| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko za granicą > Jak uregulowana jest władza rodzicielska we Włoszech?

Jak uregulowana jest władza rodzicielska we Włoszech?

Regulacja dotycząca władzy rodzicielskiej we Włoszech znajduje się w tamtejszym kodeksie cywilnym. Podstawową zasadą jest to, że wszelkie prawa i obowiązki wypełniane przez włoskich rodziców muszą leżeć wyłącznie w interesie dziecka.

Istota władzy rodzicielskiej

Prawodawca włoski za władzę rodzicielską uznaje wszystkie prawa i obowiązki nałożone przez prawo na rodziców, które muszą być wykonywane i wypełniane, nie we własnym a wyłącznie w interesie dziecka. Sprawując władzę rodzicielską nad dzieckiem, rodzice muszą decydować w kwestii opieki, wychowania i wykształcenia dziecka. Są uprawnieni do negocjacji w imieniu swojego dziecka i reprezentowania go w sądzie. Rodzice zarządzają również zwykłymi sprawami finansowymi dziecka, chyba że sąd rodzinny postanowi w tej kwestii inaczej.

Do najważniejszych obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej jest obowiązek utrzymania oraz wychowania i wykształcenia dziecka.

Kto sprawuje władzę rodzicielską?

Władzę rodzicielską sprawują rodzice. Obowiązkiem jest wspólne jej wykonywanie aż do usamodzielnienia lub uzyskania przez dziecko pełnoletniości. W kwestiach spornych, gdy rodzice nie mogą się porozumieć co do spraw związanych z dzieckiem, każde z nich może wystąpić do sądu, o przyznanie mu wyłącznej władzy rodzicielskiej w konkretnej sprawie jak i w ogóle. Sąd przyzna ją temu z rodziców, które uzna za lepiej przygotowane do ochrony interesu dziecka.

Zobacz: Kto sprawuje władzę rodzicielską w Anglii i Walii?

Władzę rodzicielską nad dzieckiem pozamałżeńskim sprawują rodzice, którzy uznali je za swoje. W przypadku gdy nie mieszkają oni razem, władza rodzicielska przysługuje temu z nich, które mieszka razem z dzieckiem.

Władza rodzicielska a rozwód rodziców

Sąd rozstrzyga co do władzy rodzicielskiej zarówno w przypadku separacji jak i rozwodu rodziców dziecka. Uwzględniane jest porozumienia pomiędzy małżonkami, jednak sąd nie ma przymusu takiego uwzględnienia. Najważniejsze dla orzekającego jest dobro dziecka i orzekając o rozwodzie sędzia dba przede wszystkim o nie.

Sąd może postanowić, że rodzice będą sprawować wspólną opiekę, jeżeli wymaga tego ochrona interesu dziecka. Możliwa jest również opieka naprzemienna, ale jest bardzo rzadko zarządzana.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Myloview.pl

Fachowcy branży designu wnętrzarskiego, postanowili stworzyć miejsce dla użytkowników internetu, które pozwoli na wybór dekoracji ściennej najwyżej jakości - myloview.pl. Platforma artystyczna myloview.pl, to sklep internetowy, który pozwoli Państwu na wyposażenie wnętrz oryginalnymi naklejkami, muralami, fototapetami oraz obrazami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK