REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ceny masła, nabiału i warzyw spadły. Czy możemy się spodziewać kolejnych obniżek?

Co potaniało w sklepach w kwietniu?
Co potaniało w sklepach w kwietniu?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

W kwietniu bieżącego roku ceny artykułów tłuszczowych, w tym masła, obniżyły się o 10,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Jest to największy spadek cen spośród najczęściej kupowanych produktów, wynika z raportu “Indeks cen w sklepach detalicznych”. Spośród 17 badanych kategorii towarów, pięć z nich zanotowało spadki cen.

Raport przygotowany przez platformę analityczno-badawczą UCE Research i Uniwersytet WSB Merito wskazuje, że z 17 kategorii najczęściej kupowanych produktów, pięć z nich potaniało w ujęciu rocznym. W marcu br. tańsze były produkty dziewięciu kategorii, a w lutym pięciu, a w styczniu czterech.

REKLAMA

Dr inż. Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW wyjaśnia, że zmniejszenie liczby spadków cen w kwietniu wynikało z powrotu stawki VAT na podstawowe produkty. Dodatkowo, po rekordowej inflacji w marcu ubiegłego roku, kolejne miesiące przyniosły znaczny spadek dynamiki inflacji. To efekt bazy.

Ceny masła spadły

REKLAMA

W kwietniu artykuły tłuszczowe potaniały o 10,4% rdr, podczas gdy w marcu spadek wynosił 22,1%, w lutym 16,7%, a w styczniu 21,7%. Dr Robert Orpych z Uniwersytetu WSB Merito komentuje, że obserwowany trend spadkowy w ciągu kilku miesięcy jest efektem stabilizacji sytuacji na rynku. Artykuły tłuszczowe stały się elementem konkurencji cenowej między sieciami handlowymi, a wpływ na poziom cen szczególnie widoczny jest w przypadku masła.

Spadek cen artykułów tłuszczowych był możliwy dzięki obfitym zapasom rzepaku i słonecznika. Rodzime zbiory były bardzo dobre w 2023 roku, a na rynek napłynęły tańsze surowce zza wschodniej granicy. Jednak zasoby te powoli się kurczą, a ostatnie przymrozki mogą wpłynąć na jakość tegorocznych zbiorów - komentuje Motylska-Kuźma.

Kiedy czekają nas podwyżki cen w sklepach?

Ekspertka spodziewa się odwrócenia trendu i powrotu podwyżek w drugiej połowie roku. Wiele zależy od rozmiaru strat poniesionych z powodu ostatnich warunków atmosferycznych oraz ograniczenia przepływu zagranicznych surowców.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warzywa tańsze o ponad 8%

Drugie pod względem poziomu spadku cen w kwietniu były warzywa, które potaniały o 8,3% rdr. W marcu ich ceny obniżyły się o 3,1% rdr, w lutym zdrożały o 4,4%, a w styczniu o 10,5%. Eksperci tłumaczą obecną sytuację obecnością importowanych warzyw na rynku, które są niższe o kilkanaście procent niż w ubiegłym roku. Pierwsze zbiory warzyw z upraw tunelowych również wpłynęły na spadki cen. Ciepły luty i marzec przyczyniły się do zwiększonej podaży i niższych cen, jednak kwietniowe przymrozki zakłóciły ten stan.

Na trzecim miejscu wśród taniejących produktów autorzy raportu wymienili towary sypkie, które potaniały o 7,5% rdr. W marcu segment odnotował spadek cen o 6,6% rdr, w lutym 4,4%,

Niskie ceny nabiału

REKLAMA

W raporcie dotyczącym cen nabiału w sklepach, dwie główne determinanty kształtowania się cen to: niskie ceny mleka w skupach. Dla producentów nie jest to optymistyczna wiadomość, ale dla konsumentów może oznaczać obniżki cen ulubionych produktów nabiałowych w kolejnych miesiącach. Ograniczenie popytu przez Chiny również wpływa na stabilizację cen. Najmniejsze spadki cen zanotowano w przypadku karmy dla zwierząt, która odnotowała średni spadek na poziomie 2,1% rdr. W marcu ceny karmy spadły o 1,5% rdr, w lutym wzrosły o 2,9% rdr, a w styczniu spadły o 9,4%.

Rok temu ceny karmy dla pupili biły rekordy wzrostu, a obecnie widzimy  wyhamowanie wzrostu w porównaniu z ostatnim rokiem. Jednak tę względną stabilność mogą zachwiać już w lipcu zmiany cen energii.

Badanie obejmowało blisko 66 tys. cen detalicznych z ponad 30,5 tys. sklepów 54 sieci handlowych, w tym dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience oraz cash&carry. Autorzy raportu zastrzegają, że analiza nie jest pomiarem ogólnego poziomu inflacji, ale stanowi istotny punkt odniesienia dla cen nabiału na rynku. : Źródło: Raport “Indeks cen w sklepach detalicznych” przygotowany przez UCE Research i Uniwersytet WSB Merito.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiemy, jak wyglądają etykiety dla aptek sprzedających pigułkę "dzień po"

Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej dostępne są zatwierdzone projekty naklejek dla aptek biorących udział w pilotażowej sprzedaży pigułek antykoncepcyjnych. Główny Inspektorat Farmaceutyczny uznał, że takie informacje o aptekach nie naruszają zakazu reklamy obowiązującego w tych placówkach.

Rachunki za gaz wzrosną o prawie 50% od 1 lipca 2024 r.? Wszystko to za sprawą wygasających tarcz osłonowych

Czy od 1 lipca 2024 r. ceny gazu ziemnego dla gospodarstw domowych mocno wzrosną? Czy czekają nas rachunki grozy? Niestety wiele na to wskazuje.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów podała propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

Premier D. Tusk zadecydował o podwyżkach: budżetówka waloryzacja emerytur i rent, pensja minimalna

Rząd premiera D. Tusk proponuje na 2025 r.: budżetówka z podwyżką 4,1%, min. waloryzacja emerytur i rent 6,78%, pensja minimalna 4626 zł brutto, minimalna stawka godzinowa: 30,20 zł.

REKLAMA

Renta wdowia 2024 r. – od kiedy, dla kogo, czy działa wstecz, wysokość

Renta wdowia 2024. Temat renty wdowiej nie cichnie. Podsumowujemy najważniejsze informacje dotyczące tego świadczenia. Dla kogo jest skierowane? W jakich wariantach będzie występować? Jaka będzie maksymalna wysokość renty wdowiej? 

Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

330,07 zł miesięcznie dodatku dla seniora po ukończeniu 75 lat. Jak ubiegać się o tzw. dodatek pielęgnacyjny w 2024 r.

Czy senior po ukończeniu 75 lat może uzyskać dodatek pielęgnacyjny? Kto wypłaca takie świadczenie i ile ono aktualnie wynosi? Odpowiadamy!

Sprzedaż przez platformy internetowe. Poważne zmiany już od lipca, prezydent podpisał ustawę

Sprzedaż przez platformy internetowe będzie lepiej kontrolowana przez służby skarbowe. Od lipca 2024 roku wchodzi obowiązek raportowania sprzedawców towarów, którzy dokonali więcej niż 30 transakcji tego rodzaju, a ich łączne wynagrodzeni przekroczyło równowartość 2 tys. euro. W przypadku usług raportowana będzie każda transakcja sprzedaży.

REKLAMA

Zmiany w maturach 2025 r.

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaproponowało uchylenie przepisów dotyczących składania wstępnych deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego. Zdaniem resortu, dwukrotne gromadzenie tych danych przez szkoły jest już nieuzasadnione. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie egzaminu maturalnego. Co to oznacza? 

QUIZ Świat według Kiepskich - kultowe cytaty. Pamiętasz, kto to powiedział?
"Helena, mam zawał!", "A w pośredniaku byłeś?", "W mordę jeża!". Znasz te kultowe cytaty ze "Świata według Kiepskich"? Jeśli tak, to 10/10 jest w zasięgu.

REKLAMA