REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Wymiar sprawiedliwości

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Szefowa KRS: Sejm nie może przerwać kadencji sędziów w KRS; kadencje trwają do maja 2026 roku

Sejm nie ma kompetencji odwołać żadnego członka Krajowej Rady Sądownictwa, kadencje zasiadających w niej sędziów trwają do maja 2026 roku - mówi przewodnicząca KRS Dagmara Pawełczyk-Woicka.

Reforma sądownictwa wg stowarzyszenia sędziów Iustitia: rewolucja w KRS i weryfikacja sędziów. Co z wydanymi już wyrokami?

W KRS zmieni się niemal wszystko; sędziowie awansowani przez obecną Radę wrócą na poprzednie stanowiska, a dwie nowe Izby Sądu Najwyższego zostaną zlikwidowane - powiedział w rozmowie z PAP prezes stowarzyszenia sędziów Iustitia Krystian Markiewicz. Organizacja ta kończy właśnie prace nad projektami reformującymi sądownictwo.

TSUE: reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z 2019 roku narusza prawo UE

W dniu 5 czerwca 2023 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w wyroku, że reforma polskiego wymiaru sprawiedliwości z grudnia 2019 r. narusza prawo Unii Europejskiej. W ten sposób TSUE uwzględnił skargę Komisji Europejskiej wniesioną w kwietniu 2021 roku. Część zarzutów TSUE jest już nieaktualna - powiedział minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk. Nie znajdują się w nim tezy, które sprawiałyby, że musielibyśmy myśleć o nowelizacji ustawowej - dodał.

Sądy pokoju. Kiedy komisja wróci do pracy

Do rozpatrywania projektu ustawy o sędziach pokoju sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka ma wrócić w ostatnim tygodniu kwietnia. Przewodniczący komisji Marek Ast (PiS) uważa, że projekt trafi być może na majowe posiedzenie Sejmu. 

REKLAMA

Kuratorzy sądowi. Reforma weszła w życie

Wzmocniona ochrona prawna kuratorów sądowych, dodatki specjalne, nowe zasady nadzoru i odpowiedzialności dyscyplinarnej. To najważniejsze zmiany, jakie wprowadza reforma dotycząca tego zawodu. Weszła ona weszła w życie 5 kwietnia.

Sądy pokoju. Rzecznik rządu nie wie, czy ustawa będzie w tej kadencji

Nie wiem, czy projekt ustawy dotyczący sądów pokoju zostanie finalnie przyjęty w tej kadencji Sejmu. Będziemy to rozpatrywać, ale na razie nie ma opinii rządu do tego projektu – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Ocenił, że projekt jest skomplikowany.

REKLAMA

REKLAMA