| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Wcześniejsza emerytura dla celników

Wcześniejsza emerytura dla celników

Obowiązujące przepisy umożliwiają celnikom przejście na wcześniejszą emeryturę, czyli przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Uprawnienie to wynika z faktu, że praca celnika została zaliczona do pracy o szczególnym charakterze.

Uprawnienie do przejścia na wcześniejsze świadczenie z powodu wykonywania pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze zależy od naszego wieku oraz rodzaju wykonywanych obowiązków.

Ubezpieczonym urodzonym przed dniem 1 stycznia 1949 r., będącym pracownikami, zatrudnionymi w szczególnym charakterze, przysługuje emerytura w wieku niższym niż 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, czyli tzw. wcześniejsza emerytura. Za pracowników zatrudnionych w szczególnym charakterze uważa się m.in.
1. pracowników organów kontroli państwowej,
2. pracowników organów administracji celnej,
3. pracowników wykonujących działalność twórczą lub artystyczną,
4. dziennikarzy zatrudnionych w redakcjach dzienników, czasopism, w radiu, telewizji oraz w organach prasowych, informacyjnych, publicystycznych albo fotograficznych, objętych układem zbiorowym pracy dziennikarzy,
5. nauczycieli, wychowawców lub innych pracowników pedagogicznych wykonujących pracę nauczycielską,
6. żołnierzy zawodowych, funkcjonariuszy policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Służby Więziennej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Celnej i Biura Ochrony Rządu,
7. niektórych pracowników jednostek ochrony przeciwpożarowej.

W przedstawionym powyżej wyliczaniu znaleźli się funkcjonariusze celni. Wykonują oni pracę wymagającą szczególnej odpowiedzialności oraz sprawności psychofizycznej. Swoje obowiązki powinni spełniać w sposób niezagrażający bezpieczeństwu publicznemu, w tym zdrowiu lub życiu innych osób. W związku z procesem starzenia się, powodującym pogorszenia sprawności psychofizycznej, ustawodawca obniżył dla celników wiek emerytalny.

Zobacz również: Komu przysługuje wcześniejsza emerytura z tytułu pracy o szczególnym charakterze

Służba celna jest to umundurowana formacja, utworzona w celu zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa obszaru celnego Wspólnoty Europejskiej, w tym zgodności z prawem przewozu towarów na ten obszar oraz wywozu towarów z tego obszaru.

Funkcjonariusz celny nabywa prawo do emerytury, jeżeli spełnia łącznie następujące warunki:
1. osiągnął wiek emerytalny wynoszący: 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn w czasie zatrudnienia w organach administracji celnej,
2. ma wymagany okres zatrudnienia, w tym co najmniej 15 lat pracy w organach administracji celnej. 

Zobacz również serwis: Wcześniejsze emerytury

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Mikołajewski

prawnik, doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK