REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Coraz więcej osób poszukuje pracy. Jak to możliwe skoro bezrobocie jest najniższe w historii

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Rekordowo niskie bezrobocie nie wpływa na to, że wyjątkowo dużo osób szuka pracy, zwłaszcza w handlu
Rekordowo niskie bezrobocie nie wpływa na to, że wyjątkowo dużo osób szuka pracy, zwłaszcza w handlu
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Miarą ożywienia na rynku ofert pracy jest liczba odpowiedzi na anonse pracodawców poszukujących pracowników. A branże, które budzą największe zainteresowanie mogą wskazywać, że w ostatnim czasie odbywały się tam spore ruchy płacowe. Teraz płacą lepiej niż wcześniej, ale nie wszystkie firmy w porę dostosowały się do nowego trendu.

Handel jest najlepszym tego przykładem. Właśnie w tej branży zarobki w ostatnich latach zdecydowanie poprawiły się, ale z jednej strony wciąż brakuje w branży rąk do pracy, a z drugiej nie wszystkie firmy są w stanie podjąć wyzwanie liderów płacowych. Dlatego na każdą ofertę pracy w handlu spływa najwięcej odpowiedzi spośród chętnych do obsadzenia wolnego etatu.

REKLAMA

Nowe oferty pracy, sięgają po nie osoby mające już etat - dlaczego?

REKLAMA

Niedawno Główny Urząd Statystyczny potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazujące, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca br. była rekordowo niska. Wyniosła ona 4,9%. Bez pracy pozostawało 762,2 tys. osób.
Po raz ostatni mniej bezrobotnych było zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lipca 1990 r. 
Ale niskie bezrobocie nie oznacza, że Polacy przestali szukać pracy, również tej dodatkowej. Jak wynika z danych OLX liczba aplikacji wysłanych do pracodawców wzrosła w ciągu roku o 8%.

Jak podaje  GUS, w pierwszym półroczu 2024 roku zatrudnienie w Polsce utrzymywało się na poziomie niższym, niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku.
Tendencję tę potwierdzają dane OLX Praca. Wynika z nich, że pracodawcy zgłaszali niższe zapotrzebowanie w sektorach – dla niewtajemniczonych: personelu średniego szczebla oraz white – czyli białych kołnierzyków, kadry zarządzającej, w ujęciu rok do roku.
W tych też sektorach najbardziej widoczne są dysproporcje między liczbą ogłoszeń a odpowiedziami na nie. Ofert pracy pojawiło się  o 5% mniej, zaś odpowiedzi wzrosły średnio o 13%, wyraźnie szybciej, niż w segmencie pracowników fizycznych. 

Wynika z tego, że bieżącym roku, w porównaniu do pierwszego półrocza 2023 roku, pracodawcy z obszaru gray oraz white dostali o 20% więcej aplikacji na jedną ofertę pracy. Dla porównania w segmencie blue – szeregowych pracowników wzrost ten wyniósł zaledwie 3%. Niewielkie wzrosty odnotowano również w odpowiedziach na oferty pracy dodatkowej (+2% rok do roku w pierwszym półroczu).
Dane te pokazują więc, że niskie bezrobocie nie zmniejszyło aktywności Polaków na rynku pracy. W OLX Praca liczba przesłanych odpowiedzi rośnie średnio o 8% w ujęciu  rok do roku, a w zestawieniu dwuletnim nawet o 38%. 

Dużo ofert: dlaczego pracodawcy poszukują pracowników a pracownicy masowo odpowiadają na anonse

Tę nietypową sytuację syata się wyjaśnić Konrad Grygo, senior business analyst w OLX. Uważa on, że jeśli chcielibyśmy oceniać kondycję rynku pracy tylko w oparciu o wskaźnik bezrobocia, to nie otrzymamy pełnego obrazu.
Mamy do czynienia z sytuacją, w której zatrudnienie jest niższe niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku, a uczestnicy rynku pracy wciąż aktywnie szukają zatrudnienia.
Analityk uważa, że przyczyn należy upatrywać w wielu czynnikach, a jednym z nich może być rewolucja AI, której wpływ najwyraźniej widać w firmach technologicznych.
– W ujęciu rok do roku odnotowaliśmy 30-procentowy spadek liczby ofert. Wydawać mogłoby się zatem, że pracodawcy są w stanie stosunkowo łatwo znaleźć kompetentnych pracowników. Okazuje się jednak, że sytuacja nie jest prosta. Firmy oferujące zatrudnienie, także z sektora blue, zwracają uwagę na lukę kompetencyjną – mówi Konrad Grygo.
– W praktyce oznacza to, że nowi kandydaci do pracy nie są w stanie zastąpić osób, posiadających wysokie kompetencje, które z rynku pracy odchodzą. Pokazuje to jak wielowymiarowy charakter ma rynek pracy i jak wiele czynników, poza bezrobociem, ma na niego wpływ – dodaje analityk.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Niezadowolenie z dotychczasowego miejsca pracy: wynagrodzenie to nie jedyna przyczyna

Jak wskazuje ekspert OLX, przyczyn aktywnego poszukiwania pracy można też upatrywać w chęci rozwoju i zdobycia nowych kwalifikacji. Co ciekawe, jak  wynika z badań Randstad, po raz pierwszy w historii wysokość wynagrodzenia znalazła się na trzecim miejscu wśród powodów zmiany pracodawcy, wyprzedzona przez chęć rozwoju zawodowego i niezadowolenie z obecnego miejsca pracy.
Łączna liczba aplikacji przesłanych w odpowiedzi na ogłoszenia zamieszczone przez pracodawców na OLX wzrosła  o 8% (rok do roku). Pięć najpopularniejszych kategorii odpowiada za aż 47% wszystkich przesłanych odpowiedzi. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy były to (wzrosty liczone rok do roku):

  • Sprzedaż +26%,
  • Pracownik sklepu +9%,
  • Gastronomia +19%,
  • Administracja biurowa +20%,
  • Kierowca +1%.

Szybszy wzrost przesłanych aplikacji obserwowany jest szczególnie dla segmentu grey collar (administracja biurowa, sprzedaż).
Pomimo spadku liczby dodanych ofert w grey (-5%; wszystkie dane – rok do roku), liczba aplikacji rośnie dynamiczniej (+13%) niż dla pracowników fizycznych (liczba aplikacji +5%), zaś liczba dodanych ogłoszeń +2%).
W przeliczeniu na jedno ogłoszenie aplikacji jest zaś o 20% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny tuż przed startem. Czego Polska może nauczyć się od Rumunii, Węgier i Irlandii?

Większość Polaków popiera wprowadzenie systemu kaucyjnego – wynika z raportu PIE. To mocny kapitał na początek, ale doświadczenia innych krajów pokazują, że poparcie społeczne to za mało. Polska ma szansę uniknąć ich błędów – pod warunkiem, że wyciągnie wnioski z ich lekcji: centralizacja jak w Rumunii, komunikacja jak na Węgrzech i dane jak w Irlandii.

Sejm na żywo. Komisja śledcza ds. Pegasusa [22 lipca 2025r.]

Posiedzenie sejmowej komisji śledczej ds. Pegasusa rozpocznie się o godz. 10:30.. Na dziś zaplanowano przesłuchanie byłych funkcjonariuszy służb: Krystiana Dobrzyńskiego, Anety Mierzwińskiej i Urszuli Nalaskowskiej. O godz. 12:30 odbędzie się posiedzenie w trybie niejawnym.

Sejm na żywo: 22 lipca 2025 [Transmisja online]

22 lipca 2025 r. Sejm rozpocznie czterodniowe posiedzenie. W planach prac sejmowych znalazł się m.in. rządowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy dotyczący stażu pracy.

Zamiast 100 proc. wynagrodzenia, na konto wpłynie tylko 80 proc. – to skutek zmiany wprowadzanej przez MRPiPS, o którym „głośno” się nie mówi. Ulga dla pracodawców, ale strata dla pracowników

MRPiPS zapowiada gruntowną reformę ubezpieczenia chorobowego – zasiłek chorobowy miałby być wypłacany od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby przez ZUS, w miejsce dotychczasowego wynagrodzenia chorobowego, wypłacanego przez pracodawcę za pierwszych 33 dni (lub odpowiednio – 14 dni) zwolnienia. Na takim rozwiązaniu – nie wszyscy pracownicy jednak zyskają, a wręcz – dla niektórych, będzie się to wiązać z wymierną stratą w postaci niższego wynagrodzenia. Chyba, że rząd wywiąże się również z obietnicy zwiększenia kwoty zasiłku chorobowego do 100%.

REKLAMA

Rewolucja w zasiłku pogrzebowym: świadczenie od sierpnia 2025 r. i dla większej liczby osób. Niespodzianka od MRPiPS

„Koniec okrutnego prawa” – ogłosiła minister Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy dotyczące zasiłku pogrzebowego oznaczają przełom dla wielu rodzin po stracie dziecka. Od teraz, aby otrzymać świadczenie, nie będzie już konieczne przeprowadzanie kosztownych badań genetycznych w celu ustalenia płci dziecka.

Single, bezdzietni i ci, z jednym dzieckiem będą płacić nowy, duży podatek? Ta sprawa już jest w Sejmie. Miliony Polaków zalała fala oburzenia

Czy single i pary z jednym dzieckiem zapłacą nowy podatek? Do Sejmu trafiła obywatelska propozycja wprowadzenia dodatkowej daniny, przypominającej historyczne "bykowe". Pomysł już wywołał ogromne emocje. Czy Polska wraca do rozwiązań z czasów PRL-u?

Renciści czekają na nowy dodatek. Co z pracami legislacyjnymi?

Osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy dopytują o nowy dodatek. W tym momencie nie wiadomo jeszcze, kiedy taka zmiana mogłaby zostać wprowadzona.

Zasiłek stały z MOPS – ile wynosi, jak go uzyskać i komu przysługuje w 2025 roku?

Ile wynosi zasiłek stały z MOPS w 2025 roku i jak go uzyskać? Czy zasiłek stały z MOPS wlicza się do emerytury? Komu przysługuje to świadczenie i jakie trzeba spełniać kryteria dochodowe? Jakie dokumenty złożyć, by dostać zasiłek stały z pomocy społecznej? Czy można łączyć zasiłek stały z innymi świadczeniami z MOPS? Sprawdź aktualne zasady przyznawania zasiłku stałego, wysokość kryterium dochodowego na 2025 rok oraz zobacz, czy masz prawo do wsparcia finansowego z pomocy społecznej!

REKLAMA

Masz taki dowód osobisty? Pod żadnym pozorem go nie wyrzucaj go! Może zapewnić Ci wyższą emeryturę. Nawet kilkaset złotych więcej

Mimo że stare dowody osobiste często traktowane są jako zwykłe pamiątki, to mało kto wie, że ich posiadanie może przynieść konkretne korzyści. W niektórych przypadkach mogą one stanowić wartościowe źródło informacji i pomóc zyskać wyższe świadczenie. Jak to możliwe? Oto szczegóły. 

Student pracuje w wakacje. Co z ubezpieczeniem zdrowotnym?

Po rozwiązaniu umowy o pracę rodzice powinni ponownie zgłosić dziecko do ubezpieczenia zdrowotnego, jeśli nadal się uczy i nie ukończyło 26 lat. To ważne dla ciągłości ubezpieczenia - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

REKLAMA