reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Infor.pl > Prawo > Sprawy rodzinne > Dziecko i prawo > Dziecko za granicą > Kto sprawuje władzę rodzicielską w Anglii i Walii?

Kto sprawuje władzę rodzicielską w Anglii i Walii?

Anglia i Walia posiadają wspólne uregulowania dotyczące władzy rodzicielskiej. Głównym założeniem systemu prawnego jest ochrona dziecka oraz jego interesów.

Istota

Władza rodzicielska oznacza wszelkie prawa, obowiązki uprawnienia oraz zobowiązania jakie prawo nakłada na rodziców, w stosunku do swojego dziecka jak i jego majątku. Podstawowym obowiązkiem każdego rodzica jest obowiązek utrzymania swojego dziecka. Do praw zaliczmy m.in. prawo do majątku dziecka po jego śmierci.

Kto sprawuje władze rodzicielską?

Władze rodzicielską sprawują rodzice jeżeli pozostają w związku małżeńskim. W przypadku rodziców niepozostających w małżeństwie władza rodzicielska przysługuje zawsze matce, ojcu zaś nie jest przyznawana automatycznie. Tacy ojcowie władzę rodzicielską mogą uzyskać na kilka sposobów: poprzez porozumienie z matką dziecka oraz w drodze postanowienia wydanego przez sąd. Od niedawna istnieje również trzeci sposób, umożliwiający uzyskanie władzy rodzicielskiej, jeżeli ojciec wspólnie z matką zarejestrują fakt urodzenia dziecka.

Zobacz: Jaka jest istota władzy rodzicielskiej w Belgii?

Opiekunowie sprawują władze rodzicielską tylko przez okres obowiązywania postanowienia o ustanowieniu ich opiekunami. Po tym okresie tracą prawa i obowiązki z tym związane.

Władza rodzicielska a rozwód rodziców

Po orzeczeniu rozwodu rodzice nadal zachowują władzę rodzicielską. Dzieje się inaczej tylko w przypadku odebrania któremuś z nich władzy rodzicielskiej przez sąd. Dzieje się to równocześnie z orzekaniem o rozwodzie. Sąd może orzec w takich kwestiach jak stałe miejsca zamieszkania dziecka oraz w kwestii kontaktów dziecka z drugim rodzicem.

W przypadku, gdy oboje rodzice zachowali władzę rodzicielską sąd oczekuje, że decyzje w sprawach dziecka będą podejmowane przez nich wspólnie, w drodze porozumienia.

Rodzice mogą również zawrzeć porozumienie co do władzy rodzicielskiej. Porozumienie takie, do swojej ważności musi spełnić określone warunki, m.in. musi zostać złożone na właściwym formularzu. Gdy rodzice nie mogą się sami dogadać, mogą skorzystać z usług mediacyjnych. Wynik mediacji, dla swojej ważności, musi zostać zarejestrowany. Jest to wymagane by porozumienie stało się prawomocne i wykonalne. 

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podstawowym obowiązkiem każdego rodzica jest obowiązek utrzymania swojego dziecka.
Podstawowym obowiązkiem każdego rodzica jest obowiązek utrzymania swojego dziecka.

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS TWOJE PRAWA

reklama

Ostatnio na forum

reklama
reklama

Eksperci portalu infor.pl

RSM Poland – Audit, Tax, Consulting

Dzięki nam z odwagą spojrzysz w biznesową przyszłość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama