| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Jak dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej

Rozmowa z pracodawcą nie będzie taka straszna, kiedy kandydat do pracy będzie miał świadomość, czego może się spodziewać i w jaki sposób należy przedstawić swoją sylwetkę, aby postrzegana ona była jako atrakcyjna.

Jest również szereg innych pytań, które sprawiają problem. Dlatego też należy sobie wcześniej przygotować na nie odpowiedzi, aby podczas rozmowy nie zastanawiać się nad bardzo prostymi faktami z życia. Zdarza się, że mogą one umknąć, jeśli jesteśmy w stresie, natomiast jeśli będzie to wcześniej przećwiczone, istnieje większe prawdopodobieństwo, że płynnie i bez większego zastanowienia można na nie odpowiedzieć. Dlatego też należy zastanowić się, w jaki sposób mówić o swoim wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, umiejętnościach, dodatkowych szkoleniach, mocnych stronach, ale i o swoich wadach. 

Niezwykle istotne jest również przygotowanie się wizualne. Wiedząc, że rozmowa kwalifikacyjna będzie trwała około 10-30 minut, należy mieć świadomość tego, że jak bardzo ważne jest w tak krótkim kontakcie pierwsze wrażenie. Jeśli jest ono pozytywne, wówczas dalsza część rozmowy przebiega w podobnym tonie. I nie chodzi tutaj, aby przebrać się na użytek spotkania z pracodawcą i udawać kogoś kim się nie jest, ale aby zadbać o wszystkie, nawet najdrobniejsze szczegóły, które tworząc całość, dają obraz naszej osoby jako przyszłego pracownika.

Należy pamiętać, że cały strój powinien być jak najbardziej skromny, oficjalny i stonowany. Nie można pozwolić sobie na krzykliwe kolory, błyszczącą i dużą biżuterię czy wycekinowaną torbę. Bez względu na pogodę za oknem, buty powinny mieć zakryte palce i pięty, a długość ubrań powinna być stosowna do sytuacji – kobiety powinny założyć spódnicę do kolan (lub dłuższą), mężczyźni zawsze długie spodnie. Wszystkie dodatki powinny być dyskretne i subtelne. Tutaj należy się bardziej kierować zasadą: im mniej tym lepiej. Niestety, niektórzy wychodzą z założenia, że założą na siebie wszystko co najlepsze, nie patrząc czy jest to stosowne do sytuacji. W takiej sytuacji, pracodawca w najlepszym wypadku, uśmiechnie się pod nosem, lecz prawie zawsze ma poczucie, że dana osoba nie jest na właściwym miejscu.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Jeśli chodzi o przygotowanie, które będzie postrzegane jako profesjonalne, z pewnością należy zabrać ze sobą wszystkie dokumenty, z jakimi powinien się zapoznać pracodawca, czyli certyfikaty, dyplomy, referencje i inne oświadczenia i potwierdzenia naszych kwalifikacji, o których pisaliśmy w CV. Teczka z takimi dokumentami dodaje nam powagi, a zarazem sprawia, że mamy wszystko pod kontrolą.

Rozmowa kwalifikacyjna jest naszym pierwszym kontaktem z pracodawcą i dlatego też należy się do niej dobrze przygotować. Można poprosić kogoś z rodziny czy kolegę, aby postawił się na miejscu pracodawcy i wspólnie można spróbować zasymulować taką rozmowę. Jest to bardzo dobre ćwiczenie, które pozwala się oswoić z sytuacją” przepytywanie” i w realnych warunkach już nie jest taką nowością. Warto również zwrócić się do specjalisty, który pomoże w uwypukleniu mocnych stron i pokaże w jaki sposób mówić językiem korzyści.

Najważniejsze jednak, aby potraktować rozmowę jako możliwość sprawdzenia siebie. Nie każda rozmowa kończąca się niepowodzeniem czyli brakiem zatrudnienia jest porażką. Może być ona świetnym doświadczeniem na przyszłość. Jeśli będziemy analizować błędy, jakie popełnialiśmy, pozwoli nam to podczas kolejnych rekrutacji zaprezentować się lepiej.

Zobacz również serwis: Bezrobotny

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK