| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Alimenty > Egzekucja alimentów > Jak uzyskać alimenty od dłużnika przebywającego w Belgii?

Jak uzyskać alimenty od dłużnika przebywającego w Belgii?

Belgia jest stroną Konwencji Nowojorskiej o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą. W celu uzyskania alimentów od dłużnika przebywającego za granicą należy udać się do sądu okręgowego. W niektórych przypadkach może pomóc konsulat.

Od czerwca 2011 r. mają obowiązywać przepisy rozporządzenia Rady i Parlamentu Europejskiego nr 4/2009 z 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych, które zmieniają przepisy rozporządzenia Rady (WE) nr 44/2001. Nowe uregulowania mają na celu znaczne ułatwienie egzekucji alimentów z Unii. Egzekucja na podstawie polskiego wyroku po nadaniu mu klauzuli wykonalności w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej będzie przeprowadzana niemal automatycznie bez dodatkowych formalności. Ponadto rodzice dochodzący roszczeń alimentacyjnych w innym państwie na rzecz dzieci do 21 roku życia otrzymają w nim prawo do bezpłatnej pomocy prawnej. 

Zobacz również: Nowe przepisy ułatwią egzekucję alimentów z zagranicy

Egzekucja alimentów za granicą odbywa się według prawa obcego. Zgodnie z obowiązującym w Belgii Kodeksem Sądowym egzekucja alimentów dokonywana jest z ruchomości lub nieruchomości dłużnika alimentacyjnego oraz z jego wynagrodzenia za pracę. Ponadto w Belgii istnieje również mechanizm egzekucji uproszczonej. Polega on na możliwości podejmowania przez osobę uprawnioną do świadczeń określonych kwot z przychodów dłużnika.

Podstawa prawna:

Konwencja Nowojorska z 20 czerwca 1956 r. o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą (Dz. U. z 1961 r., Nr 17, poz. 87);
Rozporządzenie Rady (WE) nr 44/2001 z dnia 22 grudnia 2000r. w sprawie jurysdykcji i uznawania orzeczeń sądowych oraz ich wykonywania w sprawach cywilnych i handlowych;
Rozporządzenie Rady i Parlamentu Europejskiego nr 4/2009 z 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych.

Zobacz również serwis: Egzekucja alimentów

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli dłużnik zamieszkuje w Belgii, dochodzenie należności alimentacyjnych z Polski umożliwia Konwencja Nowojorska z 20 czerwca 1956 r. o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą.
Jeżeli dłużnik zamieszkuje w Belgii, dochodzenie należności alimentacyjnych z Polski umożliwia Konwencja Nowojorska z 20 czerwca 1956 r. o dochodzeniu należności alimentacyjnych za granicą.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

ONISZCZUK & ASSOCIATES

Kancelaria prawna, która specjalizuje się w obsłudze klientów korporacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK