośnie rata kredytu, gdy zmieni się jego oprocentowanie. Jak skorzystać z kalkulatora?

  Ubezwłasnowolnienie - zasady, skutki, procedura

  Ubezwłasnowolnienie jest możliwe tylko w określonych przypadkach. Na czym polega? Jakie wywołuje skutki? Jak wygląda procedura?

  Duże zmiany w prawach konsumenta - dyrektywa Omnibus

  Prawa konsumenta. Szykują się rewolucyjne zmiany w ochronie praw konsumenta. Wdrożenie tzw. dyrektywy Omnibus ma wyeliminować nieprawidłowości podczas wyprzedaży. W przypadku obniżki cen towarów, sklepy - tradycyjne oraz internetowe - będą miały obowiązek podawania informacji o najniższej cenie tego produktu lub usługi w ciągu 30 dni przed wprowadzeniem obniżki. Wpłynie to istotnie na przebieg coraz popularniejszych w Polsce wyprzedaży. Co więcej, zabroniona będzie sprzedaż usług finansowych poza lokalem sprzedawcy, gdy ma to miejsce podczas tzw. pokazów lub wycieczek.

  DVB-T2/HEVC. Od kiedy w Polsce nowy standard telewizji?

  DVB-T2/HEVC to nowy standard telewizji Od kiedy pojawi się w Polsce? Na wiele pytań konsumentów ma odpowiedzieć nowa kampania społeczna.

  Sąd okręgowy – od jakiej kwoty? [ZMIANY]

  Sąd okręgowy rozpatruje m.in. sprawy od określonej kwoty wartości przedmiotu sporu. Zmianę tego progu przewiduje projekt przygotowany przez resort sprawiedliwości.

  Turnusy rehabilitacyjne dla emerytowanych rolników

  Możliwość kierowania emerytowanych rolników na turnusy rehabilitacyjne zakłada projekt, który znalazł się w pracach legislacyjnych rządu. Co jeszcze ma się zmienić?

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku za wrzesień

  Renta rodzinna dla studenta pierwszego roku również za wrzesień? To możliwe, ale trzeba pamiętać o formalnościach. Termin upływa 30 września.

  Sprawy o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat

  Nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego weszła w życie 16 września 2021 r. Co z umorzeniem spraw o stwierdzenie nieważności decyzji starszych niż 30 lat?

  Świadczenie pielęgnacyjne a śmierć dziecka

  Świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje w przypadku śmierci dziecka z niepełnosprawnością. Czy przepisy ulegną zmianie?

  1000 plus – dla kogo?

  1000 plus. Dla kogo przewidziano wsparcie w ramach rodzinnego kapitału opiekuńczego? Prezentujemy najważniejsze założenia.

  Zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej - nowe przepisy

  Przepisy dotyczące zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej weszły w życie. Jakie sytuacje obejmują?

  Zmiany w "500 plus" - nowelizacja uchwalona

  Zmiany w "500 plus" mają dotyczyć przejęcia przez ZUS obsługi programu. Wniosek złożymy tylko elektronicznie. Nowelizacja została uchwalona przez Sejm.

  Punkty spisowe w placówkach ZUS

  Punkty spisowe w placówkach ZUS powstaną w całej Polsce. Jaką pomoc będzie można w nich uzyskać?

  Opieka nad seniorem w miejscu zamieszkania

  Opieka nad seniorami ma być świadczona w miejscu zamieszkania. Rząd planuje zmiany w funkcjonowaniu domów pomocy społecznej.

  Przepisy antylichwiarskie na stałe?

  Przepisy antylichwiarskie zostały uwzględnione w tzw. ustawach covidowych. Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad nową stałą regulacją.

  ZUS przejmie obsługę 500 plus [WYWIAD]

  ZUS ma przejąć obsługę programu "500 plus"? Czy jest na to gotowy? O szczegółach mówił PAP wiceprezes ZUS Włodzimierz Owczarczyk.