| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Działalność gospodarcza > Kto może wywozić śmieci i inne nieczystości

Kto może wywozić śmieci i inne nieczystości

Odbiór śmieci i nieczystości z posesji znajdujących się na terenie gminy należy do jej zadań. Organy gminy mogą jednak zlecić wywóz odpadów innym podmiotom. Wcześniej jednak podmioty te musza uzyskać szczególne pozwolenie od wójta gminy.

Nie każdy może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie wywozu śmieci. Prowadzenie jej bowiem wymaga pozwolenia od stosownych władz. Wywóz śmieci bez zezwolenia władz gminy skutkować może odpowiedzialnością za wykroczenia.

Kto udziela zezwolenia

Zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie usuwania, wykorzystywania i unieszkodliwiania odpadów komunalnych wydaje wójt (burmistrz lub prezydent miasta). Sprawami tymi w urzędzie gminy zajmuje się natomiast wydział gospodarki komunalnej.

Wniosek

Jednostka ubiegająca o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie omawianej działalności, musi zwrócić się z wnioskiem do odpowiedniego wójta.

Wniosek o udzielenie zezwolenia, zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, powinien zawierać:

  • oznaczenie podmiotu ubiegającego się o zezwolenie, jego siedzibę oraz wskazanie pełnomocników, jeżeli zostali wyznaczeni,
  • określenie przedmiotu i obszaru wykonywanej działalności,
  • określenie środków technicznych, jakimi dysponuje ubiegający się o zezwolenie, w celu zapewnienia prawidłowego wykonywania działalności objętej wnioskiem,
  • określenie czasu, na jaki zezwolenie ma być udzielone.

Dodatkowo podmiot ubiegający się o zezwolenie na usuwanie odpadów komunalnych powinien udokumentować gotowość ich odbioru przez zakład prowadzący działalność w zakresie wykorzystywania lub unieszkodliwiania odpadów.

Dodatkowe wymagania w tym zakresie może określać uchwała rady gminy. Często rady gminy narzucają na przedsiębiorców dodatkowe wymagania.

Opłaty

Opłata skarbowa za wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie wywozu odpadów komunalnych wynosi 107 zł.

Forma i czas załatwienia sprawy

Formą właściwą do załatwienia sprawy jest decyzja administracyjna. Wydaje ją wójt w terminie 1 miesiąca od dnia złożenia wniosku.

Odwołanie

Od decyzji wójta należy wnieść do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji. Odwołanie wnosi się na piśmie za pośrednictwem wójta, który decyzję wydał.

Polecamy artykuły

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odbiór śmieci i nieczystości z posesji znajdujących się na terenie gminy należy do jej zadań.
Odbiór śmieci i nieczystości z posesji znajdujących się na terenie gminy należy do jej zadań.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Andrzej Kik

Dyrektor ds. maszyn i urządzeń w Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK