| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Poszukiwanie pracy > Ciągła zmiana pracy

Ciągła zmiana pracy

Praca zawodowa jest niezwykle ważna w życiu większości osób. Poszukiwanie pracy, kiedy nie jest się zatrudnionym jest procesem bardzo trudnym, często mozolnym, a w wielu przypadkach bardzo zniechęcającym przy niepowodzeniach. Coraz więcej osób wychodzi z założenia, że lepiej jest szukać pracy, kiedy pozostaje się w stosunku zatrudnienia. Może to być spowodowane bardzo wieloma czynnikami.

W przypadku, kiedy osoby w swoim życiorysie zawodowym posiadają wiele miejsc zatrudnienia, może pojawić się problem z poszukiwaniem pracy stabilnej. Pracodawca może mieć wątpliwości co do przyjęcia do swojej firmy pracownika, który – można przypuszczać – będzie chciał z pracy zrezygnować. Jest to duże utrudnienie dla pracodawcy, ponieważ inwestuje swój czas i pieniądze, aby kandydat do pracy wdrożył się w wypełnianie obowiązków, poznał specyfikę pracy w konkretnej firmie, nauczył się obsługi maszyn czy programów, które są na danym stanowisku niezbędne itd.

Osoba, która po krótkim czasie rezygnuje z pracy zabiera ze sobą swój potencjał, który mogłaby wykorzystać w miejscu pracy, przynosząc ty samym zysk pracodawcy. Dlatego też CV kandydata, w którym jasno widać, że osoba nie potrafi zagrzać na dłużej miejsca, może budzić pewne wątpliwości.

Zobacz również serwis: Poszukiwanie pracy

Ma to oczywiście swoje dobre strony. Osoba, która posiada doświadczenie zawodowe na różnych stanowiskach i w różnych firmach, ma większą wiedzę na temat tego, co dzieje się w przedsiębiorstwach, ponieważ sama tego doświadczyła. Dlatego też mogą to być bardzo cenne informacje i wiedza merytoryczna dla nowego pracodawca.

Można także wnioskować, że osoba posiada szereg umiejętności i kompetencji społecznych przydatnych w pracy zawodowej, tj. elastyczność, kreatywność, zdolności adaptacyjne, łatwość w nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych, jest otwarta na zmiany, nie boi się wyzwań, nie ma trudności w odnalezieniu w nowych sytuacjach. Są to cechy i umiejętności, które są coraz bardziej cenione na rynku pracy, ponieważ są uniwersalne, przydatne w każdej pracy, bez względu na stanowisko i zawód.

Jest jeszcze jedna grupa osób, która zmienia pracę dość często – są to wysokiej klasy specjaliści, którzy są wyławiani z firm przez tzw. headhunterów czyli „łowców głów”. Takie osoby nie szukają pracy, natomiast pracę proponują im sami pracodawcy, ponieważ widzą we współpracy duże zyski dla siebie. Korzyścią tu może być podniesienie prestiżu firmy poprzez posiadanie pracownika z określoną pozycją zawodową, wiedza, której nie posiadają inne osoby i doświadczenie zawodowe cenne dla rozwoju firmy.

Jeśli osoba bardzo często zmienia miejsce pracy, a sądzi, że pracodawca może patrzeć na to nieprzychylnym okiem, wówczas dobrym rozwiązaniem jest przygotowanie CV funkcjonalnego, który skupia się na umiejętnościach oraz kompetencjach i kwalifikacjach zawodowych, a nie na poszczególnym miejscach zatrudnienia. Wtedy to kandydat do pracy może skupić się na przedstawieniu swojej sylwetki zawodowej, a nie miejsc, gdzie to doświadczenie zdobywał.

Zobacz również: CV jako wizytówka naszej osoby

Warto sobie odpowiedzieć, dlaczego nie potrafimy pracować w jednym miejscu przez dłuższy okres czasu. Może się bowiem okazać, że prawdziwą przyczyną jest fakt, że jeszcze żadna praca nie dawała takiej satysfakcji, jakiej oczekujemy, nie dawała możliwości awansu bądź szans na rozwój osobisty i zawodowy. W wielu miejscach jest tak, że po pierwszych miesiącach już wiadomo, że pracownik nabył wszystkie umiejętności potrzebne na danym stanowisku i już więcej niczego w tej firmie się nie nauczy. Dla wielu osób to jest za mało.

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna - Inkaso WEC S.A.

Obsługa wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK