| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Adopcja > Kiedy do adopcji konieczna jest zgoda blankietowa?

Kiedy do adopcji konieczna jest zgoda blankietowa?

Przysposobienie całkowite jest odmianą przysposobienia pełnego. Przysposobienie całkowite jest możliwe, gdy rodzice naturalni dziecka zgodzili się przed sądem na przysposobienie ich dziecka, nie wskazując osoby, która ma je przysposobić tzw. zgoda blankietowa. Wówczas zawsze sporządza się nowy akt urodzenia dziecka, z przysposabiającymi wpisanymi jako rodzice. Dziecko otrzymuje tez nazwisko "nowych" rodziców.

Przysposobiony po uzyskaniu pełnoletności może żądać udostępnienia księgi stanu cywilnego w części dotyczącej dotychczasowego aktu urodzenia.

Dziecko w „oknie życia”

„Okna życia” powstały w 40 miastach Polski. W „oknie życia” można anonimowo zostawić dziecko. W wypadku adopcji dzieci z „okna życia” procedura jest taka sama, jak w razie porzucenia dziecka w szpitalu. Dziecko jest najpierw w szpitalu, następnie sąd przekazuje je rodzinie zastępczej i jednocześnie informuje Ośrodek Adopcyjno – Opiekuńczy, który prowadzi listy rodzin oczekujących na dzieci do adopcji. Procedura jest dłuższa, jeśli matka nie wyraża zgody na adopcję. Policja monitoruje przypadki pozostawienia dziecka w „oknie życia” w celu ustalenia tożsamości rodziców. Nie zdarzyło się by pociągnięto matkę do odpowiedzialności za porzucenie dziecka w „oknie życia”. Ostatnio pojawiły się postulaty by zapisać wprost niekaralność takiego czynu.

Zobacz również serwis: Adopcja

Polecamy artykuły

Ekspert:

Żaneta Urawska

Radca prawny w Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przesłanką orzeczenia przysposobienia całkowitego jest wcześniejsze wyrażenie zgody rodziców dziecka na przysposobienie bez wskazania osoby przysposabiającego.
Przesłanką orzeczenia przysposobienia całkowitego jest wcześniejsze wyrażenie zgody rodziców dziecka na przysposobienie bez wskazania osoby przysposabiającego.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Bielicka

Prawnik, specjalista w zakresie prawa konsumenckiego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK