| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Renty > Renta inwalidzka > Jakie renty może uzyskać osoba, która uległa wypadkowi w pracy

Jakie renty może uzyskać osoba, która uległa wypadkowi w pracy

Osoba, która uległa wypadkowi w pracy ma prawo do renty powypadkowej, renty szkoleniowej. Członkowie rodziny zmarłego, który był uprawniony do renty powypadkowej mogą liczyć na rentę rodzinną.

Rodzaje rent z tytułu wypadku przy pracy

Za wypadek przy pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w związku z pracą. Z tytułu wypadku przy pracy ubezpieczonemu przysługuje:

  • renta z tytułu niezdolności do pracy - przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy;
  • renta szkoleniowa – przysługuje ubezpieczonemu, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy w dotychczasowym zawodzie spowodowanej wypadkiem przy pracy;

Członkom rodziny zmarłego ubezpieczonego lub rencisty uprawnionego do renty z tytułu wypadku przy pracy przysługuje renta rodzinna wypadkowa.

Zobacz także: Definicja wypadku przy pracy

Renta powypadkowa

Renta powypadkowa to inaczej renta z tytułu niezdolności do pracy, która przysługuje ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy wskutek wypadku przy pracy. Pracownikowi, który uległ wypadkowi może przysługiwać renta z tytułu niezdolności do pracy okresowa lub stała.

Renta z tytułu niezdolności do pracy z ubezpieczenia wypadkowego nie może być niższa niż:

  • 80 proc. podstawy jej wymiaru – dla osoby całkowicie niezdolnej do pracy;
  • 60 proc. podstawy jej wymiaru – dla osoby częściowo niezdolnej do pracy.

Renta szkoleniowa

Pracownikowi, w stosunku do którego orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na niezdolność do pracy (spowodowaną wypadkiem przy pracy) w dotychczasowym zawodzie, przysługuje renta szkoleniowa. Renta szkoleniowa przysługuje przez okres 6 miesięcy. Okres ten ulega wydłużeniu na czas niezbędny do przekwalifikowania się zawodowego, niedużej jednak niż do 30 miesięcy. Okres ten może ulec jednak skróceniu, jeżeli brak jest możliwości przekwalifikowania się , albo gdy osoba zainteresowana nie poddaje się przekwalifikowaniu. Renta szkoleniowa nie może być niższa niż 100 proc. podstawy jej wymiaru.

Rodzinna renta wypadkowa

Renta rodzinna przysługuje po ubezpieczonym lub renciście uprawnionym do świadczenia na podstawie ustawy, który zmarł wskutek następstw wypadku przy pracy. Do renty rodzinnej uprawnieni są: małżonek, dzieci własne, dzieci drugiego małżonka, przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności wnuki, rodzeństwo i inne dzieci (w tym również w ramach rodziny zastępczej) oraz rodzice. Ponadto prawo do renty rodzinnej uprawnieni nabywają jeszcze w dwóch przypadkach. Po pierwsze prawo do renty wypadkowej nabywają członkowie rodziny pozostali po renciście pobierającym rentę z tytułu wypadku w drodze do lub z pracy, którego śmierć nastąpiła po 31 grudnia 2002 roku wskutek takiego wypadku. Po drugie członkowie uzyskują prawo do renty po renciście pobierającym rentę z tytułu wypadku w szczególnych okolicznościach, którego śmierć nastąpiła po 31 grudnia 2002 roku wskutek takiego wypadku.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Gardocki i Partnerzy Adwokaci i Radcowie Prawni

Polska Kancelaria świadcząca kompleksową obsługę prawną.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »