| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Emerytura dla nauczycieli akademickich

Emerytura dla nauczycieli akademickich

Emerytura nauczycieli akademickich różni się od emerytury nauczycieli, którzy nauczają w szkołach średnich lub podstawowych. Nauczycieli akademickich nie obejmuje Karta Nauczyciela.

Nauczyciel akademicki urodzony przed dniem 31 grudnia 1948 r. może na swój wniosek, przejść na emeryturę:

  • po ukończeniu 60 lat i posiadaniu 30 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 20 lat w szkolnictwie lub instytucjach naukowych - w przypadku mężczyzny,
  • po ukończeniu 55 lat i posiadaniu 25 lat okresów składkowych i nieskładkowych, w tym 20 lat w szkolnictwie lub instytucjach naukowych - w przypadku kobiety.

Wynika z tego, że nauczyciel wykładający na wyższej uczelni musi spełnić trzy warunki, aby móc otrzymać prawo do emerytury. Pierwszym warunkiem jest odpowiedni wiek nauczyciela. Drugim przepracowanie w czasie swojej kariery zawodowej wymaganej liczbę lat. ZUS zalicza wszystkie okresy składkowe, nieskładkowe i ewentualnie okresy uzupełniające (rolne) przewidziane w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Po trzecie praca przez odpowiednio długi okres w szkolnictwie lub instytucjach naukowych. Do wymaganego 20 letniego okresu zatrudnienia w szkolnictwie lub instytucjach naukowych zaliczeniu podlega zatrudnienie w szkole wyższej, lecz nie tylko. Zaliczeniu podlega również praca w innej szkole w charakterze nauczyciela. Ustawa o szkolnictwie wyższym używa ogólnego pojęcia szkolnictwo, co oznacza, że nie ogranicz się tylko do szkolnictwa wyższego

Rozwiązanie stosunku pracy nie jest warunkiem przejścia na emeryturę, w przypadku nauczyciela akademickiego. Jeśli nauczyciel akademicki nie rozwiąże stosunku pracy, przyznana mu emerytura zostanie zawieszona z powodu zatrudnienia kontynuowanego przez emeryta.

Jak wskazano emerytura dla nauczycieli akademiccy przewidziana jest tylko dla najstarszej grupy nauczycieli, czyli nauczycieli urodzonych przed dniem 31 grudnia 1948 r. Nie mają możliwości otrzymania emerytury akademickiej wykładowcy, urodzeni w latach 1949-1968, ani urodzeni po 31 grudnia 1968 r.

Nauczyciele akademiccy nie mogą przechodzić na emeryturę przyznawaną bez względu na wiek na podstawie Karty Nauczyciela.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 27 lipca 2005 r. Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. nr 164, poz. 1365)
Ustawa z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS (Dz. U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Cymcyk

Menedżer Komunikacji Inwestycyjnej ING TFI S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK