| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Pierwsza praca

Pierwsza praca

Obecny rynek pracy jest dość trudny dla osób, które poszukują zatrudnienia. Coraz częściej firmy decydują się na oszczędności związane zarówno z kosztami utrzymania przedsiębiorstwa, jak i personelem. Dlatego też ofert pracy nie jest tak dużo, jak było jeszcze kilka lat temu, w momencie, kiedy wiele osób zdecydowało się na wyjazd zagranicę i tam podjąć zatrudnienie, co spowodowało, że polscy pracodawcy często mieli niedobór pracowników w swoich firmach.

Bardzo trudny jest to okres dla zwłaszcza dla osób, które chcą podjąć pracę po raz pierwszy. Pracodawcy bardzo często wolą zatrudniać osoby, które już posiadają doświadczenie zawodowe, ponieważ to ograniczy ich koszty wdrażania pracowników w zakres obowiązków czy innego rodzaju szkolenia.

W dobrej sytuacji są osoby, które posiadają konkretny zawód, bez względu na to czy jest to wykształcenie zasadnicze zawodowe, średnie zawodowe czy wyższe. Jeśli osoba posiada konkretne kwalifikacje, wówczas łatwiej jest znaleźć miejsce, gdzie pracy w tym kierunku jest więcej.

Takie osoby również mają większe szanse na samozatrudnienie czyli założenie własnej działalności, ponieważ nie muszą zatrudniać innych, a same są w stanie wykonywać usługi zgodne ze swoim zawodem, np. fryzjer, spawacz, blacharz, sprzedawca, lakiernik itp.

Jeśli osoba nie ma sprecyzowanych kwalifikacji, wykształcenie jest ogólne, wówczas należy włożyć więcej wysiłku, aby pracę znaleźć.

Warto jest zastanowić się, jaka praca by nas interesowała i, jeśli jest to możliwe, wziąć udział w szkoleniach czy kursach w tym kierunku. Na obecnym rynku jest wiele atrakcyjnych propozycji szkoleń dla osób młodych, które nie posiadają jeszcze doświadczenia zawodowego.

Mogą to być kursy zawodowe, podczas których osoba zdobywa konkretne kwalifikacje i nabywa umiejętności niezbędne do wykonywania zawodu. Szkolenia te dla osób bezrobotnych często są bezpłatne, ich koszt jest dotowany ze środków państwa oraz środków unijnych. Jeśli jest taka możliwość, to warto wybrać taki kurs, który można wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej.

Szkolenia można robić w różnym zakresie i w różnych kierunkach, dlatego też, jeśli bezrobotny ma wiele zainteresowań, wówczas warto skorzystać z kilku tematów szkoleń. Często dają one uprawnienia do wykonywania zawodu. Jest to korzystna sytuacja w momencie, kiedy osoba posiada umiejętności, jednak nie są one potwierdzone żadnym dokumentem, a tym samym nie można wykonywać danego zawodu.

Zobacz: Atrakcyjne CV absolwenta

Jeśli poszukiwania zatrudnienia trwają dość długo, a osoba, która próbuje aplikować do różnych firm, wciąż spotyka się z barierą związaną z brakiem doświadczenia zawodowego, warto pomyśleć o stażu. Jest to aktywna forma przeciwdziałaniu bezrobociu proponowana przez powiatowe urzędy pracy.

Z ofert dostępnych staży można korzystać w urzędzie, w którym zarejestrowana jest osoba bezrobotna. Tych ofert jest zazwyczaj dość pokaźna liczba, ponieważ pracodawcy chętnie występują z wnioskiem o stażystę.

Czytaj także

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Barchan

Ekspert ds. Leasingu, Menedżer

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK