| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Praca > Emerytury > Wcześniejsze emerytury > Prawo do emerytury z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem

Prawo do emerytury z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem

Wiele osób interesuje problem uzyskania emerytury z tytułu opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem. Wcześniej istniała taka możliwość. Odpowiadamy na pytanie czy obecnie osoby opiekujące się niepełnosprawnymi uzyskają prawo do emerytury.

Obecnie osoby opiekujące się niepełnosprawnymi nie mają uprawnień do przyznania im prawa do emerytury. Z dniem 1 stycznia 1999 r. straciło bowiem moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 maja 1989 r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki. Przepisy tego rozporządzenia po spełnieniu wymaganych warunków, dawały możliwość przyznawania emerytury bez względu na wiek z tytułu opieki nad dzieckiem specjalnej troski.

Zgodnie jednak z przepisami z art. 186 ust. 3 ustawy z dnia 17 grudnia1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz z uwzględnieniem orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego z dnia 4 stycznia 2000 r. wcześniejsza emerytura z tytułu opieki nad dzieckiem specjalnej troski, określona w przepisach wyżej wymienionego rozporządzenia - może być przyznana wyłącznie tym osobom, które do dnia 31 grudnia 1998 r. spełniły wszystkie warunki wymagane do nabycia prawa do tej emerytury, tj.:

  1. udowodniły okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn oraz stale opiekowały się i opiekują się nadal dzieckiem, które zostało zaliczone do osób całkowicie niezdolnych do pracy i samodzielnej egzystencji bez względu na przyczynę chorobową lub zostało zaliczone do całkowicie niezdolnych do pracy z powodu stanów chorobowych,
  2. ostatnim ubezpieczeniem wnioskodawcy przed 1 stycznia 1999 r. było ubezpieczenie z tytułu pozostawania w stosunku pracy w myśl Kodeksu pracy,
  3. nie przystąpiły do otwartego funduszu emerytalnego.

Nie obowiązują również przepisy art. 31 b ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej, które także dawały możliwość przyznania emerytury bez względu na wiek z tytułu opieki nad chorym dzieckiem osobom, które w dniu 1 stycznia 1999 r. miały ukończone co najmniej 45 lat życia i posiadającym okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat.

Podstawa prawna:
Art. 186 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.)
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 15 maja 1989r. w sprawie uprawnień do wcześniejszej emerytury pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki (Dz.U. Nr 28, poz. 149 z późn. zm.)

Polecamy artykuły

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Wicha-Gajek

Koordynator ds. Marketingu i PR Fundacji Rozwoju Przedsiębiorczości "Twój StartUp"

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK