| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Prawo > Sprawy urzędowe > Gmina > Nieruchomości > Zbywanie nieruchomości osobom fizycznym i prawnym - pierwszeństwo

Zbywanie nieruchomości osobom fizycznym i prawnym - pierwszeństwo

W przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym lub prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje tym, którzy spełniają określone warunki. Jakie warunki trzeba spełniać? Czym jest wykaz nieruchomości?

Komu przysługuje pierwszeństwo?

W przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym i prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu, przysługuje osobie, która spełnia jeden z następujących warunków:

1) przysługuje jej roszczenie o nabycie nieruchomości z mocy niniejszej ustawy lub odrębnych przepisów, jeżeli złoży wniosek o nabycie przed upływem terminu określonego w wykazie, o którym mowa poniżej;

2) termin złożenia wniosku nie może być krótszy niż 6 tygodni, licząc od dnia wywieszenia wykazu; 

3) jest poprzednim właścicielem zbywanej nieruchomości pozbawionym prawa własności tej nieruchomości przed dniem 5 grudnia 1990 r. albo jego spadkobiercą, jeżeli złoży wniosek o nabycie przed upływem terminu określonego w wykazie;

4) termin złożenia wniosku nie może być krótszy niż 6 tygodni, licząc od dnia wywieszenia wykazu;

5) jest najemcą lokalu mieszkalnego, a najem został nawiązany na czas nieoznaczony. 

Zobacz również: Czy właściciel przekazujący nieruchomość ponosi odpowiedzialność za jej wady?

Wykaz nieruchomości a informacja

Wykaz nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, do oddania w użytkowanie wieczyste, użytkowanie, najem lub dzierżawę to innymi słowy informacja którą sporządza i podaje do publicznej wiadomości właściwy organ. Wykaz ten wywiesza się na okres 21 dni w siedzibie właściwego urzędu, a ponadto informację o wywieszeniu tego wykazu podaje się do publicznej wiadomości przez ogłoszenie w prasie lokalnej oraz w inny sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, a także na stronach internetowych właściwego urzędu.

Warto podkreślić, że z zasady pierwszeństwa w nabyciu nieruchomości przewidzianego w ustawie o gospodarce gruntami i wywłaszczaniu nieruchomości oraz ustawę o gospodarce nieruchomościami nie wynika dla uprawnionego roszczenie o zawarcie umowy sprzedaży.

Wniesienie przez gminę do spółki jako aportu wywłaszczonej nieruchomości nie wykorzystanej na cel określony w decyzji o wywłaszczeniu nie jest jej zbyciem w rozumieniu ustawy o gospodarce nieruchomościami i nie daje poprzedniemu właścicielowi lub jego spadkobiercy prawa pierwszeństwa w jej nabyciu na podstawie ustawy, może natomiast stanowić przesłankę roszczenia o uznanie czynności prawnej za bezskuteczną.

Sprzedaż mieszkań komunalnych

Warto w tym miejscu dodać jeszcze, że sprzedaż mieszkań komunalnych dotychczasowym najemcom odbywa się w ramach przysługującego gminom atrybutu właściciela mienia komunalnego, w których podmiotem z jednej strony jest jednostka publiczna, a z drugiej osoba fizyczna. 

Transakcje zawierana w ten sposób zazwyczaj wiążą z daleko idącymi bonifikatami względem przyszłych właścicieli, a o ich wysokości decydują przepisy prawa miejscowego stanowione przez gminy.

Zobacz również serwis: Gmina

W wielu przypadkach, w praktyce szczególnie jeszcze na etapie rokowań, a nawet wcześniej, na etapie podania do publicznej wiadomości wykazu nieruchomości przeznaczonych do sprzedaży, najemcy domagają się od organów gminy podejmowania aktywności na kształt tej usankcjonowanej przepisami procedury administracyjnej.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym lub prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje tym, którzy spełniają określone warunki.
W przypadku zbywania nieruchomości osobom fizycznym lub prawnym pierwszeństwo w ich nabyciu przysługuje tym, którzy spełniają określone warunki.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia

POLECANE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Piszcz i Wspólnicy sp.k.

Wszechstronne usługi dla biznesu, samorządów oraz jednostek administracji publicznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od www.infor.pl/prawo
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK