| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Bezrobotny > Status bezrobotnego > Status bezrobotnego Vademecum

Status bezrobotnego Vademecum

Bezrobotnym w Polsce może być zarówno obywatel polski, jak i cudzoziemiec. W celu uzyskania statusu bezrobotnego muszą oni zarejestrować się w powiatowym urzędzie pracy.

Pozbawienie statusu bezrobotnego

Prawo przewiduje możliwość pozbawienia statusu bezrobotnego, jeśli osoba nie spełnia wyżej wskazanych kryteriów. Pozbawienie statusu bezrobotnego możliwe jest również, gdy osoba bezrobotna otrzymała pożyczkę z PFRON lub z innej instytucji na podjęcie działalności rolniczej lub pozarolniczej. Pozbawienie statusu bezrobotnego następuje również, gdy bezrobotny podjął zatrudnienie lub inną pracę zarobkową bez względu na wysokość wynagrodzenia lub dokonał wpisu do ewidencji pozarolniczej działalności gospodarczej.

Pozbawienie statusu bezrobotnych może również nastąpić na wniosek samego bezrobotnego.

Zobacz także: Kiedy można bezrobotnego pozbawić jego statusu

Zobacz także: Kiedy następuje pozbawienie statusu poszukującego pracę

Rejestracja w urzędzie pracy

Warunkiem koniecznym uzyskania statusu bezrobotnego, a tym samym możliwości ubiegania się o zasiłek dla bezrobotnych jest rejestracja w urzędzie pracy. Bezrobotny musi się zgłosić powiatowego urzędu pracy, właściwego ze względu na zameldowanie w miejscu pobytu stałego lub czasowego, a jeżeli nie jest zameldowany - do powiatowego urzędu pracy, na którego obszarze działania przebywa.

Zobacz także: Jak zarejestrować się w urzędzie pracy

Zobacz także: Rejestracja osób bezrobotnych i poszukujących pracy

Prawa i obowiązki bezrobotnego

Na bezrobotnym spoczywa szereg obowiązków. Bezrobotny na obowiązek zgłaszania się w wyznaczonym przez urząd terminie, w celu przyjęcia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy proponowanej przez urząd. Bezrobotny musi zawiadomić urząd pracy w ciągu 7 dni o podjęciu zatrudnienia.

Zobacz także: Jakie obowiązki ma bezrobotny

Bezrobotny ma wiele praw wynikających z jego statusu bezrobotnego. Bezrobotny ma przede wszystkim prawo do uzyskanie prawa do pobierania zasiłku dla bezrobotnych. Ponadto bezrobotny ma prawo do między innymi: ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego, korzystania z usług rynku pracy, możliwość uzyskania dodatku aktywizacyjnego z tytułu podjęcia pracy czy też możliwość uzyskania stypendium z tytułu  podjęcia dalszej nauki w systemie wieczorowym lub zaocznym.

Zobacz także: Prawa bezrobotnego

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK