| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury 2013 > Emerytury częściowe 2013

Emerytury częściowe 2013

Od 1 stycznia 2013 roku zaczęły obowiązywać przepisy wprowadzające emerytury częściowe, pozwalające niektórym grupom zawodowym wcześniej zakończyć aktywność zawodową.

Górnicy

Reforma emerytalna nie zlikwidowała specjalnych uprawnień dla górników. Świadczenia wypłacane górnikom są o wiele bardziej korzystne, niż te wypłacane zwykłym pracownikom. Są oni uprawnieni do przejścia na emeryturę po 25 przepracowanych latach bez względu na wiek. W zależności od tego, jakie obowiązki wykonują, każdy rok pracy pod ziemią jest inaczej przeliczany.

Emerytury częściowe problemem konstytucyjnym

NSZZ ,,Solidarność”, OPZZ i grupy posłów wystosowały wnioski do Trybunału Konstytucyjnego, dotyczące konieczności zbadania zgodności z ustawą zasadniczą  przepisów ustawy podnoszącej wiek emerytalny. Trybunał zdecydował się je połączyć. Prokurator generalny, oceniając go, zgodził się z argumentem, że emerytury częściowe nie są zgodne z Konstytucją. Ustawodawca, zrównując wiek emerytalny, jednocześnie zróżnicował go ze względu na płeć. Według ekspertów ubezpieczeniowych, świadczenia częściowe są zaś niezgodne z ustawą zasadniczą ze względu na sposób ich ustalania.

Zobacz również serwis: Emerytury 2013

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 11. listopada 2012 r. o zmianie ustaw o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2012r., poz. 637).

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK