| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Emerytury powszechne > Jakim ubezpieczeniom podlega pracujący emeryt

Jakim ubezpieczeniom podlega pracujący emeryt

Obowiązkowi ubezpieczenia społecznego podlegają osoby fizyczne, które są pracownikami, bez względu na rodzaj umowy i wymiar czasu pracy. Oznacza to, że również pracujący emeryt bądź rencista musi opłacać składki na ubezpieczenie.

Ubezpieczenia społeczne obejmują:
1. ubezpieczenie emerytalne;
2. ubezpieczenia rentowe;
3. ubezpieczenie w razie choroby i macierzyństwa,
4. ubezpieczenie z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym podlegają osoby fizyczne, które są pracownikami. W przypadku pracowników obowiązek ubezpieczenia istnieje bez względu na rodzaj umowy i wymiar czasu pracy. Z obowiązku tego nie zwalnia również praca wykonywana na podstawie umowy w dwóch lub więcej zakładach pracy. Przepis ten nie wyłącza z ubezpieczenia pracowników, którzy mają status emeryta lub rencisty.

Zobacz również: Jakie świadczenia z ubezpieczenia emerytalno-rentowego przysługują dla rolników?

Regulacja nakładająca obowiązek ubezpieczenia społecznego emerytów prowadzących działalność zarobkową w ramach określonego stosunku prawnego skutkuje równomiernym obciążeniem finansowym pracodawców. Oprócz tego stwarza potencjalnym pracownikom równe szanse zatrudnienia.

Warto zauważyć, że wyłączenie emerytów i rencistów z ubezpieczenia mogłoby stwarzać zachętę dla pracodawcy do zatrudniania emerytów i rencistów w miejsce osób, za które należy odprowadzać składki. Z pewnością taka sytuacja doprowadziłaby do nieuzasadnionego zróżnicowania szans na rynku pracy.

Z funduszu rentowego są finansowane - oprócz rent z tytułu niezdolności do pracy – także renty rodzinne przysługujące uprawnionym członkom rodziny w razie śmierci emeryta lub rencisty, dodatek do renty rodzinnej dla sieroty zupełnej, dodatek pielęgnacyjny przysługujący emerytowi po ukończeniu 75 lat, zasiłek pogrzebowy przysługujący zarówno w razie śmierci ubezpieczonego, jak i emeryta i rencisty lub członka jego rodziny.

Zobacz również serwis: Emerytury powszechne

1. Umowa zlecenie - osoba, która mając ustalone prawo do emerytury lub renty, zawiera umowę zlecenie, z umowy podlega obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz dobrowolnie – chorobowemu; ubezpieczeniu wypadkowemu podlega, jeżeli usługi wykonuje w siedzibie lub miejscu prowadzenia działalności przez zleceniodawcę.
2. Kilka umów zlecenia - w przypadku, gdy emeryt lub rencista wykonuje równocześnie dwie (lub więcej) umowy zlecenia, obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z jednej wybranej umowy, w przypadku pozostałych umów ubezpieczenia emerytalne i rentowe są dobrowolne.
3. Stosunek pracy - jeżeli emeryt lub rencista pozostaje w stosunku pracy i równocześnie wykonuje umowę zlecenie na rzecz innego podmiotu niż pracodawca, z umowy tej podlega dobrowolnym ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym oraz obowiązkowo - ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.2009.205.1585), Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej – z upoważnienia ministra – na interpelację nr 9663 w sprawie zmian w zasadach opłacania składek na ubezpieczenie społeczne.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Polska Izba Biegłych Rewidentów

Samorząd zawodowy biegłych rewidentów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »